Kto je v pozadí štrajku učiteľov? Aktivita hlavných predstaviteľov bola viditeľná aj v minulosti

Kto je v pozadí štrajku učiteľov? Aktivita hlavných predstaviteľov bola viditeľná aj v minulosti

Slovensko 27. januára 2016 (HSP/Foto: TASR-Alexandra Moštková)

 

 Mnoho médií hovorí o politickej hre opozičných strán SAS a OĽaNO

Vláda tvrdí, že žiadnej profesii vo verejnej správe neboli tak zvýšené platy ako učiteľom, no pedagógovia situáciu vidia inak. Štrajk kabinet premiéra Fica vníma ako neopodstatnený a zároveň apeluje, že na Slovensku sú aj ďalší ľudia, ktorí majú svoje požiadavky a nároky. Sú tu aj iné projekty, na ktoré musí štát vynakladať peniaze.

Reklama
Ilustračné foto
Ilustračné foto

Pozadie štrajku je hlavne spojené s osobami Vladimírom Crmomanom, Viktorom Križom a Branislavom Kočanom. Mnoho médií hovorí o politickej hre opozičných strán SAS a OĽaNO. Celá aktuálna situácia je iniciovaná Iniciatívou slovenských učiteľov.

Vladimír Crmoman: partizán už v minulosti..

Reklama

Vladimír má vyštudovanú kombináciu hudobná výchova – estetika a tvrdí, že pri vzdelávaní veľmi motivovaných školákov, nie je vyžadovaný vysoký výkon iba od študenta, ale aj od pedagóga. V minulosti neriešil vážnejším spôsobom učiteľské odbory a prirovnával ich k „socialistickým inštitúciám“. Pri jeho prvom prežitom štrajku svoj postoj zmenil a uvedomil si, že je potrebné, aby sa veci zmenili. Keď v minulosti učiteľský štrajk skončil, pedagogická obec cítila porážku. Mnoho z nich zostalo paralyzovaných, no Vladimírov postoj bol opačný a začal viesť s Braňom Kočanom tzv. partizánsku vojnu proti systému. Začal sa preto venovať zverejňovaniu plytvania s financiami na ministerstve školstva, ku ktorému ho inšpiroval blog Petra Fararíka.

„Dozrela stredná generácia učiteľov, ktorá má rodiny, existenčne by v takomto stave mohli mať problém,“ konštatuje. Zároveň zastáva názor, že celý vzdelávací systém je umelý, nefunkčný a rozpadáva sa. Takýmto spôsobom nedokáže režim ani vytlačiť neschopných učiteľov a nasledovne ani ohodnotiť tých, ktorí sú výborný. Problémom je aj zabarikádovanie sa úradníkov na ministerstve školstva, ktorí tam zastávajú pozície vyše dvadsať rokov. „Každá akcia má zmysel a zlepšovanie akcie k akcií začína aktivizovať ľudí, pomocou ktorých vzniká komunita vzájomne si radiacich a napomáhajúcich si pedagógov“.

Vo svojich blogoch sa v poslednom čase vyjadruje proti zastrašovaniu a posúvaniu cielených fám a dezinformácií ohľadom štrajkov. Drvivú väčšinu z nich považuje za nepravdivú.

Viktor Križo: „Budem cítiť zodpovednosť za mojich žiakov aj o 10 rokov…“

Jeho pedagogickým smerom je venovanie sa profesionálnemu rozvoju osobností detí. Školstvo je v jeho ponímaní inštitúciou, v ktorej ešte stále nájdu učitelia, vychovávatelia, riaditelia či upratovačky, ktorí tuto prácu milujú a robia ju radi , pričom pozerajú na deti a rodičov s vnímavosťou a ľudskosťou. Ministerstvo školstva a hlavne jeho predstaviteľov prirovnal k neposedným žiakom, ktorí len vyrušujú a nedávajú pozor na hodinách, no ešte stále má šancu na reparát vláda, poslanci, ale aj samotné ministerstvá.

Reklama

„EU fondy tečú priamo do škôl len z malej časti, zvyšok slúži iba niekomu,“ vyzýva na skvalitnenie financovania školstva na Slovensku. Dovoľuje si aj tvrdiť, že realitu školstva vidí len málo kto. Podľa jeho slov, treba investovať aj do kvalitného mediálneho odboru, ktorý nebude majoritne zameraný na obranu nespokojných učiteľov, ale predovšetkým na podujatia, ktoré povedú k zvýšeniu právneho povedomia učiteľa.

„Budem cítiť zodpovednosť za to, či o 10 rokov budú mnou vychované deti behať po ulici a zabíjať, alebo dosiahnu kvalitného vzdelania. Na to je potrebné uzdravenie školstva a zároveň aj spoločnosti,“ dodáva.

