Legendárny Sevastopoľ. Mesto ruskej vojenskej slávy a všeličo iné, čo ste o tomto krymskom meste nevedeli

Bratislava 30. decembra 2019 (HSP/Foto:)

 

Sevastopoľ – Rusmi často nazývaný ako mesto ruskej vojenskej slávy. V oficiálnej hymne mesta-hrdinu Sevastopoľa z roku 1954 “Legendárny Sevastopoľ” sa spieva:

Chrám svätého Vladimíra

“Ty leť, okrídlený vietor ….
všetkým na svete povedz,
ako na krymských brehoch
bojovali naši dedovia
a preslávili v bojoch
Legendárny Sevastopoľ,
nedobytný pre nepriateľov,
Sevastopoľ, Sevastopoľ –
pýcha ruských námorníkov!”

25. decembra 2019 prvykrát od roku 2014, kedy Ukrajina prerušila železničné spojenie s Petrohradom a Moskvou cez Ukrajinu, prišiel do Sevastopoľu priamy vlak z Petrohradu. Prišiel po novovybudovanej železnici cez Krasnodarsky kraj a 19 kilometrový Krymský most. Toto nové železničné spojenie vlakom trvá 43 hodín a 25 minút a treba prejsť cez 118 riek 2729 kilometrov a 19 zastávok. Príchod vlaku vítali na železničnej stanici davy Sevastopoľčanov hymnou mesta „Legendárny Sevastopoľ“, tancami a opakovaným skandovaním „Rossija, Rossija“ ( Rusko, Rusko). Ďalšia časť blokády bola prelomená. Moskva a Petrohrad sú znova spojené so Simferopoľom a Sevastopoľom železnicou.

Sevastopoľ má osobitné miesto v  ruskom historickom vedomí. Tu vo vtedy východorímskom (byzantskom) meste Chersones knieža novgorodské a veľknieža kyjevské Vladimír Veľký v roku 988 prijal krst a tiež ruku cárovny Anny, dcéry byzantského cisára Romana II a sestry cisárov Vasila II a Konštantína VIII. Annina sestra Theophanu sa pre zmenu vydala za cisára svätej ríše rímskej Otta II. V Chersonese sa začali písať dejiny kresťanskej „Rusi“, čo malo nesmierny kultúrny a civilizačný vplyv na Rusov a ruský štát. Antický Chersones je dnes po zničení Tatáro-Mongolmi zo Zlatej Hordy v ruinách.

V 19. storočí Rusi postavili na prepokladanom mieste krstu Vladimíra Veľkého chrám svätého Vladimíra. Mnohé rokovania medzi ukrajinskými a ruskými námornými veliteľmi  vo februári 2014 prebiehali práve v chráme svätého Vladimíra, spoločnom posvätnom mieste pre Rusov aj Ukrajincov. Podľa niektorých zdrojov tento fakt významne prispel  k tomu, že nedošlo ku krviprelievaniu a väčšina ukrajinských jednotiek zložila zbrane a prešla na ruskú stranu.

Sevastopoľ je známy tiež tým, že nepretržite od založenia mesta v roku 1783  je základňou ruského čiernomorského loďstva (aj počas ukrajinskej správy v rokoch 1992 – 2014).  Do ruskej kolektívnej pamäti sa zapísal hrdinskou 349-dňovou obranou (prvá obrana Sevastopoľa) ruskými vojskami Sevastopoľa v rokoch 1854-1855 pred útočiacimi spojenými vojskami Veľkej Británie, Francúzska, Turecka a Sardínska (ktoré o päť rokov neskoršie zjednotilo Taliansko).

Po ústupe ruských jednotiek Sevastopoľ bol v troskách. Americký spisovateľ Mark Twain navštívil mesto 12 rokov po vojne a takto opísal mesto: „Pompeje sa zachovali ďaleko viac ako Sevastopoľ. Nech sa pozrieš na hociakú stranu, všade vidíš iba zrúcaniny. Ako keby strašné zemetrasenie celou svojou silou zasiahlo tento kúsok zeme“. Francúzsky spisovateľ Victor Hugo zase porovnal obranu Sevastopoľa k obliehaniu Tróje. V Paríži na spomienku tej strašnej krvavej Krymskej vojny nazvali jednu z významných tepien Paríža „Boulevard de Sébastopol“ (Sevastopoľský bulvár). Prvá obrana Sevastopoľa je opísaná ruským spisovateľom Levom Tolstým v Sevastopoľských poviedkach, ktorý je aj autorom románov ako napríklad „Vojna a mier“ alebo „Anna Kareninová“.

Druhá 250-dňová obrana Sevastopoľa prebiehala počas druhej svetovej vojny od 30. októbra 1941 do 4. júla 1942.  22. júna 1941 hitlerovské Nemecko bez vypovedania vojny zaútočilo na ZSSR. Prvé mesiace vojny, napriek ojedinelým úspechom pri odrážaní nemeckej agresie, priniesli vojenskú katastrofu pre ZSSR. Začiatkom decembra Nemci stáli pred bránami Moskvy. Dnes miesto najväčšieho nemeckého postupu je už dávno súčasťou Moskvy. Sevastopoľ ukazoval príklad celej krajine a úporne sa bránil skoro 250 dní. V novembri a decembri sovietske vojská prímorskej armády v Sevastopoli a Čiernomorská flotila odrazili dve veľké nemecké ofenzívy pod velením maršala Mansteina.

Obrana v tyle nemeckej armády trvala až do začiatku júla 1942. Známy anglický historik Antony Beevor cituje nemeckého prieskumníka v poslednej fáze obliehania: „Toto už nie je vojna, ale čisté ničenie dvoch svetových výhľadov“ (to jesť opevnení na brehu Čierneho mora s nádherným výhľadom). Beevor tiež cituje iného poddôstojníka: „Stratil som veľa kamarátov. Raz počas bitky som začal plakať ako malý chlapec“.  Práve po bitke o Sevastopoľ jasajúci Hitler povýšil Mansteina a urobil ho poľným maršalom.

Výnosom z 1. mája 1945 štyri mestá boli vyhlásené mestami – hrdinami. Boli to Leningrad (Petrohrad), Stalingrad (Volgograd), Sevastopoľ a Odesa. Po vojne na jednom z najväčších námestí Nachimova (ruský námorný admirál, ktorý sa vyznamenal počas prvej obrany Sevastopoľa) bol postavený „pamätník hrdinskej obrany Sevastopoľa v 1941 – 1942“. Mesto ruskej vojenskej slávy Sevastopoľ a Rusko zaplatili krutú daň. Státisíce ruských a sovietskych vojakov je pochovaných v Sevastopole a jeho okolí.

Dnešný Sevastopoľ má okolo 450 tisíc obyvateľov a podľa ruskej ústavy je jedným z troch miest federálneho významu. Ďalšími sú Moskva a Petrohrad. Po zvrhnutí vlády prezidenta Janukoviča a zákaze používania ruštiny v úradnom styku mestká rada Sevastopoľa vyhlásila nezávislosť a referendum. Účasť na referende 16. marca 2014 dosiahla 89,5 percenta oprávnených voličov a 95,6 percenta sa vyslovilo sa znovuzjednotenie s Ruskom. Ale podľa rozhodnutia EU referendum bolo neplatné a udalosti boli nazvané anexiou.

Zaujímavosťou je, že mnohí v Sevastopole volajú obdobie správy Sevastopoľa nezávislou Ukrajinou v rokoch 1992 – 2014 treťou obranou Sevastopoľa. 1. januára 1992 Čiernomorská flotila sa náhle dostala pod jurisdikciu nezávislej Ukrajiny. Ale loďstvo sa odmietlo podriadiť príkazom z Kyjeva a takisto odmietlo zložiť prísahu Ukrajine 3. januára 1992 . V ten deň zložila prísahu Ukrajine 700-tisícová skupina sovietskych vojsk na Ukrajine.

Ale loďstvo vyhlásilo, že čiernomorská flotila je ruská a podlieha veleniu z Moskvy, čím asi zaskočilo samotnú Moskvu prezidenta Jelcina. Nakoniec po zložitých rokovaniach flotila bola rozdelená a Rusko dostalo do prenájmu Sevastopoľskú základňu Čiernomorského loďstva. Ale iba 7 percent dôstojníkov sa za šesť rokov (1992-1997) pridalo na ukrajinskú stranu. A to napriek tlaku, vyhrážkam či silovým provokáciam. Až 28 mája 1997 bola podpísaná rusko-ukrajinská dohoda o pravidlách a podmienkach pobytu čiernomorského loďstva na území Ukrajiny. Ruské základne boli teraz prenajaté Ukrajinou Rusku. Rusko mohlo používať aj dve letiská, jedno v Sevastopole a druhé v Simferopole. Navyše tiež niektoré vojenské zariadenia v iných častiach Krymu. Podľa dohody vojenský kontingent Ruska nemal presiahnuť 25 tisíc vojakov.

Zachovanie ruského čiernomorského loďstva v Sevastopole zohralo významnú úlohu pri zachovaní „ruského ducha“ v Sevastopoli. Ďalšou zaujímavosťou je, že po násilnom odstránení bývalého prezidenta Janukoviča a zákaze ruského jazyka, v novom „revolučnom“ parlamente Ukrajiny bol podaný návrh na vypovedanie zmluvy o pobyte Čiernomorského ruského loďstva v Sevastopole. Udalosti nabrali spád  a skončili sa referendom v Sevastopole a na Kryme. No a drvivá väčšina zdvorilých ľudí (vežlivyje ľudi) boli práve ruskí vojaci zo Sevastopoľa.

Aká budúcnosť čaká Sevastopoľ? Zatiaľ sa stal staveniskom ako aj celý Krym. Nie je to len železnica. Po zastavení dodávok elektriny z Ukrajiny boli napriek sankciám postavené dve nové elektrárne s celkovým výkonom 940MW v Simferopole a Sevastopole, čo predstavuje 90 percent spotreby elektriny na Kryme a Sevastopole. Buduje sa nová diaľnica „Tavrida“ od Krymského mosta cez Simferopoľ do Sevastopoľa.  Vo dne, v noci. 251 kilometrov.  Autostráda má byť hotová o tri roky, koncom roka 2022.  Pripomínajú sa slová:

„Ty leti krylatyj veter,  (Ty leť, okrídlený vietor)
vsem na svete ty povedaj (všetkým na svete povedz)
kak na krymskych beregach (ako na krymských brehoch)
Vojevali naši dedy (bojovali naši dedovia)
i proslavili v bojach (a preslávili v bojoch)
Legendarnyj Sevastopoľ (Legendárny Sevastopoľ)
nepristupnyj dľa vragov (nedobytný pre nepriateľov)
Sevastopoľ, Sevastopoľ –
gordosť ruskich  morjakov“ (pýcha ruských námorníkov!)

 

Dezider Štefunko

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

icon NAJČÍTANEJŠIE

iconNAJNOVŠIE

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

icon FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

Staronovým prezidentom Ugandy sa stal Yoweri Museveni

0 icon

Kampala 16. januára 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Nicholas Bamulanzeki)   Dlhoročný ugandský prezident Yoweri Museveni si vo štvrtkových všeobecných voľbách víťazstvom nad mladým opozičným vyzývateľom Bobim Wineom zabezpečil šieste funkčné obdobie v najvyššom štátnom úrade. Informovala o tom v sobotu tlačová agentúra AP s odvolaním sa na tamojšiu ústrednú volebnú komisiu Wine tvrdí,…

