Osem článkov o výsledkoch veľkého medzinárodného projektu genetikov zverejnil časopis Science. Počas štyroch rokov niekoľko sto vedcov z 80 inštitúcií sekvencovali genómy 45 druhov – zástupcov hlavných skupín vtákov. Výsledok potvrdil teóriu “veľkého tresku” v evolúcii vtákov. Prudký nárast druhovej rozmanitosti nastal pred približne 66 miliónmi rokov. Vedci tiež zistili, že posledný spoločný predok všetkých vtákov žijúcich na zemi, bol praveký dravec najvyššieho radu.
V rovnakom čase vedci z University v Kente zistili, že najbližšie k spoločným predkom – dinosaurom – je kura domáca. Chromozómy tohto vtáka sa najmenej pozmenili od čias dinosaurov. Na druhom mieste najbližšej príbuznosti podľa príslušných chromozómov k opereným dinosaurom sa ocitol moriak.
Ďalším zaujímavým faktom, ktorý nie je na prvý pohľad zjavný, je vzájomný vzťah moderných zvierat. V priebehu genetickej štúdie vtákov americkí vedci pracovali aj s genómom krokodílov, pretože tieto plazy sú najbližšími žijúcimi príbuznými vtákov.
jf