Američania a iracká armáda už dávno upustili od cielených leteckých úderov a bombardujú celoplošne bez ohľadu na civilné obete, intenzita leteckých úderov stále narastá. Mainstreamové médiá o raste obetí v Mósule verejnosť neinformujú. Podľa posledných informácií sa však z mesta stiahli americké špeciálne jednotky.
Podľa niektorých analytikov je dôvodom stiahnutia Američanov skutočnosť, že nenávisť voči Američanom je obrovská nielen na strane teroristov, ale aj u miestneho civilného obyvateľstva, ktoré sa chystajú Američania za pomoci proamerických irackých síl oslobodiť. Americká špeciálna jednotka v uliciach Mósulu by sa veľmi pravdepodobne stala terčom útoku všetkých strán, rovnako, ako sa stalo v roku 1993 v somálskom Mogadiše, kde USA bez toho, aby informovali OSN, vstúpili do bojov v meste, z ktorých ich nakoniec museli zachraňovať jednotky OSN.
Postup irackých proamerických síl sa teda zastavil. Iračania obkľúčili západnú časť mesta, ktorú majú pod kontrolou snajperi a peší bojovníci teroristov, silne vyzbrojení protitankovými zbraňami. Teroristi používajú k presunom miestnu kanalizáciu a podzemnú sieť tunelov.
Podobne ako v Aleppe časť obyvateľstva teroristi držia ako rukojemníkov, Američania údajne neberú ohľad na životy civilného obyvateľstva. Takisto na rozdiel od Rusov a Sýrčanov Američania a proamerické iracké jednotky nepovoľujú humanitárne pauzy a nevytvárajú koridory pre bezpečný odchod civilistov. Nikto s teroristami nerokuje o možnom odchode z mesta.
Humanitárna situácia v Mósule sa neustále zhoršuje. Na území kontrolovanom teroristami sa nachádza 3 milióny obyvateľov bez prostriedkov, pretože do oblasti veľmi zriedka prúdi humanitárna pomoc. Ak aj príde, dostane sa automaticky do rúk teroristov ISIS.
V Mósule už možno hovoriť o totálnej genocíde a vyhladzovaní miestneho civilného obyvateľstva.