Krajčí po rokovaní vlády: Chceme skríningovo otestovať obyvateľov, rokovanie pokračuje v nedeľu. Pomáhať majú aj vojaci

0 icon

Bratislava 16. januára 2021 AKTUALIZOVANÉ (SITA/HSP/Foto:TASR - Jakub Kotian)   Štát chce skríningovo pretestovať obyvateľstvo Slovenska. Po sobotňajšom rokovaní vlády to povedal minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽaNO). Testovaním by sa podľa ministra znížil počet infekčných osôb o 50 percent a od pondelka 8. februára by mohol začať platiť COVID automat.…

Antigénové testy v harmaneckých papierňach ukázali až 46 percent pozitívnych, PCR testy ani jedného. Matovič: Použili testy, ktoré nemajú nič spoločne s testami používanými pri plošnom testovaní

0 icon

Bratislava 16. januára 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR-Ján Krošlák)   V harmaneckých papierňach použili na testovanie zamestnancov testy Eko Test Covid od čínskej firmy Assure Tech z Hangzhou, ktoré nemajú nič spoločné s testami používanými pri plošnom testovaní. Vo svojom profile na sociálnej sieti to uviedol premiér Igor Matovič (OĽaNO) Dodal, že testy…

Naďovi sa nepozdáva, že v diskusných reláciách nebude mať OĽaNO zastúpenie a hovorí o cenzúre. Ticho neostal ani premiér: „Keď médiá pravdu nehľadajú, ale vytvárajú“

0 icon

Bratislava 16. januára 2021 (HSP/Foto:TASR - Dano Veselský)   Minister obrany Jaroslav Naď (OĽaNO) v svojom statuse upozornil na to, že žiaden poslanec z hnutia OĽaNO nebol pozvaný do politických diskusií, ktoré budú tento víkend "V parlamentných voľbách získalo hnutie OBYČAJNÍ ĽUDIA a nezávislé osobnosti 25,02%. V NRSR má 53…

Matovič si stojí za svojím. Plošné testovanie je podľa neho „mimoriadne efektívne“, ukazuje pritom na skúsenosť zo závodu Jaguar. Testovanie detí kvôli vychádzkam nebude

0 icon

Bratislava 16. januára 2021 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:SITA/Alexandra Čunderlíková)   Opakované testovanie zamestnancov automobilky v Nitre v predchádzajúcich desiatich dňoch potvrdilo, že plošné testovanie je mimoriadne efektívny a rýchly nástroj na vyhľadávanie pozitívnych a zamedzenie šíreniu nákazy ďalej. Vo svojom statuse na sociálnej sieti to uvádza predseda vlády SR Igor Matovič (OĽANO)…

Vo Viedni protestovalo proti pandemickým opatreniam zhruba 10.000 ľudí

0 icon

Viedeň 16. januára 2021 (TASR/TERAZ/HSP/Foto:TASR/AP-Ronald Zak)   Účastníci protestu, z ktorých mnohí nemali rúška, skandovali okrem iných aj heslá vyzývajúce rakúskeho kancelára Sebastiana Kurza, aby odstúpil Tisíce ľudí protestovali v sobotu v uliciach Viedne proti epidemiologickým opatreniam, ktoré majú obmedziť šírenie nového koronavírusu. Informovali o tom agentúry AFP a Reuters.…

Týždne to bublalo pod povrchom, až to prepuklo otvorene: Sudcovia toho už majú dosť. Posielajú Matovičovi a Kolíkovej odkaz

0 icon

Bratislava 16. januára 2021 (HSP/Foto:Archív Dana Jelinková Dudzíková)   Pokus Matovičovej junty ovládnuť justíciu narazil na problém: časť sudcov otvorene odmietla účelovú „reformu“ súdnictva aj predsedu Súdnej rady Jána Mazáka. Prinášame exkluzívny rozhovor s Danou Jelinkovou Dudzíkovou, spoluautorkou otvoreného listu, ktorý už podpísalo 340 sudcov V uplynulých týždňoch sme uverejnili…

