Kočnerov telefón, o ktorom nie je jasné, kto v ňom aké tajomstvá zanechal, údajne obsahuje toxickú komunikáciu obvineného Mariana Kočnera s nitrianskym podnikateľom, bývalým reprezentantom v zápasení Norbertom Bödörom.
Médiá hlavného prúdu, na čele s Monikou Tódovou, ktorá sa stala kanálom, cez ktorý unikajú problémové časti vyšetrovacích spisov na verejnosť, kričia, že keby všetko, čo údajne malo byť v tých esemeskách napísané, bolo pravdou, mohol by to byť dôkaz o nelegálnom konaní. Problém je však v tom slovku „keby“.
Telefón mal polícii odovzdať „utajený“ svedok Peter Tóth, ktorý ho mal mať niekoľko mesiacov pri sebe a zatiaľ je otvorenou otázkou, či sa po ceste na políciu náhodou nedostal do rúk niekomu kreatívnemu, kto by mohol chcieť situáciu využiť.
A záujemcovia o využitie podobnej situácie tu nepochybne sú: v situácii, keď sa nepodarila kuciakovská farebná revolúcia a údajne už stopercentne istá budúca koalícia sa hryzie medzi sebou tak, že to vyvoláva pochybnosti až za oceánom, by sa niekomu veľmi hodila politická a mediálna bomba, ktorá by pomohla nakloniť volebný výsledok želaným smerom.
Presvedčený je o tom aj poslanec za Smer-SD Dušan Jarjabek, ktorý považuje celú záležitosť za súčasť volebnej kampane a tvrdí, že „pripravuje sa mediálna bomba, ktorá zatrasie mediálnym priestorom. Smeruje to k tomu, aby Smer-SD stratil čo najviac percent.“
„Kočner a Bödör mali policajtov a prokuratúru na povel, boli verní Ficovi a chceli udržať Smer pri moci“, hovorí titulok článku Moniky Tódovej, snažiaci sa vytvoriť rovnicu VRAŽDA = KOČNER = BÖDÖR = SMER.
Čo však v skutočnosti ukrýva komunikácia medzi Kočnerom a Bödörom? Rozhodli sme sa to zistiť z prvej ruky a pokúsili sme sa telefonicky skontaktovať s Norbertom Bödörom. Bödör sa v telefóne správal priateľsky a ochotne, ale z viacerých dôvodov nechcel povedať nič viac, než len to, že je znechutený z toho, čo z neho médiá urobili, že za tým celým vidí svinstvo, ale že zatiaľ pre istotu ostane len pri vyjadrení, ktoré v piatok urobil jeho právnik JUDr. Kucek.
Kto je vlastne Norbert Bödör? Túto otázku sme položili poslancovi Petrovi Marčekovi, ktorý ako bývalý prezident Slovenského zápasníckeho zväzu Bödöra ako reprezentanta v zápasení musel poznať.
„Neviem sa vyjadriť k jeho podnikateľskej a inej činnosti. Ak niekde loboval – no ale veď každý sa snaží pre svoju firmu získať čo najviac zákaziek, iní to azda nerobia? A že sa s niekým poznal? Veď všetci sa poznajú so všetkými, politici a podnikatelia sa poznajú, sú prepojení. Ja môžem povedať len toľko, že ako chalana, športovca, ho poznám ako slušného, dobrého človeka. Poznám ho dvadsaťpäť rokov a môžem povedať, že sme priatelia,“ povedal Marček.
A zopakoval: „Ako bývalý prezident Slovenského zápasníckeho zväzu ho považujem za charakterného športovca a podnikateľa, ktorý sa staral o svoju firmu. A vážim si ho aj preto, lebo aj zápasníckemu zväzu, keď sme mali sústredenia a podobne, nezištne pomáhal a sponzoroval ho. To hovorí niečo o jeho charaktere.“
Kde je pravda? To je ťažká otázka. Zatiaľ poznáme len tie časti vyšetrovacieho spisu, ktoré unikli na verejnosť. Počas prebiehajúceho procesu sa dozvieme určite viac. Stopercentne to nebudeme vedieť nikdy – tak ako v každej spolitizovanej veci, vždy budú proti sebe stáť protichodné verzie, ktorým nebude chýbať presvedčivosť ani logika a budeme sa musieť rozhodnúť, komu veriť viac.
Ivan Lehotský