Kto sú slovenskí milionári? Odkiaľ pochádza ich bohatstvo a čím sa líšia od „obyčajného“ človeka?

Bratislava 27. septembra 2018 (HSP/Foto:Pixabay)

 

Pod milionárom sa vo svete zväčša rozumie „dolárový milionár“, teda človek, ktorý má investičný majetok v hodnote prevyšujúcej jeden milión amerických dolárov, nerátajúc do toho nehnuteľnosť na vlastné bývanie. Na Slovensku je takýchto ľudí okolo desaťtisíc. Akí sú a v čom sú odlišní od nás ostatných?

Ilustračné foto

J&T Banka vo svojom exkluzívnom prieskume Wealth Report mapovala profil slovenského milionára. Zistila, že v porovnaní s priemerným milionárom vo svete je o 10 rokov mladší, v dlhopisoch má ale dvakrát viac. Je čoraz viac otvorený investovaniu, pričom najvyššie zhodnotenie vidí v stavebných pozemkoch a práve dnes hodnotí ekonomickú situáciu ako najpriaznivejšiu pre investovanie za posledných šesť rokov.

Priemerný slovenský milionár je vysokoškolsky vzdelaný 51-ročný muž, ktorý vlastní firmu, pričom hlavným zdrojom jeho bohatstva sú príjmy z podnikania. Počet žien milionárok vzrástol medziročne zo 6 na 9 percent, teda na Slovensku tvoria muži 91 percent milionárov, pričom svetový priemer je 13 percent.

Viac ako polovica slovenských milionárov je majiteľom alebo konateľom firmy. Podnikať začal po roku 1989, keďže predtým bolo u nás podnikanie v podstate zakázané. Aj preto sa na Slovensku prvá porevolučná generácia boháčov ešte len blíži k dôchodkovému veku, na rozdiel od iných krajín, kde je vekové rozvrstvenie bohatých rovnomerné. Mladších ako 40 rokov je 11 percent milionárov.

Naši milionári sú opatrní, ešte stále volia skôr konzervatívne investície, ale postupne sa to mení. Investujú najviac do korporátnych dlhopisov, ktoré tvoria až 30 percent ich investičného portfólia, čo je až dvakrát viac ako pri svetových milionároch. „Slovenskí bohatí vnímajú dlhopisy ako možnosť investovať do lokálnych firiem a projektov, ktoré môžu priamo vidieť, poznajú ich a môžu tak participovať na ich rozvoji. Navyše tak podporujú domácu slovenskú ekonomiku,“ zdôrazňuje Anna Macaláková, riaditeľka J&T Banky Slovensko.

Na snímke generálna riaditeľ J&T banka Anna Macaláková Foto:TASR-Martin Baumann

Z hľadiska výnosu slovenskí milionári veria do budúcnosti najviac stavebným pozemkom. Práve dlhé obdobie nulových či záporných úrokových sadzieb vedie investorov k hľadaniu niečoho, čo uchová hodnoty v reálnych aktívach, a tým sú práve nehnuteľnosti alebo rôzne alternatívne investície. „Najvyššie očakávané zhodnotenie od stavebných pozemkov je spôsobené tým, že ich je, najmä čo sa týka okolia Bratislavy, už veľmi málo, a tie voľné investori rýchlo skupujú,“ tvrdí Macaláková. Znižuje sa záujem o kúpu poľnohospodárskej pôdy, najmä preto, že je už drahšia ako v minulosti, a tiež preto, lebo jej je už v ponuke málo a väčšinou už len menšie plochy.

Slovenskí boháči sa stále viac zaujímajú aj o zberateľské aktíva. Investujú najmä do umenia, známok a do mincí – tu vidno určitú paralelu so slovenskými dôchodcami, ktorí sa tiež väčšinou venujú spravovaniu portfólia mincí, i keď z úplne iných dôvodov. Motivácia pre investovanie do týchto komodít je pri milionároch jednoznačná, ide o osobné potešenie. Prestíž spojenú s vlastníctvom danej veci dolároví milionári spájajú najmä s hodinkami. Do popredia záujmu sa pomaly dostávajú aj veterány. Pri víne vyhráva zasa pridruženie do spoločenstva ľudí, ktorí majú o túto vec záujem, uvádza Wealth Report J&T Banky.

