Nguyen Van Nhat čelil smrti z dôvodu otravy alkoholom. Hladina metanolu v krvi 48-ročného muža bola 1000-krát vyššia ako je normálna hladina. Lekári sa pre to rozhodli pre nezvyčajnú liečbu, napumpovali do pacienta 15 plechoviek piva.
Kým sa Nguyen neprebral v centrálnej vietnamskej nemocnici provincii Quang Tri, lekári mu pumpovali jednu plechovku piva každú hodinu.
Doktor Le Van Lam, vedúci oddelenia intenzívnej starostlivosti Všeobecnej nemocnice, uviedol miestnym médiám, že hladina metanolu v krvi pacienta bola 1 119-krát vyššia ako príslušná hranica.
Aby mu zachránili život, lekári okamžite preniesli tri plechovky (jeden liter) piva, aby spomalili jeho pečeňové spracovanie metanolu.
Lekár vysvetlil, že ľudský žalúdok a črevá naďalej uvoľňujú alkohol do krvi, aj keď je človek v bezvedomí alebo prestane piť, a po určitú dobu hladina alkoholu v tele rastie.
Dr. Lam uviedol, že alkohol je dostupný v dvoch variantoch, menovite metanol a etanol, a ľudská pečeň najprv degraduje etanol ako prioritu. Podľa správ Nguyen stratil vedomie, keď metanol v jeho systéme oxidoval na formaldehyd, čo následne spôsobilo vznik kyseliny mravčej.
Aby sa zabránilo oxidácii formaldehydu na kyselinu mravčiu, pridávanie piva (etanolu) pacientovi otrávenému metanolom poskytlo lekárom dostatok času na dialýzu.
Podľa Dr. Lam po napumpovaní 15 plechovky bol pacient už plne pri vedomý.