Kto škodí farmárovi Francoisovi Traorému z Burkina Faso? Výnimočne objektívny článok z denníka Sme

Kto škodí farmárovi Francoisovi Traorému z Burkina Faso? Výnimočne objektívny článok z denníka Sme

Bratislava/Ouagadougou 15. októbra 2018 (HSP/Foto:TASR/AP-Phil Coale)

 

Nestáva sa často, aby človek pochválil denník Sme, ale komu česť, tomu česť. Eugen Gindl, priateľ Fedora Gála, ale súčasne šéfredaktor výborného populárne-vedeckého časopisu Kozmos, si dovolil celkom otvorene hovoriť o tom, ako dotovanie poľnohospodárstva v bohatých krajinách ničí konkurenciu v tých chudobných. Žiaľ, netýka sa to iba štátu Burkina Faso, ale aj Slovenska

Ilustračné foto: Zber bavlny

Polovica z miliardy hladujúcich obyvateľov zemegule žije na tomto kontinente, píše Gindl v článku „Príbeh Francoisa Traorého z Burkina Faso“ s podtitulkom „Akoby neviditeľná ruka trhu nadobro ochromela“ (V origináli ho nájdete TU). Je to kontinent roľníkov, ktorí sa z veľkej časti živia tým, čo dopestujú.

Reklama

Takým roľníkom je aj Francois Traoré z krajiny Burkina Faso (bývalá Horná Volta). Kedysi pestoval kukuricu a proso, ale vysychanie pásma Sahelu ho prinútilo presťahovať sa na juh krajiny, kde ešte je dostatok zrážok, takže sa tam darí aj bavlne. Traoré začal pestovať bavlnu, ale namiesto toho, aby pôdu okopával ako ostatní motykou, on zapriahol koníka a oral. Hoci ako prišelec nemal s bavlnou skúsenosti, ešte v prvý rok dosiahol lepšiu úrodu ako ostatní.

Sused mu úspech závidel a otrávil mu koňa, ale Traoré, namiesto toho, aby sa mu pomstil, požičal mu peniaze, aby si aj on mohol kúpiť koňa. Stali sa priateľmi. Traoré si po čase kúpil traktor a neskôr založil prvé odbory pestovateľov bavlny v Burkina Faso. A potom aj bavlnárske odbory pre celú Afriku. Dostal sa na ministerstvo a začal vyjednávať so štátnymi štátnymi spoločnosťami, ktoré bavlnu vykupujú. Postupne však zistil, že v obchode s bavlnou čosi nie je v poriadku. Hoci sa Burkina Faso stala najväčším africkým vývozcom bavlny, farmári boli čoraz chudobnejší.

Reklama

Výroba kila bavlny stála vtedy afrických výrobcov bavlny 1,12 dolára, amerických až 1,51 dolára. Lenže namiesto toho, aby africkí farmári prosperovali, bolo to presne naopak. Americkí producenti totiž boli štátom dotovaní – len za roky 2001 a 2002 im americká vláda dala dotácie vyše štyri miliardy dolárov, čo je viac ako HDP celého štátu Burkina Faso. Dotovaná americká bavlna zrazila ceny na trhu na historické minimum a africkí výrobcovia, ktorí museli bojovať aj proti škodcom a suchu, začali mať existenčné problémy.

Francois Traoré napísal jedného dňa list vládam vyspelých krajín, v ktorom ich vyzval, aby prestali svojich producentov dotovať. Umiestnil svoje výzvy aj na internet a pridali sa k nemu aj zástupcovia výrobcov bavlny z iných afrických krajín. Problém sa dostal k Svetovej obchodnej organizácii (WTO), kde Traoré v mene celej Afriky povedal: „My, Afričania, trpíme, lebo dodržiavame pravidlá medzinárodného obchodu. Americkí farmári prosperujú, lebo ich vláda tieto pravidlá nerešpektuje. To je hanba.“ Po prvý raz v histórii vystúpili africkí pestovatelia jednotne a pridali sa k nim aj ďalšie krajiny. EÚ sa rozhodla prestať dotovať pestovateľov bavlny v Španielsku a v Grécku. Napokon stáli takmer všetci proti USA, lenže vo WTO sa musí rozhodnúť jednomyseľne – a tak Traoré so svojou požiadavkou neuspel.

Gindl píše: „Traoré svoj boj prehral. Vo svete, kde americký prezident bráni svojich podnikateľov pred konkurenciou zo zahraničia čoraz vyššími clami na dovážané komodity. A tým, čo konkurovať ani tak nedokážu, vypláca miliardové subvencie. Vo svete, v ktorom sa počas posledných desaťročí neprestajne zdôrazňujú výhody slobodného trhu.“

Je vzácne od slniečkara počuť, že krajina, ktorá je vzorom demokracie (aspoň tak to tvrdia) a naším najvzácnejším priateľom, ničí iné krajiny tým, že pošliapava samotný základ trhovej ekonomiky, ktorým je férová ekonomická súťaž. Odtiaľ už totiž nie je ďaleko k priznaniu, že ten istý mechanizmus funguje aj v Európskej únii, kde bohaté krajiny dotujú svoje poľnohospodárstvo a potravinárstvo omnoho viac, než si to môžu dovoliť tie chudobné. A prosperujúce západné firmy potom skupujú u nás pôdu a likvidujú domácich producentov. Vidíme, že Slovensko je dnes v poľnohospodárstve a potravinárstve podvyživenou, vyciciavanou kolóniou bohatých západných štátov, ktoré si uspôsobili pravidlá hry na svoj obraz. Boli sme nútení sprístupniť predaj našej pôdy cudzincom, ale sľúbené vyrovnanie dotačnej politiky nie je realitou dodnes, čo ich pri nákupe slovenskej pôdy ohromne zvýhodňuje.

Čie záujmy sledovali politické garnitúry, ktoré toto dopustili? Ako je možné, že neboli títo ľudia potrestaní? Môžu sa potom všetky tie „systémové strany“ čudovať, že im ľudia neveria a budú radšej voliť hoci aj Lucifera? Môžu sa potom čudovať všetky tie múdre thinktanky, ministerstvá, školy a iné inštitúcie, že ich skvelým radám ľudia prisudzujú podobnú hodnotu ako disciplíne, ktorá sa vyučovala kedysi za čias bývalého režimu pod názvom vedecký komunizmus, ak sa ukazuje, že samotný prazáklad celého toho novodobého ekonomického šamanizmu, princíp trhu, je v praxi úplne pošliapavaný jeho samotnými božstvami?

Reklama

Ivan Lehotský

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

11:50

Tým, že sa Rusko zmocnilo Záporožskej jadrovej elektrárne (ZAES), vzniká hrozba radiačnej katastrofy, vyhlásil v piatok ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Spravil tak v deň, keď si na Ukrajine pripomínajú 38. výročie jadrovej katastrofy v Černobyle.

11:40

Dvadsať rokov v Európskej únii bolo pre Česko obdobím rozvoja a zvýšenia potenciálu krajiny. Členstvo v Únii je pre ČR bezpochyby výhodné a nemá žiadnu alternatívu. Hlas štátov strednej a východnej Európy je však dôležitý aj pre samotnú EÚ. Spravodajkyni TASR v Prahe to povedal český premiér Petr Fiala.

Petr Fiala
Na snímke český premiér Petr Fiala

 

11:32

Donald Trump sa nevie dočkať, kedy bude “ako 47. prezident Spojených štátov” opäť úzko spolupracovať s maďarským premiérom Viktorom Orbánom. Vyplýva to z optimisticky ladeného videozáznamu, ktorým bývalý americký prezident a terajší prezidentský kandidát Republikánskej strany pozdravil v piatok účastníkov tretej budapeštianskej medzinárodnej konferencie Conservative Political Action Conference (CPAC).

11:23

Kolumbijská univerzita v New Yorku pokračuje vo vyjednávaní s propalestínskymi demonštrantmi, ktorých sa snaží prinútiť, aby opustili jej areál. Demonštrujúcim študentom dalo pôvodne vedenie školy do polnoci (čiže do piatka 06.00 h SELČ) čas na, aby vypratali svoj “tábor” a z areálu sa stiahli.

