Levoča 13. júna (TASR) – Oblastný reštaurátorský ateliér (ORA) v Levoči si v tomto roku pripomína 30. výročie založenia a pri tejto príležitosti vydali nový katalóg mapujúci päťročnicu ateliéru a pripravili aj výstavu. Tá je inštalovaná v Kostole sv. Jakuba v Levoči, keďže väčšinu reštaurátorských prác v tomto chráme robili práve pracovníci ORA.
„Dá sa povedať, že keď domyslíme všetko zlé, tak tých 30 rokov bolo príjemných a úspešných, striedali sa príjemnejšie okamihy s menej príjemnými. Po ukončení jednotlivých prác na akciách, ktoré sú v rámci celého Slovenska, sú vidieť za pracovníkmi nášho ateliéru určité výsledky, ktoré pretrvávajú desaťročia a budú tu aj pre ďalšie generácie,“ zhodnotil riaditeľ ORA v Levoči Ivan Tkáč.
Za posledných päť rokov v ateliéri podľa neho realizovali viacero zaujímavých vecí, medzi inými je to obnova historickej radnice v Levoči, ale aj posunutie prác na exteriéri Kostola sv. Jakuba, tiež začatie prác na hlavnom oltári Majstra Pavla z Levoče v Kostole sv. Jakuba a v neposlednom rade i ukončenie reštaurátorských prác na nástenných maľbách, ktoré sú vedľa hlavného oltára.
Najviac reštaurátorských prác realizoval ateliér z regiónu Spiša, a to nie je len preto, že je to domáci región ORA. „Je to dané aj tým, že najväčšia koncentrácia najvzácnejších kultúrnych pamiatok je jednoznačne na Spiši. Málokde na svete možno vidieť toľko pamiatok na takom malom území, prakticky v každej obci máme nejakú významnú pamiatku, či už kamenného charakteru, alebo drevený oltár a iné,“ konštatoval Tkáč. Na nedostatok práce sa v Levoči sťažovať nemôžu a riaditeľ ORA verí, že to tak bude aj v nasledujúci rokoch.
„Medzi dôležité aktivity v budúcnosti patrí napr. pokračovanie a ukončenie reštaurovania hlavného oltára z dielne Majstra Pavla v Kostole sv. Jakuba, ktorý je vlastne najväčší gotický oltár na svete. Ďalšie aktivity nám prinesie čas, všetko závisí od finančných možností investorov, štátu a jednotlivých miest,“ dodal Tkáč. V súčasnosti majú v ateliéri rozpracované reštaurovanie dvoch najstarších kostolíkov na Slovensku a to v Kopčanoch a v Kostoľanoch pod Tríbečom, ktoré sú datované do roku 900 až 1000. „V oboch prípadoch ide o reštaurovanie nástenných malieb v interiéri kostola,“ objasnil Tkáč.
Pri príležitosti jubilea v Kostole sv. Jakuba inštalovali aj výstavu, ktorá mapuje posledných päť rokov prác v ateliéri. Autorka výstavy Eva Spaleková informovala, že interiér tohto kostola si nevybrali náhodou. „Zmenili sme miesto a využili sme možnosť, že pán dekan súhlasil, aby výstava bola realizovaná v týchto priestoroch. To nám dalo celkom iné možnosti, k inštalovaniu výstavy sa muselo pristupovať inak, ale základné členenie výstavy má taký istý princíp výstavy, ako v minulých rokoch,“ priblížila.
Celá výstava začína v severnej predsieni, kde sú prezentované dve reštaurátorské aktivity týkajúce sa severnej časti kostola, potom sa prechádza do interiéru severnej lode, kde sú prezentované gotické i barokové oltáre, pri oltári Narodenia sú viaceré zreštaurované pavlovské sochy. „Na druhej strane v južnej lodi sú sústredné tabuľové maľby, kazateľnice, epitafy, parlamentár zo zbierok Slovenského národného múzea, vychádza sa do južnej predsiene, kde sú na paneloch prezentované nástenné maľby a architektonické práce na radnici a zvonici a v iných exteriéroch a interiéroch historických budov,“ doplnila Spaleková.
Na každom paneli je prezentovaná základná informácia o diele, od autorstva, datovania, rozmerov až po fotodokumentáciu stavu pred, počas a po reštaurovaní. „Je tam tiež základný umelecko-historický popis, čo to je za dielo, kde sa nachádza a je tam tiež postup jednotlivých reštaurátorských prác, ktoré sa na diele vykonali,“ uzavrela Spaleková.
UPOZORNENIE: TASR vydá k správe videozáznam a zvukový záznam.