Štúdia, zverejnená v časopise Current Directions in Psychological Science, tiež vysvetľuje, prečo športovci podávajú lepšie výhony doma ako v zahraničí.
Niektoré dopady, ako napríklad to, že rozhodcovia častejšie rozhodujú v prospech domácich športovcov, sú už dobre známe. Autori to pripisujú vplyvom potlesku a slovných vyjadrení publika.
Dôvodom, ktorý znižuje výkonnosť športovcov, je stres z cestovania či neznalosť miesta, kde bude šport prezentovaný.
Vedci Allen a Jones tiež tvrdia, že u športovcov môže v domácom prostredí dochádzať k zvýšeniu hladiny testosterónu, ktorý súvisí s pocitom “vlastnenia“ priestoru. Následkom je zvýšená agresivita, ochota riskovať a lepšia priestorová orientácia.
Na druhej strane, domáce prostredie nie je vždy pre športovcov prospešné. Veľké očakávanie domáceho publika môže spôsobiť trému, ktorá núti športovca zamerať sa na akcie, ktoré bežne vykonáva podvedome.
Agentúra Ria Novosti tiež uviedla, že Veľká Británia na olympijských hrách 2012 v Londýne prekvapila vysokým počtom medailí. Čaká podobný osud aj ruských športovcom v domácej Soči? Štatistická analýza PricewaterhouseCoopers predpovedá, že Rusko skončí na treťom mieste s počtom 25 medailí. Druhé bude Nemecko s dvadsiatimišiestimi a na prvom mieste sa umiestnia USA s 35-timi medailami.
zf