Lesk a žobrota NATO: na čom sa dohodli, presnejšie nedohodli, severoatlantickí partneri. Prečo média nič nehovoria o výsledkoch samitu?

Lesk a žobrota NATO: na čom sa dohodli, presnejšie nedohodli, severoatlantickí partneri. Prečo média nič nehovoria o výsledkoch samitu?

Brusel 16. júla 2018 (HSP/Foto:TASR/AP-Geert Vanden Wijngaert)

 

V Bruseli nedávno skončil dvojdňový samit členských krajín NATO sprevádzaný veľkou nervozitou kvôli výstrelkom excentrického Turmpa. Európske média iba vo všeobecnosti hovoria o výsledkoch, nesnažia sa prezentovať konkrétne riešenia. Prečo? Jednoducho preto, že „historický“ samit sa skončil fiaskom.

Ilustračné foto

O čom to celé bolo? Podľa slniečkarskych médií, hlavnými témami boli: bezpečnostné výzvy, vzťahy s Ruskom, prijatie nových štátov do aliancie a zahraničné misie. Prečo mainstreamové média nehovoria o výsledkoch? Pretože jednoducho žiadne neboli. Znovu to bolo stretnutie typu „dohodli sa, že raz sa dohodnú“. Stretli sa, odfotografovali sa a rozišli sa.

Reklama

Áno, členské krajiny NATO na samite v Bruselu potvrdili svoju snahu dotiahnuť výdavky „na obranu“ do výšky 2 percent HDP. Ale aký bol konkrétny výsledok? Keď Trump fakticky v ultimatívnej forme požiadal, aby členské krajiny konečne splnili svoje sľuby, všetky vyhlásili, že v obozretnom období to nebude možné. Keď americký prezident pritvrdil svoju rétoriku, pritvrdili ju aj európske štáty. Merkelová podotkla, že sa viac investovať nedá. Dokonca „malý Napoleon“ Macron si dovolil „šteknúť“ smerom k vodcovi „svorky“.

Menšia búrka vypukla, keď Trump vyhlásil, že aj 2 percenta je málo, a členské krajiny by mali investovať do armády 4 percenta. Jens Stoltenberg opatrne poznamenal, že najprv treba dosiahnuť, aby členské štáty dávali tie 2 percenta na obranu a až potom sa dá hovoriť aj o väčšom príspevku. Macron bol razantnejší a vyhlásil, že aj 2 percenta postačia… Pripomenieme, že zatiaľ takmer všetky európske krajiny dávajú na „obranu“ menej, ako 2 percenta HDP. Iba Estónsko, Grécko a Veľká Británia „investujú“ viac, ako 2 percenta.

Reklama

Americký prezident kritizoval prípravu výstavby plynovodu Severný prúd 2, čo vlastne s tematikou činnosti NATO akosi nesúvisí. Všetkým však bolo jasné, o čo mu ide: nový plynovod ohrozí ekonomické záujmy USA. Biely dom sa usiluje o to, aby Európa nakupovala drahý americký skvapalnený plyn. Nuž, politika je predovšetkým ekonomika. Ako vidíme, aj „obrana“, armáda, činnosť NATO je tiež predovšetkým ekonomika, hlavne, pre Washington. A tak sa samit NATO premenil na bežnú akciovú burzu.

Nervozita amerického prezidenta je pochopiteľná. Spojené štáty a Európa stoja na prahu obchodnej vojny, keď EU na zvýšenie amerického cla na oceľ a hliník reagovala uvalením ciel na rad druhov tovaru dovážených z USA. Biely dom a osobne prezident Trump zvažujú možnosť uvaliť ďalšie clá na dovoz európskych automobilov. Ako bude reagovať EÚ? Určite recipročne. Situácia je tak napätá, že o nej koncom mesiaca vo Washingtone bude rokovať predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker.

Trump otvorene vydieral spojencov. Vyzýval, aby postupovali presne podľa amerického scenára. V prípade neuposlúchnutia hrozil, že USA dokonca vystúpia z NATO. Viackrát zopakoval, že Biely dom je rozčarovaný súčasnou situáciou. Samit sa skončil tak, ako aj začal: nespokojnosťou a nervozitou všetkých partnerov.

Prijali sa predsa nejaké konkrétne rozhodnutia? Ale áno. Prečo teda o nich mainstreamové média takmer vôbec neinformovali? Pretože tieto rozhodnutia sú vo svojej podstate banálne a fakticky nič neznamenajú. Je to takpovediac, bežná „prevádzka“ aliancie. Tak aspoň my oboznámime našich čitateľov s „prevratnými a grandióznymi“ výsledkami samitu NATO.

Dánsku, Lotyšsku a Estónsku oficiálne odklepli vytvorenie riaditeľstva Severnej mnohonárodnej divízie, do ktorej bude zapojená aj Kanada, Veľká Británia a Litva. Nová štruktúra bude zabezpečovať neustály monitoring regiónu a bude mať pod palcom 2 až 4 brigády v prípade vzniku konfliktu v Baltskom mori.

Reklama

Schválili rozhodnutie o vytvorení nového Centra pre kybernetické operácie v belgickom meste Mons, o zvýšení vojenskej a finančnej podpory pre Jordánsko a Tunisko v boji proti terorizmu, o realizácii nového programu NATO v Iraku. Hovorilo sa o možnom prijatí nových členov, napríklad, Macedónska, Ukrajiny a Gruzínska. Zatiaľ je to hudba budúcnosti: Ukrajina a Gruzínsko absolútne nespĺňajú kritéria NATO a Macedónsko musí vyriešiť kauzu svojho názvu…

Odsúhlasili prítomnosť vojsk NATO v Afganistane do roku 2024. Riešili otázku dodávky tranzitných nákladov do tejto krajiny. Pretože Pakistan sa stále vzďaľuje partnerstvu s NATO a stále viac sa orientuje na Čínu, začínajú hľadať novú „jantárovú cestu“. V tejto súvislosti sa spomínal Kazachstan.

Stále sa spomínala povestná „ruská hrozba“. Ani americký prezident sa nevyvaroval opakovaniu podobných blufov. Nevysvetlil však, ako by Rusko mohlo ohrozovať USA prostredníctvom „európskej cesty“. Prečo by Rusi napadli USA z tejto strany? Keby chceli, majú oveľa kratšiu a pohodlnejšiu cestu – cez Arktídu a ešte lepšie zo svojich atómových ponoriek, ktoré sa už desaťročia potulujú blízko amerického pobrežia. A nič – zatiaľ nikoho nenapadli… Na samite NATO, samozrejme, nikoho nezaujímala otázka, prečo ruský „agresor a nepriateľ“ nikoho nenapadá. Hlavné, že sa treba zbrojiť proti „agresorovi“…

Eugen Rusnák

 

Reklama

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

07:11

Severná Kórea bude pokračovať v budovaní “ohromujúcej a najsilnejšej vojenskej sily” na ochranu svojej suverenity a mieru v regióne, vyhlásila Kim Jo-džong, vplyvná sestra severokórejského vodcu Kim Čong-una.

07:02

Dvaja ľudia zahynuli po tom, ako sa na ďalekom severe Spojených štátov v utorok zrútilo vzácne nákladné lietadlo, informovala polícia v štáte Aljaška.

Štvormotorové vrtuľové lietadlo typu Douglas DC-4, z ktorého sa na svete zachovalo už len niekoľko kusov, sa zrútilo hneď po štarte z Medzinárodného letiska Fairbanks nachádzajúceho sa uprostred tohto rozľahlého štátu.

06:54

Venezuelský prezident Nicolás Maduro v utorok oznámil, že v jeho krajine začne opäť pôsobiť úrad OSN pre ľudské práva, ktorého činnosť vo februári pozastavili a jeho zamestnancom nariadili odísť.

Maduro je doma aj v zahraničí pod paľbou kritiky v súvislosti s dodržiavaním ľudských práv jeho ľavicovej vlády. Maduro potláča disent a zároveň sa snaží získať tretie funkčné obdobie.

06:45

Americký Senát v utorok neskoro večer schválil balík pomoci pre Ukrajinu vo výške 61 miliárd dolárov a prezident Joe Biden prisľúbil, že nové dodávky zbraní budú rýchlo doručené do vojnovej zóny, keďže Rusko dosahuje úspechy na bojisku. Informovala agentúra AFP.

06:35

Mračná prachu zo Sahary pokryli v utorok Atény a ďalšie grécke mestá. Ide o jednu z najhorších epizód, ktoré zasiahli krajinu od roku 2018, oznámili odborníci.

06:30

Francúzska polícia zadržala v utorok ôsmich mužov v rámci vyšetrovania financovania Strany kurdských pracujúcich (PKK). Turecko, USA aj Európska únia ju označili za teroristickú organizáciu.

Zadržaní muži sú podozriví z prípravy a financovania teroristických útokov a zo sprisahania s cieľom vylákať prostriedky na financovanie organizácie v rokoch 2020 až 2024, uviedla francúzska protiteroristická prokuratúra PNAT.

Včera 20:27

Rieka Seina sa podľa utorňajších slov francúzskeho prezidenta blíži k tomu, aby sa v nej dalo plávať. V Seine sa tiež majú konať niektoré plavecké preteky v rámci letných olympijských hier od konca júla.

Včera 20:25

Súd v Berlíne v utorok odsúdil na podmienečné tresty osem mesiacov troch klimatických aktivistov za posprejovanie Brandenburskej brány. Obžalovaní vo veku 22, 28 a 64 rokov z klimatickej skupiny Posledná generácia sa už predtým priznali, že 17. septembra 2023 nasprejovali Brandenburskú bránu na oranžovo. Argumentovali, že ich akcia bola vzhľadom na klimatickú krízu “primeraným a potrebným protestom”.

Včera 20:23

Slovenská tenistka Anna Karolína Schmiedlová sa prebojovala do 2. kola dvojhry na turnaji WTA v Madride. V úvodnom kole vyradila Američanku Sofiu Keninovú 6:2, 6:4. Jej ďalšou súperkou bude ôsma nasadená Tunisanka Ons Jabeurová.

Včera 20:09

Európska komisia (EK) podnikne kroky na riešenie ruskej tieňovej flotily ropných tankerov. V rámci ďalšieho balíka sankcií bude hľadať spôsoby, ako sa s ňou vyrovnať. Uviedol to v pondelok (22. 4.) v rozhovore pre Politico švédsky minister zahraničných vecí Tobias Billström.

Včera 20:00

Vojaci NATO v Poľsku vysielajú signál, že Aliancia bude brániť všetkých svojich členov. Vyhlásil to v utorok na návšteve Poľska generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg.

Včera 19:32

Náklady na obnovu Grécka po minuloročných ničivých záplavách, ktoré si vyžiadali 17 obetí a zničili infraštruktúru, presiahnu tri miliardy eur. Oznámil to v utorok grécky premiér Kyriakos Mitsotakis.

Včera 19:12

Čínska sociálna sieť TikTok predložila Európskej komisii (EK) správu o hodnotení rizík svojej novej aplikácie TikTok Lite. Zabránila tak možnej pokute.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke Múzeum STM Solivar v Prešove

Autor: FOTO TASR-Maroš Černý

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama
Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali