Srbský režisér Emir Kusturica v autorskom texte pre belehradský denník Večernje novosti vyzval medzinárodné spoločenstvo, aby chorvátskemu generálovi Antemu Gotovinovi, ktorého haagsky tribunál pred dvoma týždňami oslobodil od obvinení z vojnových zločinov v operácii Búrka (Oluja), udelilo Nobelovu cenu za mier.
“Mýlia sa tí, ktorí sa domnievajú, že za príbehom o generálovi Gotovinovi je bodka. Obávam sa, že sa môžu prihodiť ďalšie prekvapenia. Predovšetkým v dôsledku humánneho charakteru medzinárodného spoločenstva. Zvykala nás na humanitné bomby, anjelské vojny a na konci vedelo spolu so svojimi organizáciami odmeniť ‘ochrancov svetového mieru’,” napísal Kusturica s odvolaním sa na bombardovanie bývalej Juhoslávie zo strany NATO v roku 1999. Išlo o operáciu nazvanú Milosrdný anjel.
Ak nie je vyhnanie 200 tisíc ľudí zločinom, potom by ho mali “odmeniť”
“Ľahko sa môže stať, že zájdu ešte ďalej vo svojich humanistických ideách. Pretože ak bolo v Búrke vyhnaných 200.000 Srbov z územia Chorvátska, a nie je to zločin a generál je slobodný, potom musí ísť o nejaký humánny čin medzinárodného spoločenstva. Generál v Búrke nepobil všetko, čo sa pred ním hýbalo, a mohol?! V tom prípade je jasné, že to sú materiály pre Nobelovu komisiu za mier! Mali by ho odmeniť za to, čo mohol urobiť, a neurobil,” podotkol Kusturica.
“Dávno už prešli časy Matky Terezy a chlapíkov, ktorí bľabocú o humánnosti a v teréne pomáhajú malomocným a chorým. Mnoho ľudí žije na planéte. Treba to vyčistiť! Už nie je čas na humanistické a existencialistické táraniny, ako to robili v 70. a 80. rokoch. Teraz je v platnosti iný koncept. Keď máš možnosť pozabíjať státisíce ľudí, a pobiješ iba pár tisíc, okamžite sa kvalifikuješ na nejaké ocenenie. Najlepšie je, keď ti ho dajú za mier,” napísal Kusturica.