Slovenská republika sa tak stala prvou krajinou z bývalých prijímateľov americkej rozvojovej pomoci v regióne strednej a juhovýchodnej Európy, s ktorou administratíva USA uzavrela takúto dohodu. Obe krajiny podpisom memoranda naštartovali praktickú spoluprácu prostredníctvom spoločných projektov v regióne Západného Balkánu a v krajinách Východného partnerstva. Informoval o tom tlačový odbor rezortu.
„Som hrdý na to, že Slovensku sa v krátkom čase podarilo transformovať z prijímajúcej krajiny na rozvojového donora. Dnešný podpis memoranda s USAID podčiarkuje tento úspech a vyjadruje spoločnú snahu Bratislavy a Washingtonu o udržateľný rozvoj v krajinách Východného partnerstva a Západného Balkánu,“ uviedol Lajčák. Prvým výsledkom naštartovanej spolupráce bude spoločný projekt, ktorý sa bude realizovať v Moldavsku v oblasti rozvoja miestnych samospráv s využitím autentických skúseností SR v danej oblasti.
Lajčák okrem toho rokoval aj s americkým ministrom zahraničných vecí Michaelom R. Pompeom. Ministri prediskutovali široký okruh zahraničnopolitických a bezpečnostných tém, ktoré dnes rezonujú nielen v Európe, ale aj v americkom politickom prostredí. Zhodli sa, že úroveň a dynamika bilaterálnej spolupráce prináša hmatateľné výsledky v podobe viacerých spoločných projektov a aktivít. Minister informoval partnera o plnení aliančných záväzkov zo summitu NATO vo Walese a priblížil aktuálny stav modernizačných projektov Ozbrojených síl SR. „So Spojenými štátmi nás spája veľmi úzka spolupráca pri zvyšovaní kvality a komplementarity slovenských ozbrojených spôsobilostí, ale aj aktívne angažovanie sa pri ochrane východného krídla NATO,“ skonštatoval v tejto súvislosti šéf slovenskej diplomacie. Pompeo vyzdvihol príspevok Slovenska do medzinárodných misií v Afganistane a Iraku, ktoré sú zamerané na boj proti terorizmu.
Ministri venovali značnú časť diskusie situácii na Ukrajine a to v súvislosti s nadchádzajúcim predsedníctvom SR v Organizácii pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE). Lajčák ubezpečil amerického partnera, že práve stabilizácia situácie u nášho východného suseda bude ústredným prvkom nadchádzajúceho slovenského predsedníctva OBSE v roku 2019. Obaja vyjadrili pripravenosť naďalej konzistentne podporovať teritoriálnu integritu a územnú celistvosť Ukrajiny ako aj reformné procesy, ktoré sú nevyhnutné pre naplnenie kyjevských eurointegračných ašpirácií.
Lajčák upriamil pozornosť na dôležitosť pokračovania transatlantického dialógu a zdôraznil, že Európa má prirodzený záujem preklenúť existujúce rozdiely nielen v obchodno-ekonomickej oblasti. V tejto súvislosti vyjadril presvedčenie, že voči partnerstvu medzi Bruselom a Washingtonom, ktoré je založené na zdieľaných hodnotách, cieľoch a pevne zakorenených väzbách, neexistuje v dnešnom globálnom svete alternatíva. „Naopak, musíme sa naďalej počúvať a zosúlaďovať naše postoje v témach, ktoré sú pre obe strany Atlantiku dôležité a v ktorých dokážeme dosiahnuť viac spoločnými ako unilaterálnymi krokmi. A takých tém nie je málo “, akcentoval slovenský minister.
Minister Lajčák má na programe aj stretnutie s osobitným predstaviteľom USA pre Ukrajinu Kurtom Volkerom, s ktorým prerokuje vývoj na Ukrajine, plnenie Minských dohôd a ich previazanosť na sankčný režim EÚ a USA ako aj napredovanie Kyjeva v reformnom procese.