Viete, ktorý rok bol najhorší v ľudských dejinách?

Viete, ktorý rok bol najhorší v ľudských dejinách?

Massachusetts 23. novembra 2018 (HSP/Foto: TASR/AP- Jason Tassell)

 

Stredoveký historik a archeológ Michael McCormick nepokladá za najhorší rok pre ľudstvo napríklad rok 1349, kedy mor zahubil polovicu Európy, ani keď po prvej svetovej vojne v roku 1918 si španielska chrípka vyžiadala takmer 100 miliónov obetí, väčšinou mladých, ale celkom iný rok z dávnejšej minulosti

Ilustračné foto

“Začalo sa jedno z najhorších období, ak nie najhoršie,” konštatuje podľa časopisu Science McCormick, ktorý predsedá Iniciatíve Harvardskej univerzity pre vedu a ľudskú minulosť.

Reklama

Tým rokom bol podľa Mc Cormicka rok 536. Vtedy akási “tajomná hmla” zahalila Európu, Blízky východ a časť Ázie na 18 mesiacov počas dní aj nocí. Teploty v lete roku 536 klesli o 1,5°C na 2,5°C, čo bolo najchladnejšie desaťročie za posledných 2300 rokov. V Číne napadol sneh, nebolo úrody, nastal hlad. Írska kronika zaznamenáva, že “v rokoch 536-539 nebolo chleba”.

Byzantský historik Prokopios vtedy napísal: “n.” V roku 541 zasiahol čierny mor rímsky prístav Pelusium v ​​Egypte, ktorý sa rýchlo rozšíril a zotrel vyše jednu tretinu obyvateľov Byzantskej ríše a urýchlili jej kolaps, hovorí McCormick.

Reklama

Historici už dávno poznajú tieto udalosti, ale vysvetliť si ich nevedeli. No vysokoprecíznou analýzou ľadu zo švajčiarskeho alpského ľadovca Colle Gnifetti sa o to pokúsil McCormick spolu s glaciológom Paulom Mayewskim z Ústavu pre zmenu klímy na Univerzite v Maine v Orone.

Na seminári v Harvarde boli prednesené výsledky o tom, že kataklizmatický výbuch sopky na Islande začiatkom roka 536 vypálil popol cez celú severnú pologuľu. V roku 540 a 547 nasledovali dve ďalšie veľké erupcie. Keď totiž sopka vybuchla, vypustila síru, bizmut a iné látky vysoko do atmosféry, kde sa vytvoril aerosólový závoj, ktorý neprepúšťal a odrážal slnečné svetlo späť, čím nastal chlad. Opakované údery nasledované morom vniesli Európu do ekonomickej stagnácie, ktorá trvala až do roku 640, čo značil ďalší signál v ľade, ktorým bol vzdušný hrot.

O storočie neskôr, po niekoľkých ďalších erupciách zaznamenáva ľadovec lepšiu novinku, ktorou je olovo z roku 640. V tom čase totiž dochádza k rozvoju ťažby striebra, ktoré bolo tavené práve z olovenej rudy, takže olovo je znakom toho, že drahocenný kov bol v dopyte, ktorý dokazuje rozvoj spoločnosti, ako o tom hovorí archeológ Christopher Loveluck z univerzity v Nottinghame.

72-metrové jadro ľadovca teda uchováva informácie viac ako 2000 rokov staré o činnosti sopiek, saharských prachových búrok a ľudských aktivít. Pomocou ultravysokého rozlíšenia, v ktorom laser vyrezával 120-mikrónové sondy, sa presne na mesiac i menej počas dvojtisícročného obdobia dalo presne určiť čas búrok, vulkanických erupcií, či znečistenie olova, vysvetľuje vulkanológ Andrej Kurbatov.

Sledovanie ľadovca sa ukázalo byť účinným prostriedkov na analýzu. Dobrou stopou boli aj pred tromi rokmi nájdené polárne ľadové guľôčky v ľadovci Grónska a Antarktídy. Pomohli však aj letokruhy na stromoch, ktoré skúmal vedecký tím Michaela Sigla z univerzity v Berne.

Reklama

V ľade z roku 536 sa našli dve mikroskopické častice sopečného skla. Vďaka röntgenovým lúčom sa zistilo, že sú blízke skleneným časticiam z jazier a rašelinísk v Európe a v grónskom ľadovom jadre. Tieto častice sa podobali vulkanickým horninám z Islandu. Ich prenosu do juhovýchodnej Európy a neskôr do Ázie napomohli vietor a ďalšie meteorologické systémy.

Zistilo sa, že príčinou takmer každého mimoriadne chladného leta za posledných 2500 rokov bola sopečná erupcia.

Podľa Phys.org, profesor Loveluck nakoniec konštatuje: “Po prvýkrát sme spojili sériu výskumných metód a technológií s cieľom definitívne určiť, kedy táto základná ekonomická zmena nastala a odkiaľ prichádza vedenie. Predtým sme to nedokázali vyriešiť, ale kombinovaním nových chronologických metód laserového ľadu s novým atmosferickým modelovaním spojeným s archeologickým znečistením a numizmatickými záznamami a historickými prameňmi sme dokázali získať jasný obraz o tom, čo sa v tomto období dialo, na úrovni chronologickej presnosti, ktorú nikdy predtým nebolo možné zistiť. Je to skutočne interdisciplinárny projekt, ktorý kombinuje zručnosti historikov, klimatických vedcov, archeológov a odborníkov na sopky a doslova zmení históriu.”

 

Reklama

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

Včera 20:27

Ruský prezident Vladimir Putin sa v máji chystá navštíviť Čínu. Bude to jeho prvá zahraničná cesta od znovuzvolenia v prezidentskej funkcii v rámci snahy Moskvy o prehĺbenie vzťahov s Pekingom.

Včera 20:06

Pre Ukrajinu ešte nie je neskoro, aby zvíťazila nad Ruskom, ak spojenci splnia sľuby o dodaní ďalších zbraní. Uviedol to generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg,

Včera 20:05

Izraelské médiá informovali, že z mesta Rafah v Pásme Gazy ušli pred blížiacou sa izraelskou ofenzívou desaťtisíce ľudí. TASR prevzala informácie zo správy tlačovej agentúry DPA.

Včera 19:41

Prokuratúra v Madride odporučila, aby predbežné vyšetrovanie manželky španielskeho premiéra Pedra Sáncheza bolo zrušené. Uviedli to televízna stanica RTVE, noviny El País a ďalšie médiá s odvolaním sa na justíciu.

Včera 19:39

Švajčiarska potravinárska spoločnosť Nestlé odmietla tvrdenia mimovládnej organizácie Public Eye, podľa ktorej do svojich výrobkov v rozvojových krajinách pridávala cukor. V rovnakých výrobkoch na európskom trhu ich predáva bez cukru.

Včera 19:35

Európsky parlament hlasoval v Štrasburgu za zriadenie nového orgánu pre etické štandardy, ktorý bude bojovať proti korupcii v inštitúciách Európskej únie a sledovať pravidlá lobingu a korupcie. 

Včera 19:06

Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg ocenil predbežnú dohodu medzi Nemeckom a Francúzskom o spoločnej výrobe moderných obranných systémov. 

Stoltenberg v Nemecku
Na snímke generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg, ktorý sedí v stíhačke Eurofighter, sa usmieva pred štartom počas návštevy taktickej letky 73 Steinhoff v meste Laage neďaleko Rostocku na severe Nemecka
Včera 19:05

Predsedu bulharského parlamentu Rosena Žeľazkova odvolali z funkcie, pretože bývalý koaličný partner ho obvinil z neplnenia si pracovných povinností.

Včera 19:02

Európsky policajný úrad rozbil zločineckú skupinu, ktorá sa zameriavala na cenné starožitné knihy. 

Včera 18:49

Benátky začali skúšobne vyberať poplatok od turistov, ktorí toto mesto navštívia na jeden deň bez prespania. Cieľom je obmedziť turistický nával, opatrenie však čelí aj kritike.

Včera 18:47

Vyšetrovatelia vlaňajšej tragickej streľby na Univerzite Karlovej sú blízko oznámenia motívu útočníka. Na rokovaní bezpečnostného výboru Poslaneckej snemovne to povedala dozorujúca štátna zástupkyňa (prokurátorka) Jana Murínová. Strelec podľa nej netrpel duševnou poruchou. 

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Plagát portugalskej Karafiátovej revolúcie sa nachádza v mestskom parku v Lisabone. Karafiátová revolúcia ukončila pred 50 rokmi diktatúru v Portugalsku

Autor: TASR/AP-Armando Franca

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Erik Majercak

Ivan Štubňa

Gustáv Murín

Milan Šupa

Peter Lipták

Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali