Na zoznam tých najnebezpečnejších nápojov podľa nej patrí čaj, káva, energetické nápoje a ďalšie nápoje, ktoré obsahujú kofeín. Vysvetlila, že tieto nápoje dehydrujú bunky a organizmus tak stráca dôležité látky, vitamíny a minerály.
“Ak si nemôžete odoprieť šálku obľúbenej kávy, potom ju doplňte vždy dvoma pohármi obyčajnej vody,” uviedla Solomatinová.
Limonáda a perlivá voda zvyšujú hladinu cukru v krvi, čo môže viesť k nežiadúcim dôsledkom pre ľudí s cievnymi chorobami a skončiť to môže až stratou vedomia. Tiež pivo je považované za nápoj s vysokým glykemickým indexom a okrem toho obsahuje alkohol. Takáto kombinácia v horúcom počasí môže spôsobiť nenapraviteľnú škodu, varovala lekárka.
Alternatívou pre tieto nápoje môže byť nesladený kvas, ajran (nápoj vyrobený z jogurtu a vody), kefír a kombucha. Podľa slov lekárky je najlepšie zo všetkého konzumácia čerstvej zeleniny a ovocia a pitie čistej vody.
Koľko vody je nutné vypiť v lete
Praktická lekárka a autorka knihy nazvanej “Ako by maródil lekár: malé finty veľkého zdravotníctva” Olga Kašubinová prehovorila skôr o tom, koľko je nutné vypiť v horúcom počasí vody.
Každý zástanca zdravého spôsobu života vám povie, že musíte piť čo najviac vody, aby ste organizmus očistili. Existuje dokonca odporúčanie, že človek má vypiť denne najmenej 8 pohárov vody, ale to je mýtus, povedala Olga Kašubinová. Podľa jej slov vám vaše telo samo povie, že má smäd, a nie je potrebné podstupovať “mučenie vodou” kvôli nejakým vymysleným pravidlám.
“V našom organizme je dosť dobre nastavené centrum smädu. Keby bolo nastavené zle, rýchlo by ste to poznali, pretože by ste trpeli dehydratáciou. Nie je to nič hrozné, je treba len dávať pozor na smäd a nič iné nepodnikať. Z toho určite neochoriete, ale naopak, nebudete mučiť svoj organizmus vodou a plniť normu, ktorá sa vzala nevedno odkiaľ,” povedala v rozhovore pre Sputnik praktická lekárka.
V rozhovore spomenula tiež deti, ktoré často ignorujú signály, kedy majú smäd. Preto je nutné im vodu ponúkať častejšie, aby na to nezabudli. “Môže u nich rýchlo dôjsť k dehydratácii a môže im v horúčave prísť zle. Na prechádzkach treba deťom ponúkať vodu raz za pol hodiny a bude to v poriadku. Čo sa týka dospelého človeka, sú signály smädu tak zreteľné, že človek pri zdravom rozume ich nikdy nebude ignorovať. ”