Lateránsky palác v Ríme bude od 13. decembra otvorený pre verejnosť

Lateránsky palác v Ríme bude od 13. decembra otvorený pre verejnosť

Rím 8. decembra 2021 (HSP/TK KBS/RV/Foto:TASR/AP – Alessandra Tarantino, TASR – Michal Svítok)

 

Takmer tritisíc metrov štvorcových, desať izieb, pápežský apartmán, súkromná kaplnka, monumentálne schodisko vedúce priamo do Baziliky svätého Jána Lateránskeho. A stôl, pri ktorom boli podpísané Lateránske zmluvy. Po dnešnej prezentácii novinárom bude od 13. novembra otvorený na prehliadky Lateránsky apoštolský palác

Lateránska bazilika
Na snímke Lateránska bazilika v Ríme

Bude možné navštíviť desať sál s rozlohou takmer 3 000 metrov štvorcových, pápežský apartmán a miestnosť, kde boli podpísané Lateránske zmluvy. Bude to teda púť po gobelínoch, freskových stropoch, umeleckých dielach a vzácnom starožitnom nábytku pod vedením sestier misionárok Božieho zjavenia.

Reklama

Návštevníkov prekvapí Lateránsky palác – Dom rímskeho biskupa, ktorý otvorí svoje brány 13. decembra 2021. Úplne nové usporiadanie, bezbariérová trasa – prístupná pre všetkých – cez prvé poschodie Apoštolského paláca so vstupom z námestia Piazza di Porta San Giovanni, vedľa Rímskeho dómu.

 

Reklama
Chodby Lateránskeho paláca

Areál bude prístupný len v rámci prehliadok so sprievodcom, v skupinách maximálne 30 osôb, v sprievode misionárov Božieho zjavenia, ktorí už roky ponúkajú prehliadky Ríma zamerané na umenie a vieru.

Novinári si mohli výstavu pozrieť už v utorok 7. decembra. Revitalizáciu tohto miesta, ktoré bolo po stáročia sídlom pápežov, kým sa presunulo do Vatikánu, navrhol pápež František. V liste z 20. februára minulého roka adresovanom kardinálovi vikárovi Angelovi de Donatisovi Svätý Otec napísal:

“V priebehu storočí sa Cirkev vždy snažila podporovať to, čo je plodom geniality a majstrovstva umelcov, často svedectvom skúsenosti viery a nástrojom ku cti Boha. Robí to nielen z lásky k umeniu, ale aj preto, aby chránil kultúrne dedičstvo pred výzvami a nebezpečenstvami, ktoré by ho mohli pripraviť o jeho funkciu a hodnotu.

Táto osobitná zodpovednosť, sprevádzaná starostlivým záujmom o to, aby boli miesta, budovy a diela vnímané ako prejav ľudského ducha a neoddeliteľná súčasť ľudskej kultúry, umožnila mojim predchodcom odovzdávať ich rôznym generáciám a pracovať na ich zachovaní a sprístupnení návštevníkom a bádateľom. Je to úloha, ktorá dnes zaväzuje aj rímskeho biskupa, aby sprístupnil krásu a význam nehnuteľností a umeleckého dedičstva, ktoré mu boli zverené pod ochranu.”

Pápež František na Slovensku
Na snímke pápež František

“Dobre si uvedomujeme hlboký význam tohto miesta,” zdôraznil kardinál de Donatis, “a bola by škoda neotvoriť ho pre verejnosť, pretože sa musíme podeliť o taký veľký poklad, musíme ho ponúknuť iným. Práve Ján XXIII. bol na toto miesto veľmi naviazaný a dokonca sa sem chcel presťahovať a žiť tu. Pápež František už nejaký čas podpisuje všetky svoje dokumenty z Lateránu, aby zdôraznil spojenie s miestom, kde sa nachádza katedrála rímskeho biskupa.”

Reklama

Návštevníkov budú sprevádzať sestry misionárky Božieho zjavenia.

“Je pre nás veľkou cťou a výsadou, že môžeme vykonávať túto službu evanjelizácie prostredníctvom umenia,” poznamenali.

“Návšteva Lateránskeho paláca bude vzrušujúcou cestou po stránkach cirkevných dejín, kde sa umenie a viera prelínajú v živej plodnosti, ktorá môže odovzdávať údiv, múdrosť a krásu rôznym generáciám.

Ak chceme sledovať históriu Lateránskeho paláca, musíme sa vrátiť do 28. októbra 312, keď Konštantínove vojská porazili Maxentia v slávnej bitke pri Ponte Milvio. V tom čase na Petrovom stolci sedel pápež Miltiades, ktorému Konštantín daroval pozemky a budovy, ktoré kedysi patrili starej Lateránskej rodine,” hovorí sestra Rebecca Nazzaro.

 

Reklama
Začiatok náboženskej slobody

Konštantín v roku 313 Milánskym ediktom vyhlásil slobodu náboženstva a podporil výstavbu bohoslužobných miest pre kresťanov, ktorí dovtedy praktizovali svoju vieru v prostredí netolerancie a prenasledovania. Bazilika Svätého Spasiteľa, ktorá bola neskôr zasvätená aj svätým Krstiteľovi a Evanjelistovi, bola jedinou bazilikou postavenou nie nad miestom pochovania mučeníka, ale ako ex voto suscepto (z milosti prijatej) nad pozostatkami kasární prétoriánov Konštantínovho rivala Maxentia. Bazilika bola posvätená 9. novembra 318 a zasvätená Najsvätejšiemu Spasiteľovi pápežom Silvestrom I. K baptistériu bol neskôr pripojený patriarchát, známy ako Dom rímskeho biskupa.