Branislav Kočan: „Neefektívnym je rezort financií..“

Učiteľ dejepisu, ktorý má v kabinete vlastnoručne zhotovené pomôcky, ako napríklad babylonskú klinopisnú tabuľku alebo repliku Venuše z Moravian. Ešte viac ako tvorba pomôcok ho ale zaujíma katastrofálny stav školstva. Kočan kritizuje odborový zväz a nazýva ho nepružným prvkom, ktorý nevie komunikovať s členmi a zároveň koordinovať náročnejšie akcie. Jedinou akou takou pozitívnou správou je, že školstvo začalo diskutovať o problémoch. „Učitelia naberajú sebavedomie a dúfa, že tento trend bude pokračovať.“

Kočan si v minulosti začal všímať aj faktúry štátnych orgánov. Zaujali ho rôzne položky s vyššou cifrou a mnohokrát reagoval, že tieto prostriedky mohli byť použité aj efektívnejšie. „Ako môžu byť študenti kvalitne vzdelaný v technických alebo prírodovedných odboroch, keď v učebniach nájdeme 50 ročné vybavenie?“ Oveľa neefektívnejším rezortom na Slovensku je podľa jeho slov ministerstvo financií. Keby bolo účinnejšie, jednoduchšie by sa pokrývali aj potreby školstva.

Reklama

Na Slovensku sa aktuálny štrajk spája aj s možnosťou predvolebnej politickej masáže spoločnosti. Vyššie spomínaní organizátori sa mnohokrát na otázku tohto typu vyjadrili jasne proti. Podozrenie padá na dva opozičné subjekty, SaS a OĽaNO.

Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

12:05

Jeden zo šoférov autobusu, ktorý v stredu havaroval pri nemeckom Lipsku, bol 53-ročný Slovák. V čase nehody, ktorá si vyžiadala štyri obete na životoch, však šoféroval jeho 62-ročný český kolega. Vodiči medzi obeťami nie sú.

11:50

Neďaleko pamätníka padlých vojakov Červenej armády vo Viedni vznikli dva veľké portréty nedávno zosnulého ruského opozičného lídra Alexeja Navaľného. Nasprejované sú na múre patriacemu k pozemku, ktorý vlastní šľachtická rodina bývalého a tiež už zosnulého ministra zahraničných vecí ČR Karla Schwarzenberga.

Navalny
Na snímke obraz Alexeja Navaľného na múre
11:23

Ceny benzínov a nafty pred veľkonočnými sviatkami zdraželi o tri centy za liter. Spotrebiteľské ceny oboch benzínov dosiahli najvyššie hodnoty za posledných 20 týždňov.

11:13

Ekvádorským úradom sa podarilo potlačiť vzburu vo väznici v meste Guayaquil, odkiaľ v januári ušiel jeden z najobávanejších šéfov zločineckých gangov. Informovala agentúra AFP.

11:03

Jednu obeť si vyžiadal požiar v domove dôchodcov, ktorý vypukol vo štvrtok nadránom vo východomaďarskej obci Ököritófülpös.

Riaditeľstvo úradu civilnej ochrany (OKF) uviedlo, že do hasenia požiaru v jednoposchodovej budove nasadili 19 hasičov s piatimi vozidlami.

10:53

Ukrajinská armáda v noci na štvrtok zneškodnila 26 dronov, ktorými útočili ruské sily. Uviedol to veliteľ ukrajinských vzdušných síl Mykola Oleščuk.

10:40

Nemecký maloobchod dosiahol vo februári slabšie výsledky. Tržby sa znížili v porovnaní s januárom aj s rovnakým mesiacom minulého roka, oznámil vo štvrtok spolkový štatistický úrad Destatis.

10:13

Štyria ľudia zahynuli a najmenej päť ďalších utrpelo zranenia pri útoku nožom na severe amerického štátu Illinois.

Incident sa odohral v stredu popoludní miestneho času v meste Rockford, ktoré leží asi 145 kilometrov od Chicaga. Útočník v rôznych lokalitách smrteľne pobodal 15-ročné dievča, 63-ročnú ženu a dvoch mužov vo veku 49 a 22 rokov.

09:59

Vyše 70 percent Poliakov si neželá vyslanie vojakov svojej krajiny ani Severoatlantickej aliancie na Ukrajinu. Vyplýva to z najnovšieho prieskumu verejnej mienky, ktorý vypracoval inštitút IBRIS pre poľský denník Rzeczpospolita.

09:38

Francúzsky prezident Emmanuel Macron odmietol plánovanú dohodu o voľnom obchode medzi Európskou úniou (EÚ) a juhoamerickým zoskupením Mercosur v jej súčasnej podobe.

Potrebné sú podľa neho rokovania o novej a zodpovednejšej dohode, ktorá bude prihliadať na rozvoj, ochranu klímy a biodiverzitu.

09:24

Tisíce vodičov autobusov vstúpili vo štvrtok v juhokórejskej metropole Soul do generálneho štrajku pre spor týkajúci sa platov. Podľa odborov postihol štrajk 97 percent tamojších autobusových liniek a spôsobil chaos počas rannej dopravnej špičky. Po zhruba 11 hodinách sa však vodičom podarilo so zamestnávateľmi dohodnúť a vrátili sa do práce.

09:13

Slovenský hokejista Martin Chromiak pomohol asistenciou k triumfu Ontaria nad San Jose 3:2 v nočnom zápase AHL. Dvadsaťjedenročný útočník má po 61 dueloch sezóny na konte 29 bodov (13+16).

08:49

Výbor Parlamentného zhromaždenia Rady Európy (PZ RE) pre politické záležitosti a demokraciu vyjadril podporu prípadnému prijatiu Kosova do RE. Srbsko toto rozhodnutie odsúdilo ako škandalózne.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Veľké vlny na pláži Nazare v Portugalsku

Autor: TASR/AP-Michael Probst

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama
Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali