Bratislava 15. novembra (TASR) – Ilustrované dejiny obyvateľov Slovenska "od najstarších čias až po Trianon" sú predmetom populárno-historického diela, ktoré dnes v bratislavskej Inchebe pokrstil predseda Matice slovenskej Marián Tkáč.
Okrem krátkych textov, na ktorých Tkáč prináša svoju interpretáciu jednotlivých dejinných udalostí, obsahuje kniha množstvo ilustrácií, väčšinu z nich namaľoval osobne autor knihy. "Pokúsil som sa napísať a teraz aj namaľovať slovenské dejiny po rok 1920. Takáto vec tu ešte nebola. Stručne, jasne, najmä pre mladých ľudí, aby vedeli, kde je sever v slovenskej histórii," poznamenal pre TASR Tkáč.
Na otázku, prečo končí práve Trianonom, povedal, že to bol kľúčový zlom v histórii Slovenska. "Trianon by mal byť pamätným dňom Slovenskej republiky," povedal s tým, že až vtedy sa na našom území definitívne skončila "tzv. uhorská demokracia", teda útlak slovenského národa.
Tkáč priznáva, že jeho kniha nie je klasickým historickým dielom, aj keď vychádza z historických faktov. "Ide o netradičný pohľad na našu minulosť. Odchyľuje sa od toho, čo máme v hlavách zo škôl a tradičných učebníc dejepisu, ktoré dosiaľ nehľadia na naše dejiny zvnútra, slovenskými očami, ale zvonku, očami Budapešti, Prahy, Viedne," konštatuje Tkáč v úvode knihy. "Netvrdím, že je to jediný pravdivý výklad, je to môj pohľad na dejiny. Kniha je plná otáznikov," dodal na dnešnom krste.
Testy DNA podľa Tkáča ukazujú, že väčšina dnešných Slovákov je možno potomkom až dvoch tisíc generácií žijúcich na území medzi Karpatmi, Blatenským jazerom (dnešným Balatonom), Matrou a Tisou na východe. "Našimi dejinami sú dejiny rodov a národov, ktoré kedykoľvek žili na našom území, teda aj v časoch, keď sa Slovensko nevolalo Slovenskom a keď mená našich predkov boli také ako Kelti, Kotíni, Kvádi, Markomani, Svébovia a iné a ešte iné," tvrdí Tkáč. "Každý, kto žil na tomto území – vlastne aj ten, čo sa na ňom zdržal len krátko, ale splodil s ‘našinkami’ potomstvo, patrí medzi našich predkov a do našich dejín. Predstava, že v jeden deň nasadli ‘všetci Kelti’ do rýchlika a odišli a na druhý pricestovali do tej istej stanice ‘Kvádi’, je smiešna," vysvetľuje Tkáč.
UPOZORNENIE: TASR k správe ponúka zvukový záznam.
df ed