Bratislava 5. septembra 2024 (HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)
Európska únia sa pýši údajnou transparentnosťou, tentoraz sa však strelila do vlastnej nohy: Vysvitlo, že záhadná lobistická skupina míňa ohromné sumy na podozrivé účely…
Informáciu o vplyvnom „think-tanku“ s názvom Eurofi prinieslo hneď niekoľko zahraničných serverov, medzi nimi Politico, maďarský Mandiner, aj český Echo24. Menovaná skupina „vysoko kvalifikovaných odborníkov“ na ekonomické otázky má v súčasnosti síce vyše sto členov, avšak „až“ troch riadnych zamestnancov… A to pri aktuálnom rozpočte bezmála šesť miliónov eur.
Odkiaľ tie peniaze prišli, a na čo budú použité?
Cieľom Eurofi je údajne pracovať na zlepšovaní finančného prostredia v rámci Európy. Verejný záujem, no jasné… A vraj nelobujú za záujmy hráčov z privátnej sféry, vraj len „vytvárajú platformu pre dialóg“. Organizujú za týmto účelom pracovné stretnutia a vydávajú dokumenty.Dôveryhodnosť Eurofi v očiach partnerov zaručuje okrem iného aj fakt, že zakladateľom je niekdajší guvernér francúzskej centrálnej banky…
Keď chcete podrobne nahliadnuť do ich „lobistickej dátovej karty“, nájdete ju TU.
Na rovnakom mieste tiež zistíte, že už po niekoľko rokov nie je povinné, aby tieto skupiny dopodrobna zverejňovali svoje finančné operácie. Daný mozgový trust však žije z poplatkov svojich členov, a tak by sa patrilo vedieť viac. Medzi sponzormi sú totiž známe mená spomedzi vlastníkov a správcov globálneho finančného kapitálu (so sídlom prevažne v USA): BlackRock, Goldman Sachs, či American Expres. Títo to určite myslia s Európou úprimne dobre!
Milión sem, milión tam, a budete tancovať, ako zapískame. Regulácia finančného sektora? Áno, ale taká, ako si ju nastavíme MY!
Eurofi organizuje dvakrát do roka konferenciu. Najbližšia je za rohom – 11. septembra v Budapešti. Server Politico odhalil, že z peňazí amerických gigantov sa zvykne platiť cestovné aj luxusné ubytovanie vybraných účastníkov. A tými nie sú mladí bankoví úradníci v skúšobnej lehote, ktorí s vami roztrasenou rukou podpisujú zmluvu na refinancovanie starých pôžičiek vo výške desaťtisíc eur. V hľadáčiku Eurofi sú exkluzívni ľudia z brandže – poprední finančníci, guvernéri bánk, lobisti, diplomati aj bruselskí politici. Zúčastniť sa má napríklad aj viceprezident Európskej komisie, Valdis Dombrovskis…
Najzaujímavejšie na celom podujatí sú potom samozrejme časti, ktoré sa odohrávajú za zatvorenými dverami.
Mimochodom, tieto konferencie sa konajú krátko pred zasadaním európskych ministrov financií. Dokonca v rovnakom meste, kde sa bude odohrávať zasadnutie! Aká náhodička, všakáno. Vôbec žiadnu súvislosť v tom netreba hľadať.
Veď oni už nemajú hanby ani natoľko, aby aspoň robili zákulisnú politiku nenápadne!
Vzhľadom na to všetko sa môžeme oprávnene dopytovať, ako je to v skutočnosti s transparentnosťou a nezávislosťou EÚ. Veď milióny dolárov/eur idú na takú činnosť, ktorá zahŕňa ovplyvňovanie európskych finančných politík, vrátane regulačných procesov pre banky, poisťovne, a finančné domy vôbec.
To sa naozaj máme domnievať, že Amazon alebo J. P. Morgan prispievajú skupine Eurofi z čistej filantropie, bez záujmu na vylepšení vlastných trhových pozícií, či otváraní vrátok pre výhodnejšie podnikanie v regióne?
Kolegovia investigatívni novinári, kde ste?
Pravda, reportéri serveru Politico by sa na to možno opýtali aj osobne, avšak keď sa vlani pokúsili priniesť správu priamo zo španielskeho miesta konania konferencie, boli z hotela v Santiago de Compostela „vyprevadení“…
A na maily im prestali odpovedať.
Napriek všetkým prísľubom transparentnosti to vyzerá tak, že s „financmajstrami“ Európskej Únie si zametajú zástupcovia záujmov amerických korporácií. Oficiálne požiadavky europoslancov na regulovanie finančných trhov sú jedna vec, ich presadenie do reality vec druhá. Ešte predtým, než vôbec ministri financií dostanú priestor k spoločnej diskusii, sa odohrá významné stretnutie významných ľudí – s významnými výsledkami a dopadmi na finančnú legislatívu.
A našinec si ďalej nažíva v dobrej viere, že magický Brusel robí všetko striktne podľa predpisov a v prospech obyvateľov členských štátov Únie…
Mimochodom, myslíte, že je náhoda, že Turecko nakoniec požiadalo radšej o vstup do BRICS? No nie, očividne mali rôznych bruselských praktík plné zuby.
Neráčili by naši koaliční politici pomaly začať zisťovať, ako sa to má s verejnou mienkou na Slovensku? Anketa ohľadom nášho zotrvania v EÚ, či o prípadnom hľadaní alternatív by mohla priniesť zaujímavé výsledky…
A vôľa ľudu je predsa posvätná.
Či?
Prečítajte si tiež:
- Európskym elitám kazí hru slon v miestnosti
- Obavy z uchopenia moci – predsedníčka EP vyzýva na reformy pred rozšírením EÚ