“Zvykla som žiť v krajine, ktorá patrila medzi špičku v oblasti slobody tlače. To už neplatí,“ povedala v úvode svojho vystúpenia Holcová. “Čelíme únosu štátu na úrovni, ktorú sme si nikdy nepredstavovali, aj keď sme členskými štátmi Európskej únie,“ hovorila o Českej republike a Slovensku prostredníctvom konferenčného hovoru s poslancami EP. Holcovú cituje portál Euractiv.
“Musíme sa vyrovnať so strachom, ktorý nás dosť paralyzuje,“ zhodnotila Holcová. Podotkla, že sa zmazávajú hranice medzi politickými stranami a organizovaným zločinom. Pripomenula tiež hanlivé a zastrašujúce výroky českých a slovenských politikov na adresu novinárov, ako aj konflikt záujmov Andreja Babiša, ktorý je zároveň českým premiérom a vlastníkom médií
Politici sa podľa nej snažia získať väčšiu kontrolu nad verejnoprávnymi médiami. “Toto sa už deje na Slovensku a v Poľsku. Aj v Českej republike sú takéto tendencie,“ zdôraznila. Europoslancov informovala, že pre jej prácu musí mať jej rodina policajnú ochranu. “Naozaj čelíme kríze žurnalistiky v našom regióne. Možno ju potrebujeme, aby spoločnosť pochopila hodnotu nezaujatej žurnalistiky a informácií, ktorá v niektorých prípadoch stála život investigatívnych novinárov,“ povedala česká reportérka.
Do kritiky súčasných pomerov v RTVS sa zapojil aj bývalý redaktor Matúš Dávid. “Zarazilo nás a boli sme veľmi prekvapení, keď začiatkom tohto roka aj rozhodnutím generálneho riaditeľa vedenie spravodajstva zrušilo jedinú televíznu investigatívnu reláciu Reportéri. Nevideli sme dôvod na to, aby ju zrušili,“ povedal Dávid.
Otvorene kritizoval nové vedenie, ktoré sa rozhodlo nepredĺžiť spoluprácu s neobjektívnymi redaktormi. Dávid to však vidí inak: “Odišli skúsení novinári, ktorí pozdvihli dôveryhodnosť aj sledovanosť, ale nahradili ich bývalí hovorcovia s konfliktom záujmov. A tento svoj viacrozmerný konflikt záujmov nijako nevyriešili,“ kritizoval vedenie.
“Vytvorila sa atmosféra strachu, nedôvery, ktorá môže vyústiť – a v niektorých prípadoch už aj vyústila – do autocenzúry. Nie sme svedkami cenzúry, ale autocenzúry,“ priznal, že vedenie nezasahuje do práce novinárov.
Diskusia sa konala v stredu 11. júla vo Výbore EP pre občianske slobody. Predsedala mu holandská europoslankyňa Sophie in ´t Veld, ktorá vedie Monitorovaciu skupinu pre právny štát. Tá vznikla v rámci výboru po vraždách maltskej novinárky Daphne Caruany Galiziovej a slovenského reportéra Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej. Skupina sa opiera o správy z návštev europoslancov na Malte na konci vlaňajška a na Slovensku na jar tohto roka.
Holcová je členkou dvoch tímov, pokračujúcich v práci na kauzách, ktoré otvorili s Jánom Kuciakom. Jeden sa sústreďuje viac na Slovensko s tým, že je v ňom niekoľko zahraničných novinárov, snažiacich sa riešiť kauzy aj v zahraničí. “Ten druhý je od našej materskej organizácie Organized Crime and Corruption Project, keď sa pozeráme zvonka na to, čo sa dialo na Slovensku, aký je kontext v Európe, vo zvyšku sveta – najmä v Taliansku,” dodala (viac v článku).