V priebehu storočí, v dôsledku poškodenia, otrasov a plienenia, dosiahlo toto miesto svoj vrchol v stredoveku, za pápežov Inocenta III. a Bonifáca VIII. Palác slúžil ako sídlo pápežov približne tisíc rokov, ale po návrate pápežskej moci po “avignonskom exile” (1309-1377) bol opustený. Potom bol Vatikán vybraný ako miesto, kde bude pápež sídliť, a to nielen kvôli geografickým aspektom, ktoré ho robili bezpečnejším, ale najmä kvôli prítomnosti Petrovho hrobu. Napriek tomu si palác naďalej zachovával privilégium patriarchátu. Všetci pápeži po zvolení na pápežský stolec prevzali vlastníctvo Lateránu.

Urbanistická prestavba celého komplexu sa uskutočnila na príkaz pápeža Sixta V. (1585-1590), ktorý počas piatich rokov svojho pontifikátu uskutočnil sériu prestavieb a stavebných projektov v okolí a v celom meste. Nakoniec však Sixtus V. mohol žiť v Lateráne len jeden rok a všetci jeho nástupcovia si za svoj domov zvolili Vatikán.

 

Viac článkov s náboženskou tematikou nájdete v kategórii Svetonázor.

Pošlite nám svoj príbeh s Bohom.

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

19:32

Náklady na obnovu Grécka po minuloročných ničivých záplavách, ktoré si vyžiadali 17 obetí a zničili infraštruktúru, presiahnu tri miliardy eur. Oznámil to v utorok grécky premiér Kyriakos Mitsotakis.

19:12

Čínska sociálna sieť TikTok predložila Európskej komisii (EK) správu o hodnotení rizík svojej novej aplikácie TikTok Lite. Zabránila tak možnej pokute.

19:10

Francúzski letoví dispečeri plánujú vo štvrtok vstúpiť do jednodňového štrajku, pre ktorý hrozí zrušenie väčšiny letov na dvoch najväčších parížskych letiskách. Oznámila to v utorok francúzska asociácia FNAM, ktorá zastrešuje viacero odborových hnutí v letectve.

19:07

Slovenská tenistka Rebecca Šramková nepostúpila do hlavnej súťaže na turnaji WTA v Madride. Vo finále kvalifikácie dvojhry prehrala s Američankou Hailey Baptisteovou nasadenou ako číslo 22 hladko 2:6, 0:6.

19:04

Španielsko v utorok schválilo plán na odškodnenie a ekonomické kompenzácie pre obete sexuálneho zneužívania, ktoré spáchali ľudia spojení s katolíckou cirkvou. Minister spravodlivosti Félix Bolaňos povedal, že plán je založený na odporúčaniach z vlaňajšej správy španielskeho ombudsmana. Dodal, že podľa správy v Španielsku zrejme až približne 440.000 dospelých sexuálne zneužívali ľudia napojení na cirkev. Odškodné podľa jeho slov zaplatí cirkev. Viac podrobností o odškodnení ani o dátume verejného uznania obetí nezverejnili.

19:00

Z Fínska sa vstupom do Severoatlantickej aliancie stala krajina na frontovej línii vzhľadom na zdvojnásobenie dĺžky hraníc NATO s Ruskom. Vyhlásil to v utorok fínsky prezident Alexander Stubb počas návštevy Švédska.

kráľ Gustav  Alexander Stubb
Na snímke švédsky kráľ Gustav (vľavo) a fínsky prezident Alexander Stubb
18:59

Viac než 130 osôb bolo v noci na utorok zatknutých počas pro-palestínskych protestov v areáli New York University (NYU) v USA. Biely dom antisemitské vyjadrenia počas študentských protestov na viacerých univerzitách slovne odsúdil.

18:56

Švédska prokuratúra obvinila v utorok klimatickú aktivistku Gretu Thunbergovú z občianskej neposlušnosti. Ide o prípad demonštrácií pred švédskym parlamentom, počas ktorých ignorovala výzvu polície na opustenie miesta.

18:21

Najvyšší súd Talibanu v utorok oznámil, že súd v severovýchodnej afganskej provincii Kápísá dal verejne zbičovať dvoch mužov obvinených z lúpeže.

18:20

Súd poprednému predstaviteľovi Alternatívy pre Nemecko (AfD) Björnovi Höckeovi v prípade uznania za vinného z použitia nacistického sloganu pravdepodobne udelí finančnú pokutu. Oznámila to v utorok hovorkyňa krajského súd v nemeckom meste Halle Adina Kesslerová-Jenschová na záver druhého dňa pojednávania v tejto kauze.

18:19

Španielsky sudca v utorok oznámil, že obnovil vyšetrovanie podozrenia zo sledovania mobilného telefónu španielskeho premiéra Pedra Sáncheza špionážnym sotfvérom Pegasus. Súvisí to so žiadosťou o spoluprácu pri podobnom vyšetrovaní vo Francúzsku.

18:18

Vzájomné uznanie územnej celistvosti a zvrchovanosti Azerbajdžanu a Arménska je pre Česko principiálne. ČR má eminentný záujem na tom, aby bol región južného Kaukazu stabilný. V utorok to povedal český minister zahraničných vecí Jan Lipavský, ktorý v Prahe prijal svojho azerbajdžanského partnera Džejhuna Bajramova.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke vyvierajúci minerálny prameň na Sivej Brade neďaleko Spišského Podhradia

Autor: TASR-František Iván

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama
Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali