Teroristická skupina “Islamský štát” (IŠ) kontroluje oblasti Sýrie a Iraku, ktoré trpia islamským fundamentalizmom, ktorý sa vyvinul na vražedné monstrum, ako povedala hlava latinských katolíkov vo Svätej zemi v stredu členom “Rytierskeho rádu Svätého hrobu v Jeruzaleme”. Twal mal príhovor pri príležitosti návštevy cisárskych slávností Františka Jozefa I. v kúpeľnom meste Bad Ischl o situácii na Blízkom Východe.
“Radikálny islam ukazuje svoju pravú temnú tvár. Tu pôsobí satan so svojím dielom. Pred nepredstaviteľnými zločinmi, ktoré sa páchajú proti ľudstvu v mene boha, sa môžu nemoslimovia a zvlášť kresťania zachrániť iba útekom. Útek kresťanov z ich tisíce rokov obývanej stálej vlasti je najtemnejším následkom ‘arabskej jari’ v Iraku a Sýrii,” povedal tento Jordánčan a varoval pred pretrvávajúcim exodom prenasledovaných a pred preťažením susedných krajín pre nútené prijímanie utečencov.
Twal pripomenul pôvodne pozitívne motívy “arabskej jari”, ktoré nabrali úplne iný smer. “Arabskej jari” sa od konca r. 2010 za niekoľko mesiacov podarilo so Zine el-Abidine Ben Alim, Husnim Mubarakom a Muammarom al-Gaddafím priviesť k pádu troch najautoritatívnejších diktátorov arabského sveta a v Tunise uviesť v arabskom svete jedinečnú ústavu, ktorá zaviedla rovnoprávnosť muža a ženy, ako aj slobodu viery a svedomia. Z toho vychádzajúca nádej však dostala vzplanutím teroru IŠ ťažkú ranu.
“Islamisti sú sami nielen páchateľmi, ale aj obeťami: obeťami falošného, či zlého ducha, otca lži a nenávisti. Pravé náboženstvo nemôže byť nikdy dôvodom vojny, ale len súčasťou riešenia konfliktu. Moslimské násilie je rakovinovým nádorom v tele islamu, ktorý musia moslimovia sami vyrezať», povedal patriarcha Twal.
Ako “pretrvávajúcu otvorenú ranu arabského povedomia” označil jeruzalemský patriarcha izraelsko-palestínsky konflikt, ktorý je hlavným zdrojom islamskej radikalizácie. Kresťania vo Svätej zemi nemôžu už vzhľadom na stále ťažšie dopadajúcu dlhoročnú okupáciu viesť normálny život a pomýšľajú stále viac na vysťahovanie. Ignoranciu Západu voči situácii vo Svätej zemi označil Twal ako sklamanie a frustráciu a žiadal “úplnú politickú zmenu zmýšľania”.
Patriarcha kritizoval aj západnú podporu rebelov proti sýrskemu prezidentovi Bašarovi al-Assadovi, ktorá sa stala útočiskom extrémistov. Twal vyzval Západ, aby «disidentov v Sýrii nepodporoval a najmä, aby im už nedodával nijaké zbrane». Prejavil aj starosť pre demonštrácie v Nemecku proti prisťahovalectvu. Požadované odmietanie vojnových utečencov nazval «zločinom proti ľudskosti»