Škoda nebude sponzorovať MS, ak sa budú konať v Bielorusku

0 icon

Mladá Boleslav 16. januára 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Nikolai Petrov/BelTA Pool Photo via AP)   Automobilka Škoda Auto nebude sponzorovať majstrovstvá sveta v hokeji, pokiaľ sa budú konať v Bielorusku. Ako uviedol vedúci komunikácie Škoda Auto Tomáš Kotera, pre automobilku je dôležité dodržiavať, chrániť a presadzovať všetky predpisy, ktoré ochraňujú ľudské práva Škoda…

Denník SME opäť šíri HOAX o slabosti Putina a nespokojnosti Rusov. Našťastie z Nemecka prichádza „rozbuška“ Navaľnyj

0 icon

Bratislava 16. januára 2021 (HSP/Foto:SITA/AP-Navalny instagram account via AP)   Liberálno-korporátny mainstream sa vo svojom zdesení zo slabosti amerického establišmentu a hroziacej občianskej vojny v USA chytá každej slamky s cieľom presmerovať pozornosť z totálneho úpadku americkej demokracie na zástupnú tému mizerného divadelného predstavenia, ktoré sa v nedeľu chystá zahrať…

Australian Open: V karanténe 47 hráčov, aj Stephensová či Kerberová

0 icon

Melbourne 16. januára 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Morgan Sette/AAP Image via AP)   Celkovo 47 tenistov a tenistiek muselo v Melbourne pred prvým grandslamovým turnajom sezóny Australian Open nastúpiť do prísnej 14-dňovej karantény. Dôvodom je, že na palube ich letu sa objavil cestujúci s pozitívnym testom na koronavírus Tenisti počas karantény nesmú opustiť…

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Rastislav Slovák

Sulík ako premiér by bol podobná katastrofa ako Matovič! ''Čert ako diabol''

0icon

Konflikt medzi Matovičom a Sulíkom je len nechutná farizejská komédia na oklamanie voličov. Nenechajte sa Matovičom a Sulíkom podviesť. Mňa by nikto nikdy nedonútil voliť ani Matoviča, ani Sulíka. Píšem to preto, že sa hovorí, že Sulíkovi rastú preferencie za konflikty s Matovičom, akože ľudia chcú Sulíka "odmeniť" za konflikty…

Robo Bačinský

Eutanázia za potlesku a vyhrážok Matovičových odborníkov.

0icon

Myslím, že už som prišiel na to, prečo sa tzv. ,,odborníci“ spreneverili vláde trnafského špajlového fetišistu a svojim Alma mater sa otočili chrbtom. Prečítal som si príspevok šéfa PR agentúry Katedra komunikácie Gabriela Tótha o štatistike najúspešnejších politických strán na FB a čítanie to bolo vskutku zaujímavé 

Marek Brna

Predčasné voľby by poslali OĽANO mimo parlamentu

0icon

Z koalície by najviac zo súčasnej situácie profitovala strana SaS. Podstatne stráca strana Sme rodina. Do parlamentu by sa však na rozdiel od doterajších výsledkov prieskumov dostala strana Za ľudí. Nálada v spoločnosti by momentálne zo strany OĽANO vytvorila mimoparlamentnú stranu. Nádej svitá pre KDH a Progresívne Slovensko, ktorých výsledok…

Peter Švec

Mobilizujeme „armádu“ záchrancov a ochrancov zdevastovanej vlasti. Pridať sa môže každý, kto má srdce, dušu a hlavu na mieste.