Prieskum ukázal, že stúpa aj ochota Slovákov investovať v zahraničí. Až 36 percent investičného portfólia majú bohatí Slováci v zahraničí (na rozdiel od ČR, keď českí milionári majú v zahraničí iba 15 % investícií), čo je medziročný nárast o šesť percentuálnych bodov. Ide najmä o akciové indexy a akcie svetových značiek. Tretina z našich milionárov investuje v Českej republike, nasleduje USA, čo je najväčší svetový trh, keď polovica investovateľných aktív vo svete sú dolárové aktíva, a menej aj ďalšie krajiny eurozóny. Len veľmi malé percento ich investuje aj na iných, rozvíjajúcich sa trhoch, ako je juhovýchodná Ázia. Prieskum tiež ukázal, že 21 percent z nich sa snaží investovať tak, aby dosiahli vyšší výnos než je priemer na trhu. V porovnaní s inými Európanmi, pri ktorých jej toto motiváciou len v 17 percentách prípadov, sú teda dravejší.

Z prieskumov J&T Wealth Report vyplýva, že úspešní ľudia považujú už niekoľko rokov za hrozbu pre spoločnosť korupciu, klientelizmus, rodinkárstvo, rastúcu byrokraciu a administratívu, nízku vymožiteľnosť práva a nízku efektivitu verejných inštitúcií a služieb. Sťažujú sa na vysoké daňovo-odvodové zaťaženie, ale súčasne aj na úroveň dopravnej infraštruktúry. Uvedomujú si, že skôr či neskôr budú musieť riešiť otázku odovzdania majetku, ale v tejto chvíli ju nepovažujú za naliehavú. Trápi ich, ako dať svojim deťom dobrú príležitosť na úspech, ale nedať im príliš, aby sa tiež museli snažiť, a ako ich naučiť pokore a rešpektu.

Chceli by, aby bolo vysokoškolské štúdium spoplatnené, aby sa tak zvýšila jeho úroveň (čo je celkom pochopiteľné, keďže pre nich suma za štúdium detí je zanedbateľnou položkou a požadujú kvalitu). Od štátu by chceli, aby uprednostnil zvýšenie výdavkov na vzdelanie, vedu a na výskum pred zvýšením výdavkov na obranu. Ešte viac ako priemerní občania požadujú garantované miesta pre deti v škôlke, čo je zaujímavý sociologický a psychologický fenomén.

V medzinárodnom porovnaní slovenskí dolároví milionári oveľa menej riešia spoločenské postavenie, ktoré je s majetkom prepojené. Pomerne markantný rozdiel je daný predovšetkým tým, že byť bohatým je u nás určitou stigmou, jednoducho sa to spoločensky nenosí. Ľudia si pamätajú ako mnohí k majetku prišli, úlohu zohráva aj závisť. Milionári tak majú väčší strach ukázať sa a zachovanie vlastného súkromia je pre slovenských boháčov jedným z najdôležitejších hľadisk pri správe ich majetku a pri investičných rozhodnutiach. V zahraničí je bežné už sa narodiť ako bohatý, kým u nás sa formuje ešte len prvá generácia bohatých, keďže pred revolúciou de facto neexistovali, uvádza Wealth Report.

Najväčší názorový rozdiel medzi milionármi a bežnými Slovákmi ukázal prieskum v otázke zavedenia univerzálneho základného garantovaného príjmu pre všetkých. Zatiaľ čo za jeho zavedenie sa vyjadrilo až 69 % populácie, medzi milionármi to bolo len 15 %. Zásadný rozdiel medzi bežnou populáciou a milionármi vidíme aj v otázke zvýšenia prerozdelenia zdrojov od bohatých k chudobným. Zatiaľ čo za jeho zvýšenie sa vyjadrilo 71 % populácie, spomedzi milionárov to bolo len 21 %. Je to úplne pochopiteľné.

Rozdielnosť názorov vidí správa J&T Banky aj pri potrebe zastropovať vek odchodu do dôchodku. Zastropovanie si prajú takmer štyri pätiny populácie, naproti tomu len tretina milionárov. Zaujímavým je rozdiel názorov na zjednodušenie zamestnávania cudzincov z tretích krajín mimo Európskej únie. Väčšina milionárov je za (53 %), zatiaľ čo tejto myšlienke je naklonených len 20 % bežných Slovákov. Väčšina bohatých podnikateľov by chcela čo najlepších a zároveň najlacnejších zamestnancov, a preto sa dožaduje otvorenia pracovného trhu.

