Aby bol proces náboru jednoduchší, Pešmerga vytvorila webový portál s formulármi pre potenciálnych dobrovoľníkov. Portál zároveň poskytuje informácie o tom, čo skutočne budú vojaci v Kurdistane (oblasť na hraniciach so štyrmi štátmi: Sýria, Turecko, Irak a Irán) robiť. Stránka tiež poskytuje Pešmerge možnosť preskúmať zázemie kandidátov a uistenie sa, že nie sú spojení s Islamských štátom.
Proces náboru
Webový portál programu F.R.A.M.E. popisuje výberový proces, poskytuje kandidátom potrebné informácie o doprave a obsahuje prehľad o vojenskej službe v Pešmerge.
Najprv musia dobrovoľníci vyplniť on-line formulár, ktorý okrem iného nariaďuje povinnosť vytvoriť priateľstvo na Facebooku. Dobrovoľníci tiež musia opísať svoje prechádzajúce vojenské skúsenosti a vypísať zdravotné, alergické a psychologické pomery.
Po potvrdení kandidátov, Pešmerga kontaktuje záujemcov telefonicky, aby sa lepšie zoznámili a pochopili ich zámery. Ak kandidát spĺňa požiadavky, sú mu poskytnuté všetky potrebné informácie týkajúce sa cestovných dokladov, leteniek, ktoré zaplatí kurdská organizácia.
Podľa internetového portálu F.R.A.M.E., keď americkí alebo britskí dobrovoľníci pricestujú do Kurdistanu, budú vyzdvihnutí na letisku a prevezení do kasární. Tu strávia týždeň, aby sa adaptovali. Až potom dostanú zbrane a potrebný výcvik. Počas pobytu v Kurdistane je dobrovoľníkom zaistení kontakt s rodinou.
Po výcviku sa urči, v ktorej jednotke budú schopnosti dobrovoľníka užitočné. Podľa Russia Today Kurdi v prípade zahraničných vojakov uplatňujú dôležité pravidlo – v každej jednotke musia byť najmenej dvaja dobrovoľníci.
Pešmerga tiež uvádza, že zahraniční regrúti môžu v Kurdistane zostať tak dlho, ako to im vyhovuje, avšak nie menej ako jeden mesiac. Kurdi zároveň varujú žiadateľov, že nemajú radi nepoctivosť a neprofesionalitu.
Kurdi už majú skúsenosť s náborom bývalých amerických vojakov, avšak tentoraz je tento proces lepšie organizovaný.
Túžba po vlastnom štáte
Pešmerga bojuje s džihádistami Islamského štátu v Iraku. S pomocou irackých vládnych vojsk a koaličných leteckých náletov sa im podarilo oslobodiť mesto Tikrít, ležiace na severe krajiny.
Počas histórie Kurdi obývali časti Turecka, Iraku, Iránu a Sýrie. Od roku 1980 sa snažia založiť si vlastný štát, avšak neúspešne.
ru