0icon

Tak ste sa konečne dočkali. Idem rozbaliť projekt, ktorý sme s priateľmi pripravovali už dlhšie, a ktorý som avizoval posledné asi dva mesiace. Nejdeme v ňom spájať strany, pretože taký cieľ sa ukazuje po dvoch rokoch úsilia totálne nerealizovateľný. Všetky relevantné strany, o ktorých ľudia vedia, sú oligarchické. Lebo majú oligarchické finančné zdroje, oligarchickú…

Jozef Slávik

Hľadanie strateného času ...

0icon

Od novembra 1989 je to obrovské množstvo stratených príležitostí ako byť lepšími, ako žiť lepšie, ako byť šťastnejšími. Večná škoda strateného času, sklamaní, nádejí a nenaplnených snov o tom, že budeme lepší, rovnejší, múdrejší, spravodlivejší, zodpovednejší. Ešte že aspoň tá nádej, čo kdesi v tmavom kúte bojazlivo čaká na svoj…

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

TopDesať

Huba požierajúca žiarenie v Černobyle zachráni budúcich astronautov

0 icon

Magnetické pole našej planéty nám neumožňuje nájsť iba sever, je to tiež neoceniteľný štít pred kozmickým žiarením. Túto ochranu nemožno považovať za samozrejmosť a existuje veľa obáv z toho, ako môžeme poskytnúť rovnakú ochranu astronautom pri budúcich misiách v hlbokom vesmíre. Potenciálna odpoveď pochádza zo zvláštneho zdroja: huba. Na huby sa v…

Konštantín a kríž, ktorý mu ukázal cestu 1. časť

0 icon

Slovné spojenie „uvidieť svetlo“ ako synonymum prestúpenia na inú vieru má dvoch slávnych pôvodcov: svätého Pavla a rímskeho cisára Konštantína, ktorý žil v rokoch 274 až 337 po Kristovi. Práve druhému menovanému znamenie na nebi v podobe kríža ukázalo cestu, po ktorej sa má vydať, aby porazil svojho soka Marca Aurelia Maxentia. Keď…

Migréna? Tieto potraviny s ňou zatočia!

0 icon

Migréna je ako neželaný hosť, ktorý sa vopred neohlásil a ťažko sa ho zbaviť. Ak často trpíš bolesťami hlavy, vieš, aké ťažké môže byť žiť s týmto problémom normálny život. Iste, môžeš si vziať tabletky alebo cvičiť, aby si sa pokúsili obmedziť svoju bolesť, ale tieto prostriedky sú dočasné, čo znamená, že…

Najnapínavejšie vesmírne misie roku 2021: Mesiac, Mars aj vesmírny ďalekohľad

0 icon

Pokiaľ ide o skúmanie vesmíru ľudstvom, 2021 vyzerá, že to bude vzrušujúci rok s mnohými začiatkami, trpko-sladkým koncom a jeho súčasťou budú aj niektoré misie, pri ktorých budeme zatínať zuby. Po mnohých a mnohých oneskoreniach (začiatkom misie sa plánoval na rok 2007), by tento rok mohol byť skutočne rokom, kedy bude konečne…

2021 bude rokom neuveriteľných astronomických udalostí, ktoré to sú?

0 icon

Ak hľadáš koníček, ktorému sa budeš venovať, zatiaľ čo budeš čakať na očkovanie alebo koniec pandémie, pohľad na vesmír nie je zlou voľbou. V roku 2021 sa udeje mnoho vzrušujúcich astronomických udalostí! Väčšina z nasledujúcich astronomických udalostí bude viditeľná po celom svete bez potreby akéhokoľvek špeciálneho vybavenia, aj keď v prípade niektorých určite…

Vo svete IT

Astronómovia objavili 9-miliárd rokov starú galaxiu v procese umierania

0 icon

Vesmír obsahuje obrovské množstvo galaxií, ktoré sa radia do niekoľkých kategórií. Ak sa však pozrieme na ich farbu, vo väčšine prípadov narazíme na dva špecifické druhy, tvrdí YouTube kanál SciShow Space. Ide o výrazne modré, alebo výrazne červené galaxie. Výrazne modré galaxie sú tie, v ktorých dochádza k vzniku nových hviezd. Za ich…

WhatsApp posúva dátum na prijatie aktualizovaných podmienok. Opäť tak reaguje na mylné informácie

0 icon

Chatovacia aplikácia WhatsApp má za sebou naozaj niekoľko výnimočne rušných dní, ktoré spôsobila nečakaná zmena v zásadách ochrany osobných údajov, s ktorými musia používatelia súhlasiť. Po vystrašení niektorých používateľov tejto aplikácie a po zverejnení kadejakých hoaxov však spoločnosť reagovala pomerne promptne, pričom všetky obavy z narušenia súkromia používateľov vyvrátila v…

Ktoré Samsung smartfóny majú dostupný Android 11, a pre ktoré sa očakáva, že bude ešte neskôr uvoľnený?

0 icon

Android 10 dnes už pomaly nájdeme na všetkých zariadeniach, ktoré ho mali dostať. Ešte v septembri minulého roka, Google oficiálne uvoľnil Android 11 pre širokú verejnosť. V praxi to znamenalo, že výrobcovia smartfónov začali postupne s naberaním BETA testerov, aby začali testovať nový Android, pričom už dnes je oficiálne dostupných…

Základňa na Mesiaci môže byť pre ľudstvo kľúčová: Tu je niekoľko dôvodov prečo

0 icon

Nášmu Mesiacu sa opäť dostáva veľa pozornosti. Nenachádza sa len v hľadáčiku americkej vesmírnej agentúry NASA, ktorá rozbieha svoj program Artemis, ale aj v hľadáčiku súkromných spoločností, ktoré sa chcú venovať ťažbe mesačných zdrojov, alebo postaviť na našej prirodzenej družici trvalú základňu. Trvalá prítomnosť ľudí na Mesiaci však nie je momentálne istá.…

Vo Windows 10 bola objavená závažná chyba, ktorá dokáže „odpáliť“ disk zariadenia

0 icon

Portál bleepingcomputer.com poukazuje na novú zraniteľnosť vo Windows 10, ktorá je z kategórie vážnejších. Podľa zistení Jonasa Lyka, môže zadaním jednoduchého príkazu dôjsť k poškodeniu NTFS.  „V súčasnosti je v systéme NTFS obzvlášť nepríjemná chyba. Spustí sa otvorením špeciálneho vytvoreného mena (pozn. redakcie: príkazu) v ľubovoľnom priečinku, kdekoľvek. Zraniteľnosť sa okamžite…

Armádny Magazín

Tvrdé boje na hraniciach Turecka - Rusi posilňujú svoju prítomnosť. Video

0 icon

Sýria, 16. január 2021 (AM)  - Lietadlá ruských vzdušných síl prenášajú svoje jednotky do zóny tvrdých bojov na hraniciach Sýrie s Tureckom. Rusko oficiálne oznámilo rozmiestnenie spoločných rusko-sýrskych postov v oblasti Ain Isa, po prvýkrát to bolo zverejnené 28. decembra 2020.  

Izraelský analytik Kedmi pomenoval hrozbu, ktorá by mohla zničiť USA

0 icon

Izrael, 16. január 2021 (AM) - Súčasné udalosti v USA sú úsvitom Mccarthyzmu. Toto vyhlásenie urobil izraelský politický analytik Jakov Kedmi a hovoril o ohrození štátu.   Odborník nazval to, čo sa deje v Amerike, Mccarthyzmus - hnutie, ktoré bolo v 50. rokoch sprevádzané politickými represiami. Podľa Kedmiho s tým dnes v USA…

Nikolaj Starikov: Trumpov Shutdown a Washingtonská dohoda

0 icon

Rusko, 16. január 2021 (AM) - Historik a politológ Nikolaj Starikov v éteri autorského programu Anny Šafranovej uviedol, že odpojenie súčasného amerického prezidenta od sociálnych sietí „šokovalo miliardy“ ľudí. Odborník odhalil dôvod „verejného bičovania“ Donalda Tru

Útok ruského „Jarsu“ neprežijú ani šváby

0 icon

Rusko, 16. január 2021 (AM) - Ministerstvo obrany RF minulý rok vyhlásilo, že toho roku budú ďalšie dva pluky raketových vojsk strategického určenia prezbrojené na raketové komplexy „Jars“, pričom jeden bude mať mobilné odpaľovacie zariadenie a dr

Kto vyzbrojuje svet?

0 icon

Francúzsko, 16. január 2021 (AM) - V roku 2019 zaznamenala francúzska letecká spoločnosť Dassault nárast predaja o 105% - výsledky boli do veľkej miery spojené s úspechom ich vlajkovej lode Rafale. Ten sa teší veľkému úspechu po mnohých rokoch od jeho zavedenia do aktívnej služby vo Francúzskej armáde (dodaný v 2001,…

Svetlo sveta

MÚDROSŤ

0 icon

Naši starí otcovia hovorili: Kto dobre rechnuje, dobre gazduje. A neplatí to len na peniaze, ale predovšetkým na čas. Koľko času vieme premárniť pred televíznou obrazovkou? Čítaním rôznych klebiet v novinách alebo na sociálnych sieťach? A potom cítime, že nás to nejako neuspokojuje a nenapĺňa. Podobnú skúsenosť mal i vojak…

Prečo sa sviatosti Krstu a Prvého svätého prijímania udeľujú väčšinou v apríli a v máji?

0 icon

V rannom kresťanstve sa udeľovali sviatosti Krstu, Prvého svätého prijímania a Birmovania spolu v jeden deň a to za prítomnosti biskupa. Dôvodom bolo, že kresťanmi sa väčšinou stávali dospelí ľudia, ktorí konvertovali buď z judaizmu alebo z rôznych pohanských náboženstiev a k tomuto poznaniu konverzie prišli v pokročilejšom veku. Cirkev sa ich preto snažila v Cirkvi prijať plnými sviatosťami a do…

Dnes bude Slovensku opäť udelené požehnanie relikviou Kristovej krvi z paluby lietadla – VÝZVA K PRIPOJENIU SA V MODLITBE

0 icon

V nedeľu Krstu Krista Pána 10. januára 2021 v popoľudňajších hodinách sa opäť uskutoční let lietadla, na ktorého palube sa bude nachádzať generálny vikár Nitrianskej diecézy Mons. Peter Brodek, ktorý Slovensku udelí požehnanie s relikviou Kristovej krvi, ktorá je uchovávaná v Bazilike sv. Benedikta opáta v Hronskom Beňadiku.  Zverejňujeme jeho slová výzvy,…

Najväčší pápeži v dejinách SV. LEV VEĽKÝ

0 icon

(*asi 400, Toskánsko – † 10. november 461, Rím) Jeho ústami hovoril apoštol Peter.             Pápežsky úrad sa po smrti  Sixta III. (†18. augusta 440)  nachádzal v úplnej inej situácii než v predchádzajúcich storočiach: už nereprezentoval navonok kresťanské spoločenstvá roztrúsene v anonymite po území hlavného mesta Rímskej ríše.  Časy veľkých perzekúcií,  ktoré…

PATRÓNI LEKÁROV – SVÄTÍ KOZMA A DAMIÁN

0 icon

SVÄTÍ KOZMA A DAMIÁN. Boli bratia a dvojičky. Vyštudovali lekárstvo. Zo svojho povolania si neurobili výnosný biznis. Neprofitovali na cudzom nešťastí. Liečili všetkých a nezištne – bezplatne. Mnohí, keď videli ich príklad, stali sa kresťanmi. Pohanskí kňazi ich obžalovali, že robia čary, a tak zvádzajú ľudí, aby sa klaňali kresťanskému…

icon FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali