Kyjev tvrdí, že veľké ropné spoločnosti by mali zaplatiť za obnovu zničenej ukrajinskej infraštruktúry

Kyjev tvrdí, že veľké ropné spoločnosti by mali zaplatiť za obnovu zničenej ukrajinskej infraštruktúry

Kyjev 31. marca 2023 (HSP/politico/Foto:Facebook)

 

Veľké medzinárodné energetické spoločnosti, ktoré dosiahli vysoké zisky vďaka prudkému nárastu cien v priebehu vojny, by mali časť týchto peňazí investovať do obnovy zničenej ukrajinskej energetickej infraštruktúry, povedal pre POLITICO kyjevský minister energetiky German Galuščenko

kyjevský minister energetiky German Galuščenko
Na snímke kyjevský minister energetiky German Galuščenko

V rozsiahlom rozhovore Galuščenko tiež uviedol, že Západ musí odstrániť medzery v sankciách na predaj ruskej energie, aby zabránil “nekonečnej vojne” na Ukrajine, a povedal, že Kyjev by mohol poskytnúť alternatívne jadrové palivo, aby sa niektoré krajiny EÚ mohli zbaviť závislosti od ruských dodávok.

Reklama

“Mnohé energetické spoločnosti získavajú vďaka vojne obrovské neočakávané zisky. Takže sme to odhadli na viac ako 200 miliárd dolárov,” povedal Galuščenko počas návštevy Bruselu. “Tieto peniaze dostávajú kvôli tomu, že bojujeme, kvôli vojne.”

“Myslím si, že by bolo spravodlivé podeliť sa o tieto peniaze s Ukrajinou. Myslím tým, aby nám pomohli obnoviť, prebudovať energetický sektor,” dodal.

Reklama

Suma 200 miliárd dolárov, ktorú uviedol Galuščenko, sa všeobecne uvádza ako zisk piatich najväčších spoločností – BP, Chevron, ExxonMobil, Total a Shell – v roku 2022. Kyjevská ekonomická škola odhaduje škody na ukrajinskej infraštruktúre na takmer 140 miliárd dolárov.

Minister poznamenal, že litovská spoločnosť Ignitis Group už chce odovzdať približne 10 % svojich ziskov na pomoc pri obnove Ukrajiny, a uviedol, že väčšie spoločnosti by ju mali nasledovať.

Galuščenko tiež varoval, že Moskva bude môcť viesť na Ukrajine večnú vojnu dovtedy, kým bude Kremeľ schopný získavať peniaze z predaja fosílnych palív. Napriek sankciám proti dovozu ruskej ropy, ktoré zaviedla EÚ, a cenovému stropu stanovenému klubom bohatých demokracií G7 varoval, že ruský prezident Vladimir Putin stále nachádza spôsoby, ako prekonať medzinárodné embargo.

“Ak sa ich na jednej strane snažíte obmedziť a na druhej strane im dávate príležitosti, umožníte im viesť nekonečnú vojnu,” posťažoval sa a tvrdil, že Kremeľ využíva svoje príjmy z vývozu energií “nie na to, aby pomohol ruským ľuďom žiť lepšie”, ale “na výrobu zbraní” a udržiavanie vojny.

“Tieto peniaze stoja ukrajinské životy,” povedal.

Reklama

Rusko sa chváli, že presmerovalo svoje dodávky ropy do spriatelených krajín, ako sú Čína a India, ale existujú náznaky, že obmedzenia zo strany veľkých západných trhov sú tvrdým orieškom.

Výpočty agentúry Bloomberg z 3. marca naznačili, že daňové príjmy z ropy sa vo februári znížili takmer o polovicu v porovnaní s predchádzajúcim rokom, zatiaľ čo príjmy z plynu klesli o 42 % v porovnaní s predchádzajúcim rokom vzhľadom na zníženie predaja do Európy. Zákaz EÚ pre ruskú ropu bol kľúčovým faktorom, ktorý torpédoval cenu ropy Urals.

Galuščenko, ktorý chcel tento tlak udržať, protestoval, že časť ropy stále preniká pod kordón.

“Je dôležité nepomáhať Rusku uniknúť sankciám,” povedal a argumentoval, že “sankcie sú účinné len vtedy, ak nemáte možnosť uniknúť, a my vidíme, že Rusi sa snažia uniknúť – v niektorých prípadoch si spôsob našli”.

Jeho varovanie prichádza v súvislosti s nedávnymi správami, že uhľovodíky Moskvy sa môžu dostať do krajín EÚ cez Azerbajdžan a Turecko. Množia sa aj obvinenia, že ruská ropa sa diskrétne predáva za ceny, ktoré výrazne prevyšujú 60-dolárový limit, ktorý v decembri zaviedla skupina G7.

Reklama

Plán EÚ na dosiahnutie nezávislosti bloku od fosílnych palív Moskvy do roku 2030, nazvaný RePowerEU, zahŕňa podporu členských krajín pri spoločnom nákupe zemného plynu a ukrajinský minister povedal, že jeho krajina sa chce tiež zapojiť do tohto programu.

Hoci EÚ znížila dovoz ropy a plynu z Ruska, blok má ešte stále 18 reaktorov VVER ruskej konštrukcie, ktoré sa nachádzajú vo Fínsku, na Slovensku, v Bulharsku, Maďarsku a Českej republike a pre ktoré zatiaľ neexistujú alternatívne dodávky paliva.

Podľa neho by sa namiesto toho, aby sa naďalej spoliehali na Rusko, mohli čoskoro nakupovať svoje dodávky od Kyjeva. Ukrajina spolu s americkou spoločnosťou Westinghouse pripravuje špeciálne upravené náhradné jadrové palivo, ktoré by mohlo byť hotové “začiatkom budúceho roka”.

Vyzval tiež Európsku komisiu, aby stanovila celoeurópsky cieľ na odstránenie závislosti krajín od ruskej jadrovej technológie, pričom zopak.oval výzvu Ukrajiny na zavedenie sankcií proti moskovskému štátnemu atómovému gigantu Rosatom za jeho úlohu pri dohľade nad okupovanou jadrovou elektrárňou v Záporoží. EÚ sa doteraz zdržala sankcií voči ruskému jadrovému priemyslu.

“Podieľajú sa na obsadení a nezákonnej prevádzke tejto jadrovej elektrárne,” povedal Galuščenko.

 

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

08:48

Ruské úrady tvrdia, že Ukrajina útočila dronmi na energetické zariadenia v Smolenskej oblasti ležiacej zhruba 400 kilometrov západne od Moskvy.

08:41

Izraelský minister zahraničných vecí Jisrael Kac sa v stredu poďakoval Senátu USA za odobrenie vojenskej pomoci v hodnote 13 miliárd eur, čo podľa neho nepriateľom jeho krajiny vyslalo “silný odkaz”. Informovala agentúra AFP.

08:14

Ceny ropy v stredu mierne vzrástli, keď správa o poklese zásob komodity v USA signalizovala oživenie dopytu v najväčšej svetovej ekonomike.

08:04

Kolumbijský súd rozhodol, že environmentálne katastrofy, či už náhle alebo postupné, možno právne považovať za príčinu núteného vysídlenia, čo ukladá štátu povinnosť chrániť a pomáhať postihnutým občanom. Informovala agentúra AFP.

07:55

V Severnom Macedónsku sa v stredu začalo prvé kolo prezidentských volieb, k urnám môže pristúpiť zhruba 1,8 milióna oprávnených voličov. Volebné miestnosti sa otvorili o 7.00 h SELČ, zatvoria sa o 19.00 h SELČ.

07:42

Zákonodarcovia v americkom štáte Tennessee v utorok schválili návrh zákona, ktorý umožňuje učiteľom, riaditeľom a ďalším zamestnancom škôl nosiť skryté ručné strelné zbrane. Stalo sa tak rok po tom, ako na základnej škole v tomto štáte došlo k streľbe so smrteľnými následkami.

07:34

Nemecká polícia v utorok večer zneškodnila 31-ročného muža, ktorý s mačetou v ruke vošiel do knižnice Mannheimskej univerzity (UMA) na juhozápade krajiny. Polícia ho postrelila; muž neskôr zomrel v nemocnici.

Policajti
Policajti stoja pred budovou univerzity v nemeckom Mannhausene
07:11

Severná Kórea bude pokračovať v budovaní “ohromujúcej a najsilnejšej vojenskej sily” na ochranu svojej suverenity a mieru v regióne, vyhlásila Kim Jo-džong, vplyvná sestra severokórejského vodcu Kim Čong-una.

07:02

Dvaja ľudia zahynuli po tom, ako sa na ďalekom severe Spojených štátov v utorok zrútilo vzácne nákladné lietadlo, informovala polícia v štáte Aljaška.

Štvormotorové vrtuľové lietadlo typu Douglas DC-4, z ktorého sa na svete zachovalo už len niekoľko kusov, sa zrútilo hneď po štarte z Medzinárodného letiska Fairbanks nachádzajúceho sa uprostred tohto rozľahlého štátu.

06:54

Venezuelský prezident Nicolás Maduro oznámil, že v jeho krajine začne opäť pôsobiť úrad OSN pre ľudské práva, ktorého činnosť vo februári pozastavili a jeho zamestnancom nariadili odísť.

Maduro je doma aj v zahraničí pod paľbou kritiky v súvislosti s dodržiavaním ľudských práv jeho ľavicovej vlády. Maduro potláča disent a zároveň sa snaží získať tretie funkčné obdobie.

Nicolas Maduro
Na snímke venezuelský prezident Nicolas Maduro
06:45

Americký Senát v utorok neskoro večer schválil balík pomoci pre Ukrajinu vo výške 61 miliárd dolárov a prezident Joe Biden prisľúbil, že nové dodávky zbraní budú rýchlo doručené do vojnovej zóny, keďže Rusko dosahuje úspechy na bojisku. Informovala agentúra AFP.

06:35

Mračná prachu zo Sahary pokryli v utorok Atény a ďalšie grécke mestá. Ide o jednu z najhorších epizód, ktoré zasiahli krajinu od roku 2018, oznámili odborníci.

06:30

Francúzska polícia zadržala v utorok ôsmich mužov v rámci vyšetrovania financovania Strany kurdských pracujúcich (PKK). Turecko, USA aj Európska únia ju označili za teroristickú organizáciu.

Zadržaní muži sú podozriví z prípravy a financovania teroristických útokov a zo sprisahania s cieľom vylákať prostriedky na financovanie organizácie v rokoch 2020 až 2024, uviedla francúzska protiteroristická prokuratúra PNAT.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke Múzeum STM Solivar v Prešove

Autor: FOTO TASR-Maroš Černý

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama
Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali