Bejrút 20. októbra (TASR/HSP/Foto:TASR)
Libanonský premiér podal demisiu, prezident ju zatiaľ neprijal
Libanonský premiér Nadžíb Míkátí dnes podal demisiu. Prezident Michel Sulajmán ho však požiadal, aby ešte “nejaký čas” zotrval vo funkcii.
Míkátího demisia súvisí s piatkovým bombových útokom v hlavnom meste Bejrút, pri ktorom zahynulo osem ľudí, vrátane riaditeľa informačného oddelenia libanonských Vnútorných bezpečnostných síl (ISF) Wisáma Hasana, považovaného za kritika režimu v susednej Sýrii. Dejiskom útoku bola prevažne kresťanská štvrť vo východnej časti Bejrútu.
Na rezignáciu Míkátího vyzvala bezprostredne po bombovom útoku opozičná koalícia 14. marca – okrem iného aj pre to, že ministrami jeho vlády sú aj nominanti za hnutie Hizballáh, ktoré opozícia podozrieva z bombového útoku.
Zavraždený Hasan bol v minulosti blízkym spolupracovníkom premiéra Rafíka Harírího a neskôr vyšetroval okolnosti jeho zabitia. Nedávno odhalil pripravovaný bombový útok, v dôsledku čoho došlo k zatknutiu libanonského politika spriazneného so sýrskym prezidentom Bašárom Asadom. Podľa dnešného Míkátího vyjadrenia Hasanova smrť súvisí práve s týmto prípadom.
Sunniti v Libanone držali stráž celú noc
Libanonskí sunniti vyšli do ulíc na protest proti bombovému útoku v centre Bejrútu. Vodca sunnitskej opozície expremiér Saad Harírí obvinil zo zodpovednosti za útok sýrskeho prezidenta Bašára Asada. Harírího otec Rafík zahynul pri výbuchu bomby v roku 2005, za ktorým podľa jeho stúpencov stála Sýria a šiitské hnutie Hizballáh.
Rozhorčení demonštranti po výbuchu zablokovali ulice a pálili pneumatiky v prevažne sunnitských oblastiach Libanonu: vo východnom údolí Bikáa, v severnom regióne Akkar, v sunnitských štvrtiach Bejrútu a v južnom meste Sajdá.
Pri mohutnom bombovom výbuchu v prevažne kresťanskej štvrti vo východnej časti Bejrútu zahynul riaditeľ informačného oddelenia libanonských Vnútorných bezpečnostných síl (ISF) Wisám Hasan. Celkovo zahynulo najmenej osem ľudí a 78 utrpelo zranenia. Damask výbuch v Bejrúte odsúdil.
K dnešnému výbuchu v Bejrúte došlo v čase zvýšeného napätia v nábožensky rozdelenom Libanone, kde jednotlivé politické frakcie podporujú rôzne strany konfliktu v susednej Sýrii. Oponenti Hizballáhu obviňujú toto šiitské militantné hnutie z podpory sýrskeho režimu a varujú pred hrozbou rozdúchania sektárskeho násilia aj v samotnom Libanone. Napätie medzi stúpencami a odporcami Asada v Libanone už tento rok prerástlo do ozbrojených stretov v severolibanonskom Tarábuluse.
Útok odsúdili Američania, OSN i Vatikán
Piatkový bombový útok v kresťanskej štvrti Bejrútu ostro odsúdil pápež Benedikt XVI. V sústrastnom telegrame adresovanom najvyššiemu predstaviteľovi patriarchátu Antiochie maronitskej cirkvi so sídlom v Libanone konštatoval, že sa modlí za pokoj a zmierenie v regióne. Súčasne vyjadril solidaritu s poškodenými a ich blízkymi. Pápež navštívil Libanon v dňoch 14.-16. septembra 2012, keď okrem iného celebroval v Bejrúte aj omšu pod holým nebom za účasti viac ako 300.000 veriacich.