Ministerstvo odpovedalo prázdnymi frázami, ktoré len ilustrujú ako vyzerá nesvojprávne ministerstvo, ktoré dokáže len „rešpektovať líniu dohodnutú v EU“ a nemá ani snahu niečo podniknúť v prospech vlastnej krajiny.
Ján Čarnogurský informoval ministerstvo, že od 3. do 8. decembra navštívili v rámci slovenskej nevládnej delegácie Sýriu.
„Prijali nás a viedli s nami rozhovory predseda sýrskeho parlamentu Hamouda Sabbagh, predseda vlády Imad Khamis, námestník ministra zahraničných veci Faisal Magdad, vedenie strany Baas, arcibiskup sýrskej gréckokatolíckej cirkvi Nicola. Navštívili sme predmestie Damasku Ghútu, oslobodenú od teroristov len v tomto roku. Z rozhovorov s našimi partnermi a z pozorovania prostredia okolo seba sme dospeli k určitým uzáverom o európskej a slovenskej politike voči Sýrii, ktoré Vám chceme tlmočiť ako ministrovi zodpovednému za príslušný rezort.“
„Sýrska legitímna vládna moc na čele s prezidentom Bašarom Assadom stojí pred konečným víťazstvom nad vnútornými ozbrojenými povstalcami a zahraničnými silami, ktoré sa v rozpore s medzinárodným právom zamiešali do konfliktu v Sýrii. Víťazstvo vládnej moci v Sýrii a jej spojencov na čele s Ruskou federáciou povedie k preskupeniu mocenských pomerov na Blízkom východe, ku ktorému vlastne už dochádza. Slovensko by v dôsledku preskupenia nemalo byť vytlačené z politickej prítomnosti v regióne, čo mu nateraz hrozí. Politické straty hrozia aj Európskej únii, ak nezmení doterajšiu politiku.“
Na základe získaných poznatkov Čarnogurský navrhuje aby Slovenská republika vrátila veľvyslanca do Damasku. Iniciovala stretnutie zástupcov Slovenska a Sýrie na vládnej úrovni za účelom impulzu k novým politickým, hospodárskym a kultúrnym vzťahom a ponúkla účasť slovenských obchodných spoločností pri obnove Sýrie.
Po mesiaci im prišla od ministra v demisii Lajčáka odpoveď, v ktorej ich ubezpečuje že ministerstvo zahraničia pozorne sleduje konflikt v Sýrii a relevantné informácie získava od sýrskych partnerov, ako aj predstaviteľov sýrskej opozície, predstaviteľov humanitárnych organizácii, mimovládnych organizácii a partnerov v rámci EU a medzinárodného spoločenstva.
V oblasti politických vzťahov budú naďalej rešpektovať líniu ktorá bola dohodnutá v EU a to realizácia sýrskeho politického procesu pod záštitou OSN a rešpektovanie demokratických princípov a ľudských práv v tejto krajine.
Záujmom Slovenskej republiky je podľa Lajčáka komplexná obnova krajiny s pomocou projektov EU. Tu však musí dôjsť k zodpovednému prístupu sýrskej vlády, tvrdí minister Lajčák, ktorý evidentne nepochopil že celá Sýria až na provinciu Idlib, kde sú obkľúčení teroristi tvoriaci zástupnú armádu západných krajín, je pod kontrolou ruskej armády a posledné čo legitímneho prezidenta Sýrie Assada zaujíma je „zodpovedný prístup k EU“, aby pomocou jej projektov obnovoval Sýriu, ktorú mu EU pomocou sankcií a podporou teroristov pomáhala zničiť.
Čarnogurského snaha dostať ministerstvo zahraničia do obrazu tak vyšla nazmar a budúcnosť slovensko-sýrskych vzťahov tak bude naďalej stáť na jeho súkromných iniciatívach, ktorými musí suplovať prácu ministerstva zahraničia.
https://youtu.be/honkrm6rCpo