Aj naši dolároví milionári riešia v rodičovských rolách nejeden problém. Tri štvrtiny boháčov vedú svoje deti k tomu, že keď niečo chcú nad rámec bežných potrieb, musia si na to zarobiť samy, a zároveň sa väčšina bohatých snaží materiálne umožniť deťom, aby išli za svojím snom. Viac ako polovica slovenských milionárov priznáva, že ich deti majú svoje sny a nemajú ambície kráčať v stopách rodičov. Podľa prieskumu Wealth Report dokonca len o málo viac ako štvrtina milionárov počíta s potomkami vo svojej firme alebo pri podnikaní. Zatiaľ čo rodičov z radov milionárov trápi, že ich potomkovia nemajú taký ťah na bránu ako oni, zástupcovia rodičov zo všeobecnej populácie oveľa viac riešia, ako naučiť deti žiť reálnym životom mimo ich online sveta. Tretinu rodičov bez rozdielu veľkosti majetku trápia otázky pokory, rešpektu a trpezlivosti a prežitého neúspechu. Zhodujú sa tiež v otázke túžby vyniknúť alebo obavy z neporozumenia hodnote peňazí.

Väčšina Slovákov sa snaží vysporiadať svoje majetkové záväzky ešte pred smrťou. Na rozdiel od Česka totiž na Slovensku nebol aktualizovaný Občiansky zákonník a dedičské práva. S majetkom sa tak po smrti jeho vlastníka nakladá podľa zákona, ktorý napríklad neumožňuje vyčleniť ktoréhokoľvek zákonného dediča a posledná vôľa tak stráca zmysel či platnosť. Aktualizovaný závet je vo svete absolútnym štandardom nielen medzi majetnými. Môže za to nielen iný právny systém, ale aj dlhoročná tradícia odovzdávania bohatstva z generácie na generáciu, ktorá u nás ešte len vzniká, uvádza správa J&T Banky.

Keď začiatkom 90. rokov vtedajší premiér Vladimír Mečiar a jeho ekonómovia hovorili o vytvorení „slovenskej kapitálotvornej vrstvy“, tak dnes môžeme konštatovať, že už je vytvorená. Aká je? Medzi tými desaťtisíc milionármi, ktorých na slovensku máme sa iste nájdu aj takí aj onakí: od „kompradorov“ na diaľkové ovládanie krajiny, až po úprimných vlastencov, ktorí robia všetko pre to, aby ich vlasť bola bohatá a nezávislá. Koľko je ktorých, to prieskum neuvádza. Isté je, že slovenskí milionári investujú na Slovensku, podporujú tunajšiu ekonomiku, kultúru, umenie, zamestnanosť a celkovo prostredie na život – iste vo väčšej miere, než by to robili cudzinci. Či by mohli a mali robiť pre národ viac, to je iná otázka.

Ivan Lehotský

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

icon NAJČÍTANEJŠIE

iconNAJNOVŠIE

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

icon FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

Vo Francúzsku to vrie. V Paríži skoro 50-tisícicová demonštrácia. Protestuje sa aj v iných mestách. Sporný návrh bezpečnostného zákona prepracujú

0 icon

Paríž 30. novembra 2020 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Francois Mori)   Poslanci z vládnucej strany Republika v pohybe (LREM) prezidenta Emmanuela Macrona v pondelok oznámili, že navrhnú "úplné prepracovanie" ustanovení sporného návrhu zákona, ktoré mali obmedziť právo filmovať alebo fotografovať službukonajúcich policajtov Oznámili to po tom, ako štyroch francúzskych policajtov obvinili tamojšie úrady v…

Biden a Harrisová dostali prístup k informáciám tajných služieb

0 icon

Washington 30. novembra 2020 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Andrew Harnik)   Novozvolený americký prezident Joe Biden a jeho viceprezidentka Kamala Harrisová získali v pondelok prístup k takzvanému dennému prezidentskému brífingu, ktorý pozostáva z prísne tajných informácií rôznych amerických spravodajských služieb Informovala o tom agentúra AP. Prístup ku každodennému prezidentskému brífingu (Presidential Daily Brief) pre…

