Vysvetlila, že výber zo sochárskej a maliarskej tvorby týchto dvoch umelcov už bol prezentovaný na pôde galérie kremnického múzea v rokoch 1999 a 2003, a to tematickými projektmi Salome a výberom z komornej tvorby a Príbehy bez konca.
“V priestore Výstavného kabinetu expozície Líce a rub peňazí v roku 2008 boli autorskou výstavou pod názvom Obzretie predstavené Milanove sochárske diela – plastiky a reliéfy prevažne z následného päťročného tvorivého obdobia. Kurátorka výstavy kolekciu doplnila aj o niekoľko kresieb z autorovho archívu sochárskych štúdií, ktoré dovtedy nevystavoval,” pokračovala.
Diela Mareka Ormandíka videlo publikum v Ríme, Paríži, Berlíne, Moskve, Prahe, Budapešti, Tokiu, vo Viedni, Washingtone
Dvojica tvorivých umelcov, ktorých spája citlivé vyjadrovanie sa prostredníctvom figúry, sa opäť stretla a ponúkne tretí spoločný výber zo svojich aktuálnych realizácií. “Autori priblížia človeka vo svojej jedinečnosti na ceste hľadania podstaty bytia v kontexte historickej pamäte – faktov a súvislostí,” priblížila aktuálnu výstavu Grniaková.
Milan Ormandík žije a tvorí v Kremnici. Ako tvorivý sochár v spolupráci s architektmi zrealizoval viaceré nadrozmerné skulptúry historických osobností a busty slovenských dejateľov pre rôzne inštitúcie. Naposledy vytvoril štrnásť veľkých reliéfov z Krížovej cesty na kalvárii. Vo svojej komornej tvorbe sa inšpiroval a naďalej stvárňuje obľúbené príbehy a postavy najmä z antickej, biblickej a renesančnej literatúry.
Marek Ormandík patrí k najvýznamnejším a najvystavovanejším slovenským maliarom strednej generácie. Jeho diela videlo publikum v Ríme, Paríži, Berlíne, Moskve, Prahe, Budapešti, Tokiu, vo Viedni, Washingtone a každoročne aj na Slovensku. Spočiatku sa realizoval prostredníctvom grafiky a knižnej ilustrácie, avšak doménou jeho vyjadrenia je kresba a maľba. Je autorom množstva kresieb, ilustrácií, obrazov a obrazových cyklov na rôzne podnety a témy.
mž