Na toto rozhodnutia mala, ako povedala televízii Markíza, viacero dôvodov. Jedným z nich je, že jej prekáža, ako sa voľba kandidátov na sudcov ÚS stáva predmetom špekulácií. Na tento post ju navrhol dekan Právnickej fakulty UK Eduard Burda. Rektorka Akadémie Policajného zboru bola jednou z 39 kandidátov, ktorých ústavnoprávny výbor odporučil na voľbu do pléna Národnej rady SR.
Toto jej rozhodnutie možno iba kvitovať.
Kurilovská totiž vyslovila na vypočúvaní kandidátov viacero kontroverzných viet. Na otázku ohľadom registrovaných partnerstiev pre homosexuálov odpovedala takto: “Som rozhodne za registrované partnerstvá, žijeme už v 21. storočí, keď sa menia určité postoje, a nemyslím si, že by toto mohlo byť na ujmu komukoľvek. Mohlo by to priniesť osoh tým, ktorí sa rozhodnú takto žiť,” uviedla Kurilovská.
Je teda dosť možné, že ak by sa na Ústavný súd obrátili homosexuáli a sedela by v ňom väčšina sudcov s podobným zmýšľaním ako Kurilovská, tak by boli uznané na Slovensku registrované partnerstvá pre homosexuálov, čo je v úplnom rozpore s verejnou mienkou.
Podobne je to aj s potratmi. Kurilovská uviedla, že žena má mať právo v plnej miere rozhodovať o svojom tele. Teda, ak by napríklad v parlamente prešiel zákon sprísňujúci interrupcie, a niekto by podal sťažnosť, Ústavný súd by ho mohol zrušiť. Práve preto sú liberáli v talároch na Ústavnom súde nebezpečím pre Slovensko.
Ďalším horúcim liberálnym kandidátom na Ústavného sudcu je Peter Kresák, v súčasnosti poslanec za liberálnu stranu Most-Híd. Kresák taktiež naznačil pozitívny vzťah k homosexuálnej agende, no komentoval aj eutanázie. Podľa Kresáka je potrebné túto tému otvoriť, aby ľudia mohli zomrieť “dôstojne”.
Kandidát Robert Fico tiež hovoril v intenciách propotratovej ideológie a otvorene uviedol, že nie je za to, aby sa súčasný potratový zákon nejako menil.