Bratislava 13. decembra (TASR) – Tematickú výstavu s názvom Krv pripravila Slovenská národná galéria (SNG) vo svojom Esterházyho paláci v Bratislave. Na jeho prvom poschodí je výber takmer 200 diel z obdobia ôsmich storočí až po súčasnosť od neznámych autorov, slovenských i zahraničných.
"Je to netradičný výstavný žáner, kombinácia diel starého a nového umenia, zostavených do ôsmich sekcií. Z nich dve sú ohniská výstavy a to je stredoveké umenie a umenie 20. storočia," povedal na dnešnej tlačovej konferencii kurátor výstavy Dušan Buran zo SNG.
Tento, na Slovensku ojedinelý, trans-historický kurátorský projekt sústredil fenomén krvi v rôznych kultúrnych kategóriách, týka sa ľudského tela, a teda života, resp. smrti, je aj predmetom rozličných literárnych, náboženských či sociálnych vzťahov. Na ne nielenže reagovala vizuálna kultúra, ale aj na mnohé, s krvou spojené tabu, ale často ich v dejinách umenia sama vytvárala a aktívne formovala. Predkladaný projekt systematicky nemapuje všetky historické a súčasné podoby krvi vo výtvarnom umení. Z ponúkaných možností si kurátor vybral určité časti a návštevníkom ich ponúka na diskusiu, či len na prosté vnímanie alebo zamyslenie nad večnou témou elixír života.
Najstarší exponát je Graciánov dekrét (Decretum Gratianicum Glossa ordinaria) z konca 12. storočia. Vzácny je aj rukopis na papieri od Johannesa Utina Weltchronik (Kronika sveta) z obdobia rokov 1458-1462 a ďalšie historické knihy, erbové listiny, grafiky, maľby, sochy, kalichy, ale aj iné artefakty ako dedičstvo stredovekej kultúry, často spájanej s kresťanstvom a Bohom.
Podľa Burana umenie minulého storočia, najmä v povojnovom období, postavilo do centra pozornosti ľudské telo ako predmet fyziologických, psychologických, sociálnych aj politických väzieb. Príkladom je fotografický dokument inštalácie Jiřího Davida Srdce nad hradem, plagáty z obdobia Nežnej revolúcie, výstrižky z novín. Vo výbere sú diela renomovaných výtvarníkov – Jozefa Jankoviča, Stana Filka, Cypriána Majerníka, Karola Pichlera, Petra Kalmusa či Tibora Borského. Tematike krvi sa systematickejšie venoval Monogramista TD, ktorý má v expozícii diela Ranený obraz, Červený štvorec, Druhá hlava a Konfekcia pre básnika. Mladšiu kategóriu zastupujú Marek Kvetan, Lucia Dovičáková, Mária Čorejová, Bety K. Majerníková, Radovan Čerevka alebo Matúš Lányi, ktorý namaľoval veľkoplošné obrazy IHS a Error!
Výstava, ktorá potrvá do 31. marca, má od začiatku budúceho roka pestrý sprievodný program. Krv bude témou filmového cyklu Upíri & Báthoryčka, viacerých diskusií a prednášok popredných hematológov, etnografov, historikov a literátov.
UPOZORNENIE: TASR ponúka k správe zvukový záznam.