Príčiny tohto javu môžu byť fyziologické: fyzická aktivita, konzumácia horúceho jedla alebo niektorých liekov, PMS, ale aj konzumácia alkoholu.
Môžu však existovať príčiny patologickej povahy. Najčastejšie je večerné zvýšenie teploty spojené s prechladnutím.
“Človek môže mať podozrenie na chronický zápal. K jeho určeniu treba urobiť analýzu C–reaktívneho proteínu,” odporúča Romanenková.
Hormonálne poruchy alebo problémy so štítnou žľazou (napríklad s hypertyreózou) môžu ovplyvniť taktiež teplotu. Vo večerných hodinách teplota stúpa aj vtedy, ak má človek onkologické ochorenia.
“Zvlášť sa určuje porušenie termoregulácie zvanej termoneuróza,“ zdôraznila lekárka.
Podľa nej ide o poruchu mechanizmov termoregulácie, ktorá môže byť spojená s psychogénnou neurózou na pozadí stresu alebo neurogénnej termoneurózy, ktorá sa vyvíja pri narušení nervového systému.
Ortuťový, elektronický, alebo infračervený teplomer?
O tom, aký teplomer by sme si mali kúpiť, aby sme čo najpresnejšie a najbezpečnejšie merali teplotu, prehovoril kardiovaskulárny chirurg a kardiológ Vladimir Chorošev.
“Infračervený teplomer je oveľa drahší. Ak vezmeme do úvahy pomer ceny k presnosti merania, dáme radšej prednosť elektronickému teplomeru. Ten je trvanlivý a spoľahlivý. V mojej rodine a v mojom okolí sa používajú len elektronické teplomery. Psychológia našich ľudí je ale taká, že elektronike často nedôverujú. To je veľmi rozšírený jav, avšak elektronické meranie teploty je v súčasnej dobe najpresnejšie,” odporučil lekár.
Pre tých, ktorí nemôžu prekonať vlastné predsudky ohľadom elektroniky, zostáva ortuťový teplomer. Tento teplomer je presný, avšak kvôli tomu, že má vnútri nebezpečnú látku, môže viac uškodiť, ako prospieť.
“Ortuťový teplomer by sme nemali používať. Je nesporne presný, ale aj nebezpečný. Mať ortuťový teplomer je jednoducho nebezpečné. Pre bežné použitie v domácnosti je najlepší elektronický teplomer,” uviedol odborník.