Lajčák na Rade EÚ: Kvôli vode môžu byť o desať rokov vo svete konflikty

Lajčák na Rade EÚ: Kvôli vode môžu byť o desať rokov vo svete konflikty
Dnes je ešte vody dostatok. Najmä Slovensko je bohaté na pramene vôd rôznej kvality a druhu

Brusel/Pafos 10. septembra (TASR/HSP/Foto:TASR)

 

Rada Európy sa zaoberala aj otázkou bezpečnosti zásobovania vodou

Ropa je doznievajúcou komoditou, ktorá určovala tep ekonomiky predchádzajúcich desaťročí a ešte stále ho určuje. Zdá sa však, že o jedno dve desaťročia obchodovanie a vlastnenie ropy stratí na význame. Preto tí, ktorí dnes vlastnia ropu a na prekvapenie to nie sú štáty a spoločnosti, v ktorých sa ropa ťaží, uvažujú o ďalšej komodite, ktorá by im zabezpečila nadvládu a prevahu nad ostatnými menej vyspelými národmi. Preto sa aj Rada Európy venovala tejto problematike na mimoriadnom zasadnutí na Cypre.

Reklama

 

Lajčák uvádza oficiálne dôvody úvah o svetovej bezpečnosti zásobovania vodou

Reklama

Otázka vodných zdrojov vo svete nie je iba problémom životného prostredia, energetiky a poľnohospodárstva, ale je to aj téma bezpečnostná a zahraničnopolitická. Uviedol to minister zahraničných vecí SR Miroslav Lajčák, ktorý sa koncom minulého týždňa zúčastnil neformálneho zasadnutia Rady EÚ pre zahraničné záležitosti v Pafose na Cypre.

Neformálne rokovanie Rady pripravilo cyperské predsedníctvo v EÚ a okrem aktuálnych politických tém sa zameralo aj na problematiku zdrojov pitnej vody. Európski diplomati sa zhodli v názore, že EÚ by mala z hľadiska vodnej politiky zohrávať aktívnejšiu úlohu na medzinárodnom poli.

 

Stačí zatiahnuť kohútik a v husto obývaných mestských aglomeráciách vzniká vážny problém aj dnes

V priebehu desiatich rokov môže byť nedostatok vody vo svete

“Súčasné manažovanie vodných zdrojov je také, že ak sa nezmení, tak v priebehu desiatich rokov bude nedostatok pitnej vody a môže to spôsobiť napätie vo svete,” uviedol Lajčák v telefonickom rozhovore pre TASR.

Reklama

Pripomenul, že podľa odborníkov má naša planéta potenciál vyprodukovať dostatok vody: nielen pre aktuálny počet obyvateľov Zeme, ale dokonca aj pre oveľa vyšší počet ľudí.

“Ale súčasný spôsob nakladania s vodou je taký, že viac pitnej vody strácame, než sa jej vyprodukuje. Ten potenciál tu je, len treba zmeniť manažment,” zhodnotil situáciu Lajčák.

 

EÚ by rada videla medzinárodné pravidlá pre nakladanie s vodou

Predstavitelia európskej diplomacie sa v Pafose zhodli na tom, že EÚ by sa mala zasadzovať o to, aby sa vytvoril akýsi medzinárodný rámec pre vodu, aby sa prijali nevyhnutné princípy nakladania s vodou.

Reklama

“Požiadali sme Európsku komisiu, aby predložila nejakú štúdiu ako základ pre ďalšie debaty. Voda by mala prispieť k tomu, aby sa napätie vo svete znižovalo,” povedal Lajčák o pozícii EÚ v tejto oblasti.

Ministri v Pafose podľa neho hovorili aj o potrebe regionálnych stratégií, napríklad v strednej Ázii, v Stredomorí či v subsaharskej Afrike, kde by EÚ mala predložiť vlastné stratégie administrácie vodných zdrojov.

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

20:27

Ruský prezident Vladimir Putin sa v máji chystá navštíviť Čínu. Bude to jeho prvá zahraničná cesta od znovuzvolenia v prezidentskej funkcii v rámci snahy Moskvy o prehĺbenie vzťahov s Pekingom.

20:06

Pre Ukrajinu ešte nie je neskoro, aby zvíťazila nad Ruskom, ak spojenci splnia sľuby o dodaní ďalších zbraní. Uviedol to generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg,

20:05

Izraelské médiá informovali, že z mesta Rafah v Pásme Gazy ušli pred blížiacou sa izraelskou ofenzívou desaťtisíce ľudí. TASR prevzala informácie zo správy tlačovej agentúry DPA.

19:41

Prokuratúra v Madride odporučila, aby predbežné vyšetrovanie manželky španielskeho premiéra Pedra Sáncheza bolo zrušené. Uviedli to televízna stanica RTVE, noviny El País a ďalšie médiá s odvolaním sa na justíciu.

19:39

Švajčiarska potravinárska spoločnosť Nestlé odmietla tvrdenia mimovládnej organizácie Public Eye, podľa ktorej do svojich výrobkov v rozvojových krajinách pridávala cukor. V rovnakých výrobkoch na európskom trhu ich predáva bez cukru.

19:35

Európsky parlament hlasoval v Štrasburgu za zriadenie nového orgánu pre etické štandardy, ktorý bude bojovať proti korupcii v inštitúciách Európskej únie a sledovať pravidlá lobingu a korupcie. 

19:06

Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg ocenil predbežnú dohodu medzi Nemeckom a Francúzskom o spoločnej výrobe moderných obranných systémov. 

Stoltenberg v Nemecku
Na snímke generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg, ktorý sedí v stíhačke Eurofighter, sa usmieva pred štartom počas návštevy taktickej letky 73 Steinhoff v meste Laage neďaleko Rostocku na severe Nemecka
19:05

Predsedu bulharského parlamentu Rosena Žeľazkova odvolali z funkcie, pretože bývalý koaličný partner ho obvinil z neplnenia si pracovných povinností.

19:02

Európsky policajný úrad rozbil zločineckú skupinu, ktorá sa zameriavala na cenné starožitné knihy. 

18:49

Benátky začali skúšobne vyberať poplatok od turistov, ktorí toto mesto navštívia na jeden deň bez prespania. Cieľom je obmedziť turistický nával, opatrenie však čelí aj kritike.

18:47

Vyšetrovatelia vlaňajšej tragickej streľby na Univerzite Karlovej sú blízko oznámenia motívu útočníka. Na rokovaní bezpečnostného výboru Poslaneckej snemovne to povedala dozorujúca štátna zástupkyňa (prokurátorka) Jana Murínová. Strelec podľa nej netrpel duševnou poruchou. 

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Plagát portugalskej Karafiátovej revolúcie sa nachádza v mestskom parku v Lisabone. Karafiátová revolúcia ukončila pred 50 rokmi diktatúru v Portugalsku

Autor: TASR/AP-Armando Franca

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Erik Majercak

Ivan Štubňa

Gustáv Murín

Milan Šupa

Peter Lipták

Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali