Pyšná princezná vznikla v napätom 52-om roku
Slávnostnou finisážou otvorenou pre verejnosť sa 21. októbra rozlúči Slovenská národná galéria (SNG) s úspešnou výstavou Prerušená pieseň / Umenie socialistického realizmu 1948 – 1956. “Koniec výstavy budú sprevádzať podujatia, ktoré sa začnú už vo štvrtok 18. októbra. Galéria zároveň od 18. do 20. októbra predlžuje otváracie hodiny do 20.00 h,” TASR informovala Daša Dúbravová zo SNG.
Program finisáže sa začína dnes o 18.00 h kurátorským výkladom Alexandry Kusej. Pokračovať bude v sobotu (20.10.) o 15.00 h špeciálnym vydaním pravidelnej akcie galérie Siesta v galérii, počas nej prevedú lektori návštevníkov kompletne celou výstavou. O 16.00 h si v Kinosále SNG môžu záujemcovia zaspomínať prostredníctvom projekcie filmu Pyšná princezná. Prvú československú filmovú rozprávku nakrútil režisér Bořivoj Zeman podľa jednej z rozprávok Boženy Němcovej Potrestaná pýcha. “Pyšná princezná patrí medzi najobľúbenejšie rozprávky v Československu, málokto si uvedomuje, že vznikla v roku 1952, čiže v politicky vypätom období. Rozprávka je plná socialistického budovateľského ‘folklóru’, ktorý k tej dobe neodmysliteľne patril,” zdôvodnila výber filmu Daša Dúbravová.
Záver výstavy vyvrcholí nedeľným programom (21.10.). O 15.00 h bude klasická Siesta v galérii – lektorský výklad k výstave. O hodinu neskôr sa uskutoční oficiálna časť – finisáž, na ktorej sa ľudia, ktorí spolupracovali na výstave, a verejnosť rozlúčia s výstavou. “Na úplný záver pozývame do Kina Lumiére, kde sa uskutoční posledné premietanie filmovej prehliadky slovenských filmov Filmová úroda budovateľských päťdesiatych,” dodala s tým, že výstava zostáva “živá” na internete.
Aj po ukončení expozície, ktorá skúma výtvarné umenie v období tzv. stalinského socialistického realizmu, bude stránka www.prerusenapiesen.sk budovať archív diel a dokumentov tej doby. Do zbierky sa môže zapojiť každý. Verejnosť môže do nej prispieť plagátmi, letákmi, brožúrami, zápisnicami zo zjazdov KSČ, knihami, medailami, vyznamenaniami, diplomami či pamätnými fotografiami z obdobia 50. rokov. Posielať ich môžu e-mailom na info@sng.sk.