Právnici zhodnotili jeden z trojice kódexov, ktoré majú nahradiť 50-ročný Občiansky súdny poriadok. Parlament dnes o kódexoch, ktoré predložil minister spravodlivosti Tomáš Borec, rokuje v prvom čítaní. Civilný sporový poriadok upravuje postup súdu v prípadoch sporov občanov či firiem.
Leontiev s Palom pritom ocenili, že sa upustilo od socialistického právneho princípu materiálnej pravdy. Sudca už po novom nebude hľadať v spore objektívnu pravdu, ale mal by dať za pravdu tomu, kto predloží presvedčivejšie dôkazy.
„Mnohí občania budú rozčarovaní z prípadov, keď spor prehrali napriek tomu, že hmotné právo bolo na ich strane, ale neboli schopní toto právo preukázať alebo právne obhájiť na súde,“ konštatoval v tlačovej správe kancelárie Leontiev.
Právnici ocenili, že reforma rozdelila Občiansky súdny poriadok do troch samostatných kódexov. Počet paragrafov narástol na 1500, pre ľudí má byť ale pozitívom, že sú stručnejšie, prehľadnejšie usporiadané a zrozumiteľnejšie.
Pomôže z ich pohľadu aj to, že sporový poriadok priamo určuje príslušnosť súdov a občan sa z neho dozvie, kde má podať žalobu. Právnici oceňujú i plánovanú špecializáciu súdov na určité typy sporov. Zvýši to odbornú kvalitu rozhodnutí a zrýchli proces rozhodovania.
Verejnosti má pomôcť i nová zrozumiteľnejšia terminológia, zhodnotili ďalej. „Účastníka sporu“ nahradí „sporová strana“, pribudne pojem „procesný útok“ a „procesná obrana“, predbežné opatrenia nahradia neodkladné a zabezpečovacie opatrenia, menovali.
Leontiev s Palom vyzdvihli aj posilnenie zásady koncentrácie konania, keď sudca nebude prihliadať na neskôr uplatnené dôkazy, tiež novú fázu konania sporu, ktorou bude jeho predbežné prejednanie. Sudca by mal počas neho dať stranám sporu jasne najavo, ako predbežne vidí ich šance na úspech, čo by ich malo motivovať uzavrieť zmier a včas zhromaždiť relevantné dôkazy.
„Napriek nesporne pozitívnemu vplyvu koncentračnej zásady a odchýlenia sa od zásady hľadania materiálnej pravdy na rýchlosť konania nemožno očakávať, že nový procesný predpis zásadne zrýchli súdne konanie,“ konštatoval Leontiev. To by mala byť z jeho pohľadu naďalej úloha paralelnej a systémovej reformy justície.
Civilný sporový poriadok bude bližšie súčasným európskym štandardom i v tom, že súdy budú mať väčšiu interpretačnú právomoc, čo prispeje k zvyšovaniu flexibility pri aplikácii zákona na konkrétne prípady, priblížil Pala s tým, že dosiaľ prevládalo skôr mechanické a formálne uplatňovanie striktného jazykového výkladu ustanovení. „Uvedené však môže predstavovať aj riziko, ak sa nám nepodarí priebežne kontrolovať a zvyšovať odbornú a osobnostnú kvalitu sudcov,“ upozornil.
mž