Bratislava 22. novembra (TASR) – Vo štvrtok 21. novembra odštartoval v Bratislave 14. ročník Medzinárodného festivalu dokumentárnych filmov Jeden svet. Organizátori z občianskeho združenia Človek v ohrození každoročne na otvorení festivalu udeľujú Cenu Človeka za prínos k šíreniu hodnôt, ktoré združenie vyznáva – úcta k človeku, transparentnosť, profesionalita, adresnosť a efektívnosť pomoci ľuďom, budovanie partnerstiev a podporu tolerantnej a solidárnej spoločnosti.
Cenu Človeka 2013 si prezvali učiteľ a žiaci z Evanjelickej spojenej školy v Martine za sociálny projekt, ktorý prepája globálne vzdelávanie, darcovstvo, výchovu k tolerancii a otvorenosti so zapojením celej komunity (rodičov, cirkevníkov a iných obyvateľov). "Tamojší pedagógovia vychovávajú deti k záujmu o svet a dianie v okolitých krajinách, poukazujú na prepojenie diania na Slovensku s dianím v krajinách Európy, Afriky a Ázie, predovšetkým v chudobnejších krajinách sveta. Škola tak dáva veľmi pekný príklad náboženskej tolerancie a otvorenosti," TASR informovala Eva Sládková, PR manažérka festivalu.
Jeden svet dnes v Kine Lumiére premietne dokument Jeden deň na zemi. Ide o projekt viacerých základní a s využitím rôznych médií, ktoré sa v snímke spájajú v jedno. Film tak vďaka viacerým kreatívnym ľuďom mapuje 24 hodín v rôznych kútoch sveta, ukazuje pestrosť kultúr, ale aj konflikty a tragédie.
Ďalšie festivalové kino v KC Dunaj uvedie holandský film o kontroverznej matke, ktorá svoje dieťa kŕmi len surovou stravou. Úrady nesúhlasia a obvinia ju zo zanedbania starostlivosti. Snímka Vitarián neponúka odpovede, skôr nastoľuje otázky. Je naozaj varené jedlo pre Toma otravou alebo naopak – nevyhnutnosťou, bez ktorej zaostáva vo vývoji? Po filmovej projekcii sa diváci môžu zúčastniť na diskusii o alternatívnom stravovaní s ľuďmi, ktorí sa tejto téme dlhodobo venujú.
Dnešný festivalový program tiež ponúka film Zelený tiger sa prebúdza, ktorý divákov zavedie do Číny. Rozpráva o masívnej devastácii čínskeho prírodného bohatstva, ktorá sa začala v rôznych formách pod zámienkou nekonečného pokroku už počas kultúrnej revolúcie Mao Ce-tunga. "Dokument ukazuje, že aj v Číne sa konečne prebúdza ekologický aktivizmus, ktorý dokáže účinne oponovať megalománii čínskej vlády," dodala Eva Sládková.