Jedenie surovej a varenej zeleniny u žien v SR stúplo, vyplýva z prieskumu

0 icon

Bratislava 30. novembra 2020 (TASR/HSP/Foto:Pixabay)   U žien stúpa jedenie surovej a varenej zeleniny. Zvyšuje sa aj každodenná konzumácia nesladených nápojov. Údaje o stravovacích návykoch zisťoval Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR v rokoch 2013, 2016 a 2019 dotazníkom Zdravotné uvedomenie a správanie sa obyvateľov SR. Minulý rok tvorilo výskumnú vzorku…

Starbucks prepustil zamestnakyňu: Odmietla nosiť tričko LGBT

0 icon

New Jersey 30. novembra 2020 (HSP/Christianitas/Foto:TASR/AP-Gene J. Puskar)   V New Jersey vyhodila kaviareň Starbucks zamestnankyňu, ktorá odmietla nosiť tričko „Pride“ propagujúce LGBT hnutie. Baristka spoločnosti Starbucks uviedla, že nosenie spomenutého trička je v rozpore s jej náboženským presvedčením a citovala zamestnávateľovi pasáže Svätého písma o manželstve ako vzťahu muža…

Na proteste proti Lukašenkovi sa zúčastnili stovky seniorov

0 icon

Minsk 30. novembra 2020 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP)   Stovky dôchodcov protestovali v pondelok v bieloruskom hlavnom meste Minsk proti tamojšiemu autoritárskemu vodcovi Alexandrovi Lukašenkovi. Informovala o tom agentúra AP Protestujúci niesli červené a biele dáždniky a zástavy, ktoré sa stali symbolom protestov. Na jednom z transparentov bolo napísané "Staré mamy a starí…

Zlé správy pre Britov: Ľudia, ktorí sa nedajú zaočkovať proti Covid-19, už nebudú môcť viesť normálny život, naznačuje nový minister pre vakcináciu

0 icon

Londýn/Bratislava 30. novembra 2020 (HSP/Reuters/Foto: SITA/AP-Federica Narancio)   Ľudia, ktorí odmietnu vakcínu proti koronavírusu, by mohli čeliť prekážkam napríklad pri vstupe do reštaurácií, barov, kín či športovísk. Pre umožnenie vstupu do týchto prevádzok totiž by mali mať dôkaz, že sú zaočkovaní, povedal v pondelok nový britský minister pre vakcináciu. Informuje…

Nebudeme na strane Poľska a Maďarska. Prezidentka: Pozícia Slovenska týkajúca sa čerpania financií z EÚ je jednoznačná

0 icon

Bratislava 30. novembra 2020 (TASR/HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)   Pozícia Slovenska týkajúca sa rozpočtu Európskej únie (EÚ) a fondu obnovy je jednoznačná a zdieľaná naprieč vládou a ústavnými činiteľmi. Uviedla to prezidentka SR Zuzana Čaputová na sociálnej sieti po rozhovore s podpredsedníčkou Európskej komisie pre hodnoty a transparentnosť Věrou Jourovou Jourová prezidentku…

Rusko viní Nemecko, že si otravu Navaľného vymyslelo

0 icon

Haag/Moskva 30. novembra 2020 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Pavel Golovkin)   Ruské zastúpenie pri medzinárodnej Organizácií pre zákaz chemických zbraní (OPCW) so sídlom v Haagu v pondelok obvinilo Nemecko, že si údajnú otravu ruského opozičného politika Alexeja Navaľného novičokom vymyslelo. Berlín ruské obvinenia odmietol Prípad otravy kritika Kremľa Navaľného Rusko opísalo ako "lživý príbeh",…

Morawiecki a Orbán sa opäť stretli, aby pred samitom pripravili spoločnú stratégiu ohľadne rozpočtu

0 icon

Varšava 30. novembra 2020 (SITA/HSP/Foto:TASR/AP-Tibor Illyes)   Premiéri Poľska a Maďarska sa v pondelok stretli, aby pred samitom Európskej únie (10. - 11. decembra) pripravili spoločnú stratégiu ohľadne budúceho sedemročného rozpočtu Európskej únie a balíka pomoci v súvislosti s pandémiou koronavírusu v celkovej hodnote zhruba 1,8 bilióna eur Varšava a…

Ambasáda USA v Budapešti odsúdila článok prirovnávajúci Sorosa k Hitlerovi

0 icon

Budapešť 30. novembra 2020 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Ronald Zak)   Americká ambasáda v Budapešti v pondelok rázne odsúdila článok, v ktorom komisár maďarskej vlády pre kultúru Szilárd Demeter prirovnal amerického finančníka a filantropa maďarského pôvodu Georgea Sorosa k Adolfovi Hitlerovi a nemeckým nacistom. Informovala o tom agentúra AP Ambasáda sa na sociálnej sieti…

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Robo Bačinský

Domovníkova óda na Matoviča.

0icon

  Stručne : podporujem neprávom atakovanú rodinu Igora Matoviča. Pavlínka, Rebeka, Klárka ...Igor, sme na vašej strane a je nás oveľa viac, než tých , čo vás prišli v predvečer prvej adventnej nedele zatrašovať pred váš dom. Igor Matovič je v zahraničí príkladom víťaza volieb, ktorému sa podaril výsledok (cez…

Štefan Harabin

Moja úcta patrí i nitrianskym policajtom, lebo poznajú platný právny stav. Pokutu neuložili nikomu, ani mne.

0icon

Slovensko, Vlasť Moja, občianska iniciatíva, včera v Nitre zorganizovala verejný protest občanov proti Covid diktatúre Matoviča a spol. V prejave som poučil detailne prítomných ako sa majú správať a aj právne brániť pri celoplošnej nezákonnosti, resp. neústavnosti Covid opatrení Mikasa a Matovi

Boris Mesár

Biskupi-sekretári Byzantského katolíckeho patriarchátu poslali - Otvorený list českým biskupom ohľadom pripravovaného testovania

0icon

Autor :pravdivosť tohto listu zatiaľ neviem overiť ,dostal som ho do pošty . Vážení českí biskupi, obraciame

Miroslav Jurčo

Luxemburský kompromis o hlasovaní v roku 1966

0icon

Rada a Komisia je pod stálym tlakom prerozdelenia plánu obnovy a finančného rozpočtu na roky 2021-27. Hlavné kontúry už boli stanovené, ale ako to už pri financiách vždy je - každý by chcel zo spoločného koláča si odtrhnúť väčší kus ako mu bol pridelený. Politici si tým chcú udržať zdanie…

Ivan Štubňa

Zastavme zločinecké ťaženie USA a DEEP STATE chobotnice... a vládu národnej zrady

0icon

Bill Gates a MIT (Massachusetts Institute of Technology) vynašli kvantovú technológiu bodov na označenie detskej pokožky, aby sa dala skenovať pri  podávaní vakcín. Vedci z MIT, financovaní Nadáciou Billa a Melindy Gatesových a Národným onkologickým ústavom, prišli s totalitným značením beštiálneho systému sledovania a skenovania vakcinovaných ľudí. Táto nová technológia využíva…

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

TopDesať

Smrť Johna Lennona a konšpirácie: 2. časť

0 icon

Pokračujeme druhou časťou článku o megahviezde, ktorá chystala comeback s novým albumom po piatich rokoch. Návratu sa však nedožila. Konal vrah sám, alebo dostal príkazy z vyšších miest? Výsledkom nevraživosti medzi Hooverom a Lennonom, respektíve medzi rockovou hviezdou a vládnymi úradmi USA, bolo to, že Lennonovi bola zamietnutá žiadosť o trvalý pobyt. Úrady sa potom pokúšali…

Sirény: Symbol ženského zvádzania a vášne

0 icon

V dávnej minulosti sirény vábili spevom námorníkov a požierali ich. Spolovice zvery a spolovice ľudské bytosti zvádzali chlapov a privádzali ich do záhuby. Ich mámivému spevu sa dobrovoľne oddalo mnoho z nich. Tieto morské nymfy boli napoly ženami a napoly vtákmi (nie rybami, ako sa zvykne uvádzať). Aj keď sa básnici nezhodujú na ich počte, uvádza…

Ktoré sú najviac a najmenej znečistené mestá na svete?

0 icon

Ekológia sa v poslednej dobe rieši kdekoľvek okolo nás. Spoločnosť IQ Air sleduje znečistené častice poletujúce vzduchom, ktoré môžu našim dýchacím cestám spôsobiť problémy. Aké sú podľa ich výskumu najviac a najmenej znečistené mestá sveta? Denne vymiera až 100 vzácnych rastlinných a živočíšnych druhov. Na hraniciach Rwandy, Ugandy a Zairu…

Najdlhšie žijúce živočíchy na svete: Niektoré sú staré až 1500 rokov

0 icon

V dnešnom príspevku sa pozrieme na najdlhšie žijúce živočíchy na svete. Niektorým číslám možno nebudeš veriť a o to viac ostaneš prekvapený. Ak sa niektorý človek dožije 90 rokov, je to považované za pozoruhodnú dlhovekosť. V živočíšnom svete je však 90 rokov málo. Teda aspoň u niektorých druhov sa tento vek…

Moskovské metro: Keď je cesta zaujímavejšia ako jej cieľ

0 icon

Uznávame, krása je vo veľkej miere subjektívna. No pri pohľade na tieto fotografie sa minimálne väčšina z nás zhodne, že moskovské metro patrí medzi tie naj architektonické skvosty na svete. Výstavbu moskovského metra ruskí pohlavári prvýkrát oznámili v 30. rokoch 20. storočia. Obyvatelia boli fascinovaní tým, ako by nové moskovské metro mohlo…

Vo svete IT

Rover americkej NASA, Perseverance, zachytil zvuky z hlbokého vesmíru

0 icon

K červenej planéte v tejto chvíli cestuje najnovšia misia americkej vesmírnej agentúry, NASA. Je to rover, ktorý nesie názov Perseverance a ide zatiaľ o najpokročilejšiu misiu agentúry, píše portál IFLScience. Rover je vybavený špeciálnymi mikrofónmi, vďaka čomu môže zaznamenať cestu na Mars tak, ako sa to doteraz nepodarilo žiadnej misií.…

Xiaomi na 2. najväčšom trhu so smartfónmi predajmi prekonalo svojho najväčšieho rivala

0 icon

Posledné dáta ukázali, že spoločnosť Xiaomi má za sebou vôbec jeden z  najlepších kvartálov vo svojej histórii. V posledných dňoch sme mohli čítať napríklad o úspechoch spoločnosti na území Európy, kde spoločnosť raketovo rástla. Nejde však o jediný región, kde čínsky predajca smartfónov naberá na sile. Generálny riaditeľ spoločnosti Xiaomi…

Ako dlho trvá vyrobiť jeden smartfón? Huawei sa za 5 rokov posunul neuveriteľne dopredu

0 icon

Rozmýšľali ste niekedy nad tým, ako dlho trvá vyrobiť jeden smartfón? Nuž, ako taký pohľad prináša do tejto témy viceprezident spoločnosti Huawei China Cloud and Computing, Shi Yaohong. Ten počas konferencie Changsha Cyber Security & Intelligent Manufacturing Conference in China prezradil, že jeden smartfón trvá vyrobiť len niekoľko sekúnd. Na…

Osud legendárneho Volkswagenu Passat vo verzii Sedan je spečatený. Jeho výroba bude údajne čoskoro ukončená

0 icon

Nemecká automobilka Volkswagen údaje dospela ku zásadnému rozhodnutiu, ktoré určite zraní viacerých fanúšikov legendárneho modelu  Passat vo verzii sedan.  I keď investícia 1 miliardy eur do bratislavského výrobného závodu naznačovala snahu o vývoj ďalšej generácie notoricky známeho sedanu od Volkswagenu, opak je nakoniec pravdou. Populárny zástupca strednej triedy sa má…

Xiaomi Mi 11 by mal byť predstavený o niečo skôr ako jeho predchodca

0 icon

Populárne smartfóny Mi 10 a Mi 10 Pro od čínskej spoločnosti Xiaomi sa majú tradične dočkať svojho nástupcu už začiatkom budúceho roka. Posledná generácia smartfónov zo série Mi bola svetu predstavená vo februári tohto roku, pričom na minimálne domácom trhu sa začala predávať krátko po jej predstavení. Najnovšia očakávaná generácia…

Armádny Magazín

Trump chce rozoštvať pred odchodom: Nové útoky na ruské zbrojovky

0 icon

USA, 30. november 2020 (AM)  - Moskva má byť potrestaná za vojenskú spoluprácu s Čínou. USA môžu uložiť nové protiruské sankcie ešte pred zmenou administratívy Bieleho domu. Návrh verzie prezidentského zákona je už pripravený. Stanovuje opatrenia proti ministerstvu obrany RF.   Tím Donalda Trumpa navrhuje zaradiť na

Americký seržant vyrozprával, ako chcel dať lekciu „ruským bastardom“: „Prebral som sa na základni ...“

0 icon

USA, 30. november 2020 (AM) - Američan, ktorý slúžil v Kosove, vyrozprával, ako sa jedného dňa s jeho druhmi, pobúrení správaním ruských spojencov, rozhodli dať malú lekciu „ruským bast

Ako Kim Philby ľahko klamal MI-6

0 icon

Veľké Británia, 30. novembra (AM) - „Kim Philby, dvojaký agent, ktorého vlastizrada na prospech ZSSR stále omračuje Britov, sa v roku 1981 nechal počuť, ako ľahko sa dala oklamať MI-6.   Philby, ktorý žil v Moskve od roku 1963 až do smrti v roku 1988 (zomrel vo veku 7

Sýria : mýtický Bayraktar stiahli z kože, na rade sú sultánove tanky

0 icon

Sýria, 30. novembra (AM) - Je čudné vidieť „turecké výdobytky“ v oblasti zbrojenia, ktoré pomohli azerbajdžanskej armáde tak ľahko zvládnuť konflikt v Náhornom Karabachu, končiť v kúdoloch dymu. Cenzúra je tvrdá v lokálnych médiách a preto nie je možné vidieť príliš veľa podobných záberov. Niečo sa predsa len dokáže dostať von,…

Wasserman: Joe Biden bude v prípade konečného víťazstva v prezidentských voľbách pracovať výlučne v záujme globálnych elít

0 icon

Rusko, 29.október 2020 (AM) - Politický konzultant Anatolij Wasserman uviedol, že americký politik Joe Biden bude v prípade konečného víťazstva v prezidentských voľbách pracovať výlučne v záujme globálnych elít.   Voľba hlavy štátu v USA sa nezaobišla bez škandálu. Pred očami všetkých sa objavujú početné falošné fakty zo strany spoluprac

Svetlo sveta

Otec Urbančok: Covid presmeroval ľudí do novodobých chrámov

0 icon

Milovaní Bratia a Sestry! Je to už takmer rok, čo sa z Číny dostal COVID pomaly do celého sveta. Následkom neho došlo k historickému precedensu, zrušeniu slávenia verejných svätých omší už niekoľkokrát. Tí veriaci, ktorí žili naozaj životom živej viery a boli si vedomí hodnoty sviatostí, zažili skutočné duchovné utrpenie, tí, ktorí ju až…

Ako vznikol kult svätého Petra a Pavla

0 icon

Kult svätého Petra nevznikol v starokresťanskej tradícii hneď po apoštolovej smrti; jeho rozvoj je nerozlučne spojený s utváraním kultu svätého Pavla, ktorý bol sťatý mečom roku 67 na mieste nazývanom ad Aquas Salvias, na južnom okraji Ríma v blízkosti Ostijskej cesty (Via Ostiense). V období, keď obidvaja podstúpili mučenícku smrť, kresťania predstavovali v Ríme…

25.11. Svätá Katarína Alexandrijská, mučenica čistoty

0 icon

Svätá Katarína Alexandrijská je mučenica, ktorá bola ako 18 ročná umučená rukami pohanského vládcu Maxentiusa. Cirkev ju zaraďuje medzi 14 svätých pomocníkov v núdzi, ktorých orodovanie u Boha sa uznáva ako osobitne účinné. Svätá Katarína bola o 1100 rokov identifikovaná svätou Johankou z Arku ako jednou z tých, ktorá sa…

Hriech Lenivosti

0 icon

« Je dokonané » (Jn 19, 30)Šieste slovo, ktorým sa nám prihovára Ježiš z kríža, je vyslovené na zadosťučinenie hriechu lenivosti. Lenivosť je choroba vôle, ktorá spôsobuje, že zanedbávame svoje povinnosti. V bežnom živote sa prejavuje ako lenivosť, neochota, ľahostajnosť, ľahkovážnosť. Lenivosť v náboženskej oblasti je predovšetkým nevôľa k duchovnému…

Otec Urbančok: Blíži sa bibliou predpovedaný koniec sveta ?

0 icon

Homília na 25. nedeľu po Turícach – Misál sv. Jána XXIII. Mt 24,15-35 Keď uvidíte ohavnosť spustošenia na svätom mieste, ako predpovedal prorok Daniel – kto číta, nech pochopí: vtedy tí, čo budú v Judei, nech utečú do hôr, kto bude na streche, nech nezostupuje vziať si niečo z domu,…

icon FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali