Kto naozaj ničí klímu? Percento boháčov vyrobí dvojnásobne viac škodlivín než polovica obyvateľov planéty!

Kto naozaj ničí klímu? Percento boháčov vyrobí dvojnásobne viac škodlivín než polovica obyvateľov planéty!

Viedeň 19. novembra 2021 (HSP/Foto:Pixabay, screenshot, SITA/AP-Hannibal Hanschke)

 

Podľa štúdie Oxfam, ktorú zverejnil rakúsky denník Der Standard, sa 1 % najbohatších ľudí na svete podieľa na asi 15 % celosvetových emisiách oxidu uhličitého. Čo je dvakrát viac ako zvyšných 50 % svetovej populácie. Jachty, vily, súkromné lietadlá, helikoptéry a vesmírne rakety spôsobujú značné škody na životnom prostredí a bránia boju proti zmene klímy. To je dôvod, prečo mnohí odborníci a ekonómovia dlho uvažujú o zavedení dane z bohatstva.

klíma
Ilustračné foto
Uviedla Russia Today

„Ten, kto má viac peňazí, má i viac možností ich minúť. Povedzme na druhé alebo tretie auto, veľký dom alebo cestovanie. S pribúdajúcim majetkom sa zvyšujú aj výdavky. Bežné auto sa zvykne zmeniť na luxusné. K veľkému domu pribudne vila a nasledujúca dovolenka už bude na vlastnej jachte,“ píše Der Standard.

Reklama

Rast blahobytu sa tak podľa mnohých odborníkov odráža i vo veľkosti ekologickej stopy. Podľa štúdie neziskovej organizácie Oxfam je 1 % svetovej populácie, teda približne 80 miliónov ľudí s príjmom vyšším ako 172 000 dolárov ročne, zodpovedné za približne 15 % celkových emisií oxidu uhličitého. To je dvojnásobok v porovnaní s najchudobnejšími 50 % populácie. Správa organizácie uvádza, že každý superboháč produkuje v priemere 30-krát viac skleníkových plynov, ako dokáže vyprodukovať každý bežný občan sveta.

 

Reklama
Keď šetrí ľud, boháči nemusia

Zatiaľ čo globálna stredná trieda je už na ceste k znižovaniu emisií, správa odhaduje, že podiel bohatých na globálnych emisiách by sa mohol do roku 2030 dokonca zvýšiť zo súčasných 15 na 16 %.

Bill Gates
Na snímke Bill Gates

Podľa nedávno zverejnenej štúdie, činnosť 20 miliardárov, vrátane zakladateľov Amazonu Jeffa Bezosa, Tesly Elona Muska, Microsoftu Billa Gatesa a ruského oligarchu Romana Abramoviča, vyprodukuje v priemere viac ako 8000 ton emisií oxidu uhličitého ročne. Len pre porovnanie, na jedného obyvateľa Rakúska pripadá v priemere okolo 7 ton emisií oxidu uhličitého ročne.

Najväčšie škody na životnom prostredí spôsobujú jachty. Ročne vyprodukujú až okolo 7 tisíc ton emisií oxidu uhličitého. Významnú časť emisií majú na svedomí aj vily. Tiež súkromné lietadlá, helikoptéry a vesmírne rakety niektorých superbohatých. Na druhej strane sa niektorí miliardári a filantropi snažia investovať do boja proti sociálnym problémom či klimatickým zmenám.

Elon
Na snímke Elon Musk

Mnohí odborníci a ekonómovia už dlho volajú po zvýšení daní pre superbohatých. Pred pár mesiacmi sa skupina milionárov z Rakúska a Nemecka dokonca sama vyslovila za zvýšenie dane z majetku. Nie kvôli klíme, ale kvôli koronavírusovej kríze. Napríklad Rakúsko patrí podľa OECD medzi krajiny s najnižšou daňou z majetku.

 

Reklama
Na zdanení boháčov sa musí dohodnúť celá planéta

Debata o uvalení daní z majetku pokračuje. Niektorí považujú daň z bohatstva za osvedčený prostriedok na znižovanie sociálnej nerovnosti. Tiež cestu ako získať dodatočné zdroje na boj proti klimatickým zmenám. Iní v ňom vidia hrozbu pre systém ekonomických stimulov. Či dokonca pokus o vyvlastnenie majetku. Tiež varujú pred možnosťou daňových únikov a hrozbou pre ekonomiku ako celok.

Okrem toho odporcovia dane z bohatstva používajú dosť silný argument. Kto zastaví milionárov a miliardárov jednoducho previesť svoje peniaze do zahraničia, aby sa vyhli vyšším daniam? Ako poznamenáva Margit Schratzenstaller, expertka z Rakúskeho inštitútu pre ekonomický výskum, na medzinárodnej úrovni sa kapitál natoľko mobilizoval, že sa zdá takmer nemožné vyberať dane z bohatstva na národnej úrovni.

Navyše, obmedzenie bohatstva zničí motiváciu vynaložiť väčšie úsilie na jeho zvýšenie. Potom daňové príjmy pravdepodobne klesnú a sociálne zabezpečenie sa zníži. V súlade s tým sa zníži aj objem finančných prostriedkov vyčlenených na boj proti zmene klímy.

 

Spotreba boháčov prekročila medze

Podľa belgickej filozofky Ingrid Robins napriek problémom v praxi nestrácajú diskusie o obmedzovaní bohatstva na význame. Aspoň nie z morálneho hľadiska. Koniec koncov, problémy ako klimatické zmeny sú hlboko spojené so sociálnymi nerovnosťami a nespravodlivosťou.

Reklama

„Aj vzhľadom na krízu nášho životného prostredia musíme byť konečne schopní povedať, že spotreba istej skupiny ľudí prekročila únosne medze,” upozorňuje Robins.

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

20:08

Duchovný vodca Iránu ajatolláh Alí Chameneí tvrdí, že pokračujúce snahy o normalizáciu vzťahov medzi Izraelom a arabskými krajinami nevyriešia krízu na Blízkom východe. Chameneí to uviedol v stredu v reakcii na vyhlásenie šéfa americkej diplomacie Antonyho Blinkena, ktorý v pondelok uviedol, že Washington má pripravený “bezpečnostný balík” pre Saudskú Arábiu, ktorý Rijádu ponúkne, ak znormalizuje svoje vzťahy s Izraelom.

19:03

USA presunuli časť vojenského personálu z Čadu do Nemecka, tvrdí vojenský predstaviteľ.

18:57

Netanjahu na stretnutí s Blinkenom povedal, že sa nevzdá operácie IDF v Rafahu, informoval denník The Times of Israel.

Izraelský premiér predtým povedal, že operácia v južnej časti pásma Gazy sa uskutoční bez ohľadu na to, či sa uzavrie dohoda o prepustení rukojemníkov.

IDF plánujú nasadiť jednotky v Rafahu na hranici enklávy s Egyptom s cieľom zničiť Hamas. Podľa OSN tam žije viac ako 1,45 milióna palestínskych utečencov.

Antony Blinken Benjamin Netanjahu
Na snímke Antony Blinken a Benjamin Netanjahu
18:36

Gruzínsky parlament podporil návrh zákona o zahraničných agentoch v druhom čítaní.

„Za“ bolo 83 poslancov, 23 bolo proti. Návrh bol prijatý v druhom čítaní,“ uviedol predseda gruzínskeho parlamentu.

Teraz sa uskutoční tretie čítanie zákona. Pripomeňme, že proti jeho prijatiu sa pravidelne schádzajú protesty.

18:16

Britská polícia v stredu zadržala 17-ročného chlapca podozrivého z útoku ostrým predmetom na tri osoby vrátane jedného dieťaťa. K útoku došlo v škole v Sheffielde v severnom Anglicku.

18:01

Ceny ropy klesli v stredu o viac než dva doláre, pričom cena ropnej zmesi Brent skĺzla k hranici 84 USD za barel (159 litrov). Tlak na ceny komodity vyvinuli najmä najnovšie správy z USA o tom, že ropné zásoby v Spojených štátoch vzrástli omnoho viac, než sa čakalo a než signalizoval odhad Amerického ropného inštitútu (API).

18:00

V ruskej metropole Moskva v stredu otvorili výstavu západnej vojenskej techniky ukoristenej ukrajinskej armáde počas bojov na Ukrajine.

18:00

Približne 30 ľudí utrpelo v stredu zranenia, keď sa v blízkosti mesta Kandern na juhozápade Nemecka prevrátila traktorom ťahaná vlečka. Stav desiatich ľudí je vážny.

17:59

Škótska vláda v stredu v parlamente uspela v hlasovaní o nedôvere. Škótska národná strana (SNP) tým získala príležitosť zvoliť si nového lídra, ktorý nahradí odstupujúceho premiéra Humzu Yousafa.

17:58

Ukrajina dúfa, že sa jej podarí počas nadchádzajúcej zimy uskladniť vo svojich podzemných zásobníkoch približne 4 miliardy kubických metrov (m3) zemného plynu v prospech európskych podnikov a obchodníkov. Ak by sa jej tieto plány podarilo naplniť, objem uskladneného plynu európskych firiem tak zvýši o 60 %. Uviedol to v stredu šéf ukrajinskej ropnej a plynárenskej spoločnosti Naftogaz Olexij Černyšov.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke Anton Krištín z Ústavu ekológie lesa SAV ukazuje deťom vrchárku červenkastú na Borovej hore pri Zvolene

Autor: TASR - Ján Krošlák

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Marek Brna

Matúš Pestrý

Marian Kotleba

Milan Šupa

Ivan Štubňa

Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali