Predseda mimoparlamentnej strany Dobrá voľba Tomáš Drucker v reakcii na medializované správy o diplomovke ministra školstva uviedol, že od Borisa Kollára (Sme rodina), ktorého kauza s diplomovkou bola témou posledných dní, nikto úctu k vzdelaniu nečakal. Minister školstva by podľa neho mal byť vzorom.
“Ak si pán minister Gröhling aspoň trochu váži rezort, ktorý vedie a hodnoty, ktorými sa má vzdelávanie riadiť, musí okamžite odstúpiť. Od Borisa Kollára úctu k vzdelávaniu nečaká nik. Ale minister školstva by mal prejaviť štipku rešpektu. Priznať chybu, ospravedlniť sa a odísť z funkcie,” myslí si Drucker.
“Branislava Gröhlinga považujem za kultivovaného politika, no nič to nemení na fakte, že ako šéf rezortu školstva má byť najvyšším vzorom tak pre učiteľov, ako aj študentov a žiakov,” dodal Drucker.
Hipš: Berme už konečne vzdelanie vážne
Predseda mimoparlamentnej strany Spolu-občianska demokracia Juraj Hipš, ktorý poukázal na to, že diplomová práca Borisa Kollára je plagiátom, uviedol, že ho mrzelo, že Gröhling vtedy ako minister školstva jasne neodsúdil plagiátorstvo Borisa Kollára.
“Čakal som od neho jasný a nekompromisný postoj. Prišlo mi aj zvláštne, že si svoju diplomovku dal utajiť. Čakal som, že ako minister bude práve vzorom transparentnosti. Dnes žiaľ vieme dôvod. Je to rovnaký plagiát ako u predsedu parlamentu,” píše Hipš v statuse.
Dodáva, že ak si minister chce zachovať aspoň zvyšok cti, neostáva mu nič iné, ako odstúpiť zo svojho postu.
“Boris Kollár položil latku až na úplne dno. Braňo Gröhling má šancu ukázať, že aspoň v tomto nie je rovnaký ako predseda parlamentu. Ak bez vykrúcania odstúpi z postu ministra školstva, bude to gesto, že mu na školstve skutočne záleží.”
Progresívne Slovensko: Plagiátor na čele ministerstva školstva nemôže byť vzorom pre slovenských študentov
Podľa Progresívneho Slovenska si bol Gröhling svojho údajne podvodného chovania evidentne vedomý.
“Podobne ako Andrej Danko, aj Gröhling sa snažil dôkazy zamiesť pod koberec a požiadal univerzitu, aby jeho prácu stiahla z internetu. Vo vyspelých demokraciách by to znamenalo jediné – okamžité odstúpenie z funkcie. Obzvlášť u ministra školstva, ktorý by mal ísť študentom aj učiteľom v rezorte príkladom,” píše PS v svojom príspevku na sociálnej sieti.
“Aj tento prípad ukazuje, že slovenské (nielen vysoké) školstvo potrebuje zásadnú reformu, ktorá nás posunie od plagiátov k modernému progresívnemu vzdelávaniu 21.storočia a krajinu od montážnej haly s nízkymi platmi a odchádzajúcimi mozgami ku kreatívnej a inovatívnej špičke Európy,” dodávajú.
Poliačik: Minister školstva neodstúpi. Nemôže
Exposlanec Martin Poliačik si však myslí, že minister školstva neodstúpi a vraj ani nemôže.
“A po ňom to kvôli akejkoľvek záverečnej práci neurobí už nikto iný. Priznať, že diplomovka môže stáť rezort alebo kreslo v parlamente, by ohrozilo ďalších zopár členov a členiek koalície a na štyri roky by sa stalo témou možných treníc a sporov. Ako mi raz jeden skúsenejší kolega povedal, v politike človek niekedy dostane silný úder na miešok a jediné, čo musí urobiť, je to vyskákať,” píše na sociálnej sieti Poliačik.
Zároveň dodáva, že plagiát aj kompilát, je problém. Ale ich výskyt je podľa neho v spoločnosti tak veľký, že to už nemôže byť v politike zbraň veľkého kalibru.
“Bohužiaľ. Brani to musí vyskákať a snažiť sa svojou prácou dokázať, že po konci volebného obdobia si ho ľudia budú pamätať kvôli niečomu inému, ako jeho plagiátorský titul. A ak by priznal chybu a ospravedlnil sa, bol by to dobrý začiatok,” uzavrel.
Denník N v pondelok informoval, že minister školstva Gröhling získal magisterský titul za diplomovku, ktorá je kompilátom s prvkami plagiátu, a odkopíroval do nej skoro celú svoju bakalársku prácu. Podľa denníka mal minister školstva v čase škandálu Borisa Kollára požiadať Paneurópsku vysokú školu, aby stiahla jeho práce z webu knižnice. Minister školstva Branislav Gröhling (SaS) považuje svoju diplomovú prácu v súlade s vtedajšími pravidlami, ktoré platili na Paneurópskej vysokej škole v Bratislave, kde titul získal. (viac v článku)
Tatiana Stará