11:15

Francúzsko zvažuje rozšírenie sankcií voči izraelským osadníkom za násilnosti voči palestínskym civilistom na Západnom brehu Jordánu. Oznámil to úrad francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona po jeho rokovaní s jordánskym kráľom Abdalláhom II.

10:59

Úrady v Burkine Faso vo štvrtok neskoro večer oznámili, že na dva týždne pozastavili vysielanie rozhlasových staníc britskej BBC a americkej Voice of America (VoA) za reportáž o správe ľudskoprávnej organizácie, ktorá armádu v tejto krajine obviňovala z útokov na civilistov. Informovala o tom agentúra AFP.

10:45

Japonský premiér Fumio Kišida navštívi budúci týždeň Francúzsko, Brazíliu a Paraguaj v čase, keď sa jeho krajina snaží posilniť vzťahy s Južnou Amerikou.

Kišidove turné potrvá šesť dní a japonský premiér sa počas neho stretne s francúzskym prezidentom Emmanuelom Macronom i brazílskym lídrom Luizom Ináciom Lulom da Silvom, uviedla Kišidova kancelária.

10:35

Dvaja astronauti pridelení americkým Národným úradom pre letectvo a vesmír (NASA) na prvý pilotovaný vesmírny let spoločnosti Boeing dorazili vo štvrtok na miesto plánovaného štartu rakety, ktorý je naplánovaný 6. mája.

Testovacími pilotmi kozmickej lode Starliner od spoločnosti Boeing budú Barry “Butch” Wilmore a Sunita Williamsová. Stroj je pripravený na svoj prvý pilotovaný vesmírny let po niekoľkých rokoch odkladov. Posádka vyštartuje z kozmodrómu Kennedyho vesmírneho strediska na Floride.

Barry "Butch" Wilmore
Na snímke astronauti NASA Barry “Butch” Wilmore a Sunita Williamsová pózujú počas príchodu do Kennedyho vesmírneho strediska na Myse Canaveral na Floride
10:04

Ceny benzínov v 16. týždni po piatich týždňoch zdražovania klesli. Cena nafty kulminovala pod hodnotou 1,60 eura za liter. V porovnaní s minulým rokom boli ceny pohonných látok vyššie v priemere o 7 %.

09:53

Ukrajinský súd nariadil v piatok väzbu pre ministra poľnohospodárstva Mykolu Soľského v súvislosti s obvineniami z účasti na nelegálnom nadobudnutí štátnej pôdy v hodnote takmer siedmich miliónov eur.

Samotný Soľskyj obvinenia odmieta.

09:43

Ceny priemyselných výrobcov pre tuzemský trh boli v marci 2024 medziročne tretíkrát po sebe nižšie o 15 %. Prispel k tomu najmä pokles cien v energetike až o 31 %.

09:36

Zlodeji elektrických káblov v noci na piatok paralyzovali železničnú dopravu v častiach západného Nemecka. Spôsobilo to meškania vlakov, ktoré budú podľa očakávania pretrvávať až do piatkového poludnia.

09:28

V marci 2024 boli ceny poľnohospodárskych výrobkov medziročne nižšie o 12,8 %. Ceny rastlinných výrobkov boli o 20,5 % nižšie ako v rovnakom období minulého roka, ceny živočíšnych výrobkov o 7 %. Informoval o tom Štatistický úrad (ŠÚ) SR.

09:15

Japonské úrady sa chystajú osadiť obrovskú čiernu bariéru, ktorá bude brániť v populárnom výhľade na ikonickú horu Fudži. Na takýto krok ich podnietili davy nevychovaných zahraničných turistov.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke meotar a ďalšie učebné pomôcky v Múzeu školstva a pedagogiky, ktoré otvorili po niekoľkých rokoch od rekonštrukcie nových priestorov, sťahovania a budovania múzejného zázemia v bratislavskej mestskej časti Devínska Nová Ves

Autor: TASR - Dano Veselský

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama
Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali