Kto je Eduard Heger a čo by to boli za Vianoce bez vodky?

Bratislava 8. apríla 2021 (HSP/Foto:SITA-Branislav Bibel)

 

Kto je nový predseda slovenskej vlády Eduard Heger? Svojím nenápadným, slušným vystupovaním vzbudil u mnohých občanov nádej, že bude v tejto divotvornej koalícii obhajcom normálnych a zdravých hodnôt. Do akej miery sú tieto nádeje oprávnené?

Eduard Heger
Na snímke Eduard Heger

U mnohých voličov vzbudil nádej, že bude dobrým premiérom a u konzervatívnejšej časti občanov aj nádej, že bude realizátorom politiky, po akej túžia, a aká im na Slovensku tak veľmi chýba (písali sme o tom tu). Bude to však tak naozaj? Skúsme sa pozrieť na to, čo je o tomto človeku známe.

 

Čo o ňom vieme?

Za pozornosť stojí skutočnosť, že o ňom vyšiel pomerne veľmi pozitívny článok aj v Denníku N, ktorý napísala samotná jeho najväčšia hviezda, napojená na zahraničné tajné služby…

Vieme, že Hegerov otec bol pred revolúciou vysokým predstaviteľom vtedajšieho režimu a komunistickej strany: bol vedúcim oddelenia záujmovej činnosti Ústredného výboru socialistického zväzu mládeže (ÚV SZM).

Z profesionálneho hľadiska pochádza Eduard Heger z prostredia biznisu. Je médiami prezentovaný ako odborník na financie, a hoci už bol ministrom financií, nemá v obore verejných financií žiadne špeciálne teoretické či expertné skúsenosti či vzdelanie – okrem toho, že vyštudoval Obchodnú fakultu Ekonomickej univerzity v Bratislave.

Na druhej strane, nie sú známe ani žiadne škandály či pochybnosti, napríklad ohľadne autorstva jeho diplomovej práce, ktoré by ho mohli v očiach jeho koaličných spolubojovníkov odborne diskvalifikovať. Faktom je, že keď bol vo funkcii ministra financií, sa štátny dlh Slovenskej republiky výrazne zvýšil, z necelých 50 percent až na takmer 70 percent HDP.

 

Profesionálna kariéra: kohútiky vodovodné, gastronomické, alebo na strelných zbraniach?

Ešte počas štúdia pracoval ako asistent manažéra v reštaurácii Sloník, potom ako asistent šéfa firmy, ktorá dovážala vodovodné batérie (pákové, bez kohútikov) a potom opäť v reštaurácii – ako manažér reštaurácie Kohútik.

„Boha som spoznal ako 23-ročný. Dovtedy som žil spokojný život bez Neho,“ píše Heger na stránke Spoločenstva pri Dóme sv. Martina v Bratislave kde od roku 2005 robil manažéra a dodnes tam pôsobí.

Tento spolok, inšpirovaný americkými náboženskými spoločenstvami, patrí na Slovensku medzi najvýznamnejšie a najvplyvnejšie, pričom viacero poslancov hnutia OĽaNO cezeň realizovalo rôzne aktivity pod hlavičkou kresťanstva za mnoho tisíc eur.

Medzitým ešte stihol robiť štyri roky junior konzultanta v americkej firme, ktorá pracovala pre Ministerstvo obrany SR. Túto firmu na Slovensko vyslalo Ministerstvo obrany USA pod vedením Donalda Rumsfelda, jedného zo strojcov krvavej vojny v Iraku. Počas Dzurindových vlád Heger pôsobil ako súčasť amerického poradného tímu, ktorý sa venoval militarizácii Slovenska: v čase pred vstupom SR do NATO (2003) Heger pomáhal vytvárať dlhodobé plány rozvoja a reformy slovenskej armády ako budúcej súčasti NATO.

 

Vodka s dvojkrížom: zrada pod vianočným stromčekom?

Spirituálnej činnosti sa venoval aj potom: v roku 2007 sa stal predajcom alkoholu. A nie hocijakého: spolu so svojím dobrým priateľom Jurajom Drobom (predseda Bratislavského samosprávneho kraja, SaS, absolvent George Washington University), za pomoci partie amerických investorov rozbehli na Slovensku výrobu exkluzívnej vodky Double Cross Vodka s dvojkrížom na fľaši, ktorá sa predáva v luxusných baroch na Manhattane za viac ako 50 dolárov. V Amerike Heger strávil jeden a pol roka.

V roku 2009 predstavil Hegerov spoločník Droba vodku aj na Slovensku: „Trvalo viac než rok, kým som amerických partnerov presvedčil, aby sme vodku začali predávať aj v domovskej krajine. Našťastie sa to podarilo a odvčera je na našom trhu! Zatiaľ však len v limitovanej vianočnej edícii 10-tisíc kusov. Objednať si ju môžete len telefonicky alebo mailom. Jedna fľaša stojí 50 eur, ale predáva sa iba po kartónoch, čiže po 6 kusoch. Domov vám Double Cross dopravia už za 24 hodín.“

Za zmienku stojí, že výraz „Double Cross“ (dvojitý kríž) je v angličtine výrazom označujúcim zradu, podraz, podvod na niekom, kto predpokladá, že ste na jeho strane (mimochodom, je zaujímavé, koľko rôznych výrazov má angličtina pre podvod, zradu…).

Fľaša takejto nekresťansky drahej vodky je naozaj originálnym darčekom pod kresťanský vianočný stromček. Konštatoval to aj Heger na svojom facebooku, keď tam svojho času umiestnil odkaz: „najlepší vianočný darček je fľaša Double Crossu!“

 

Rodinné väzby – a double cross aj vo vzťahoch?

Heger je s liberálom Drobom aj rodinne previazaný cez sestru a Drobovho syna, ktorému je krstným otcom. Bol to práve Heger, kto presadil v OĽaNO Drobu ako spoločného kandidáta vtedajšej opozície na pozíciu bratislavského župana, vďaka čomu Droba vtedy túto funkciu aj získal.

Podmienkou vtedy údajne bolo, že Droba nebude už podporovať Gay Pride – pochody gayov, lesbičiek, bisexuálov, transexuálov (LGBTI). Lenže Droba mal tento sľub porušiť, keď ako župan pozýva verejnosť na Gayparády a pravidelne sa na nich zúčastňuje.

Keď už sme pri tom, pre úplnosť spomeňme, že s Hegerom a Drobom je partii aj bývalá Drobova asistentka Jana Lysáková, ktorá je dnes riaditeľkou kancelárie Branislava Gröhlinga (SaS), ministra školstva, vedy, výskumu a športu SR. Táto partička, spolu s Veronikou Remišovou, mala do OĽaNO dotiahnuť aj Jaroslava Naďa, dnešného ministra obrany, ďalšieho z fanatických proamerických vojnových jastrabov.

Zaujímavosťou je, že samotný Juraj Droba do roku 2013 pôsobil v SaS, v rokoch 2013 až 2015 si „odskočil“ do strany NOVA Daniela Lipšica a potom v roku 2015 sa vrátil späť do SaS. Mimochodom, brat Juraja Drobu Andrej dlhé roky pracoval ako riaditeľ kancelárie bývalého ministra zahraničných vecí Miroslava Lajčáka, s ktorým bol vo Washingtone aj na návšteve Obamu a Bidena. Ktovie, možno bratovi vybavil kšeft na odbyt jeho vodky Double Cross…

 

Od vodky k politike

Heger predával vodku takmer desať rokov, až do chvíle, keď v roku 2016 nastúpil do Národnej rady ako poslanec za OĽaNO. Ako sme už spomínali, zdá sa, že si dokonca sám napísal aj svoju diplomovú prácu, a možno aj to bol dôvod, popri jeho skúsenostiach s biznisom okolo vodky a reformou armády do štandardu NATO, prečo si ho toto hnutie štyroch ľudí vybralo na pozíciu svojho ekonomického lídra.

V Národnej rade SR bol členom výboru na kontrolu Vojenského spravodajstva. Stal sa tiež podpredsedom klubu hnutia OĽaNO pre personálne záležitosti, čo by konšpiratívne zmýšľajúci občan mohol interpretovať ako zámer, aby sily stojace za Hegerom mali kádre v OĽaNO pod kontrolou (poukazujúc pritom na starú fotografiu z USA, na ktorej je Heger spolu s Drobom a Tomášom Valáškom, jedným z najtvrdších euroatlantistov na Slovensku).

 

Aký bude vo funkcii premiéra?

Všetko vyššie uvedené nám opisuje Eduarda Hegera ako lojálneho a spoľahlivého člena nejakej skupiny, podriadeného jej záujmom a prioritám. Lenže aký bude Heger, keď bude musieť byť sám sebou, ako premiér, ktorý bude musieť presadzovať vlastnú vôľu a bojovať ťažké politické boje s politickými partnermi aj nepriateľmi?

Nevieme aký bude, keď bude pod stresom a bude musieť prijať nejaké ťažké rozhodnutie. No jednu situáciu, ktorá možno v tomto smere niečo naznačuje, sme predsa našli. Išlo o jeho reakciu na vyjadrenie šéfa Klubu 500 Vladimíra Sotáka, ktorý tvrdil, že štát, resp.ministerstvo financií, vtedy vedené Hegerom, blokuje finančnú pomoc z Bruselu.

Heger vtedy odpovedal: „S pánom Sotákom som sa viackrát rozprával a toto bolo od neho veľmi nekorektné. Ak chce vykopať vojnovú sekeru, nech sa páči. Ale potom sa môžeme bližšie pozrieť na jeho firmu, na jeho minulosť a povedať si, aká je jeho kredibilita,“ uviedol v rozhovore Heger.

Pozrime sa na túto odpoveď bližšie. Je faktom, že Slovensko tie peniaze má, keďže sa rekordným spôsobom za posledný rok zadĺžilo. A je faktom, že sľubovaná štátna podpora podnikateľskej sféry v mnohých prípadoch absolútne nepostačuje. Na oprávnenú výhradu legitímneho predstaviteľa organizácie združujúcej veľké slovenské firmy, z ktorých mnohé sú objektívne v nezávideniahodnej situácii, Heger zareagoval namiesto diplomatickej, vysvetľujúcej odpovede síce skrytou, ale jasnou vyhrážkou.

Bola to vyslovene nefér podpásovka, ktorá sa nedala prečítať inak, ako zastrašovanie: „buď ticho, lebo si niečo nájdeme, aby sme ťa zlikvidovali“. Teda štýl „double cross“ v priamom prenose…

 

Kto teda je Eduard Heger?

Kresťan predávajúci vodku pre spoluorganizátora gayparád? Syn komunistického pohlavára pripravujúci prebudovanie slovenskej armády pre potreby NATO? Verný pomocník Igora Matoviča a Borisa Kollára v boji proti mafii? Kto je vlastne tento človek v skutočnosti? Čo o ňom zistíme, keď spoznáme jeho pravú tvár?

A bude takýto človek, stranícky podriadený Igora Matoviča, naozaj nádejou pre obhajobu záujmov obyčajných ľudí? (Myslí sa nie tých z OĽaNO, ale tých naozajstných.) Nechajme sa prekvapiť…

Ivan Lehotský

 

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

PODKASTY

 Odoberať kanál

NAJČÍTANEJŠIE

NAJNOVŠIE

TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

Fico vyzval Pellegriniho stranu na okamžité začatie rokovaní o spolupráci: Pokiaľ sa bude Hlas viac orientovať na spoluprácu s liberálnymi stranami, zabudnime na silnú a stabilnú sociálno-demokratickú vládu

0 icon

Bratislava 18. septembra 2021 (TASR/HSP/Foto:SITA/Jana Birošová)   Predseda opozičného Smeru-SD Robert Fico vyzval mimoparlamentný Hlas-SD na okamžité začatie rokovaní o forme predvolebnej a povolebnej spolupráce. Rokovaniami chce dosiahnuť, aby mali spoločne vo voľbách výsledok 35 až 40 percent "Je našou spoločnou povinnosťou okamžite začať rokovania o forme predvolebnej a povolebnej…

Tehotná rakúska operná speváčka odmietla očkovanie, prišla o prácu

0 icon

Bratislava 18. septembra 2021 (HSP/Roman Bednár/Foto:SITA/AP-Mark Lennihan)   Určite veľa Rakúšanov ešte nazabudlo na to ako ich vláda spočiatku veľakrát sľubovala, že očkovanie proti korone je a bude nepovinné. Medzičasom sa to ale zmenilo – a vláda si už na to „nespomína“! Naopak, jej tlak na občanov, ktorí sa nechcú…

Francúzsko bije na poplach: Európa musí dosiahnuť väčšiu autonómiu a obranu po incidente s Austráliou

0 icon

Paríž 18. septembra 2021 (HSP/Sputnik/Foto:TASR/AP - Francois Mori)   Európa sa musí snažiť zlepšiť svoju strategickú autonómiu a obranu po incidente s Austráliou, uviedol Clément Beaune, štátny tajomník na francúzskom ministerstve zahraničných vecí "Austrálska vláda sa nesmie schovávať za chrbát Washingtonu alebo Londýna. Prijali rozhodnutie ako suverénny štát a Amerika…

USA plánujú urýchliť deportácie Haiťanov, ktorí sa zhromaždili v Texase

0 icon

Washington 18. septembra 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP - Eric Gay)   Spojené štáty v nasledujúcich troch dňoch zvýšia počet deportačných letov s cieľom vyhostiť z krajiny tisíce Haiťanov, ktorí sa utáborili pod mostom v malom meste Del Rio na juhu štátu Texas pri hraniciach s Mexikom. V sobotu to oznámilo americké ministerstvo…

Veľké čistky? Nastal čas na väčšie personálne zmeny v rezorte vnútra, myslí si Kyselica

0 icon

Bratislava 18. septembra (TASR/HSP/Foto:TASR - Martin Baumann, TASR - Pavel Neubauer)   Hnutie OĽANO po voľbách nechcelo robiť veľké čistky, v zmysle zákona chcelo vymeniť pár kľúčových ľudí, no podľa poslanca Národnej rady (NR) SR Lukáša Kyselicu sa ukazuje, že to nestačilo, a nastal čas na výraznejšie zmeny. Vyhlásil to…

Očakáva sa rozsudok v prípade Kováčika. Bývalý špeciálny prokurátor trvá na svojej nevine, svedkovia v jeho procese boli obvinení z krivej výpovede, jeden z nich bol už aj odsúdený

0 icon

Bratislava 18. septembra 2021 (HSP/Foto:TASR - Jakub Kotian, TASR - Jaroslav Novák)   V pondelok (20. 9.) má byť vynesený rozsudok v prípade bývalého špeciálneho prokurátora Dušana Kováčika, ktorý je obžalovaný z prijatia úplatku 50 000 eur za to, že Úrad špeciálnej prokuratúry nepodá sťažnosť proti prepusteniu údajného šéfa takáčovcov…

Panel amerických odborníkov prevažnou väčšinou odmietol plán na masové očkovanie treťou posilňujúcou dávkou vakcíny proti koronavírusu

0 icon

Washington 18. septembra 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR/AP-Tibor Rosta/MTI via AP)   Panel amerických odborníkov, ktorý dáva odporúčania vláde, prevažnou väčšinou odmietol plán na masové očkovanie treťou posilňujúcou dávkou vakcíny proti koronavírusu v prípade všetkých obyvateľov USA vo veku nad 16 rokov. Členovia panelu uviedli, že nemajú dostatok údajov o bezpečnosti dodatočnej dávky…

Po 40 rokoch sa prebúdza sopka La Cumbre Vieja na kanárskom ostrove La Palma

0 icon

Madrid 18. septembra 2021 (TASR/HSP/Foto:Screenshot Youtube)   Sopka La Cumbre Vieja na španielskom ostrove La Palma, ktorý je súčasťou Kanárskych ostrov, po 40 rokoch ožíva a je preto pod dohľadom vulkanológov. V sobotu sopku monitorovali aj pomocou lietadla a dronov vybavených infračervenými kamerami. Informoval o tom web Europapress.es Od minulej…

Systém treba nastaviť tak, aby sa inštitúcie nedostali do konfliktu v rámci trestného konania, tvrdí Kolíková. Vytvorí sa ďalšia “nezávislá” inštitúcia?

0 icon

Bratislava 18. septembra 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR - Jaroslav Novák)   V záujme obnovy dôvery v právny štát sa musíme pozrieť na systém ako taký. Riešením je nastavenie systému tak, aby sa inštitúcie nedostali do konfliktu v rámci trestného konania. Na sociálnej sieti to uviedla ministerka spravodlivosti Mária Kolíková (nom. SaS) v…

Polícia v Melbourne zadržala vyše 200 účastníkov protestu proti lockdownu

0 icon

Melbourne 18. septembra 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP - James Ross/AAP Image via AP)   Polícia v austrálskom meste Melbourne zadržala v sobotu 235 účastníkov protestu proti prísnym obmedzeniam prijatým vládou v snahe zabrániť šíreniu koronavírusu SARS-CoV-2 Ako informovala agentúra AFP, pri zásahu bolo zranených desať policajtov, pričom šiestich z nich museli hospitalizovať…

Podkasty

Video Podcast

  Bratislava 23. augusta 2021 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR/SZĽH-Andrej Galica)   Už iba tri dni delia slovenských hokejových reprezentantov od úvodného duelu na finálovom turnaji olympijskej kvalifikácie v Bratislave, na ktorom budú bojovať o miestenku na ZOH 2022 do Pekingu. Z kvalifikačnej D-skupiny postúpi len víťaz, takže v konkurencii Rakúska, Poľska a Bielor Nice 23. augusta 2021...

Podkast Konrád verí v postup, podľa Daňa je tím dobre poskladaný

  Bratislava 23. augusta 2021 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR/SZĽH-Andrej Galica)   Už iba tri dni delia slovenských hokejových reprezentantov od úvodného duelu na finálovom turnaji olympijskej kvalifikácie v Bratislave, na ktorom budú bojovať o miestenku na ZOH 2022 do Pekingu. Z kvalifikačnej D-skupiny postúpi len víťaz, takže v konkurencii Rakúska, Poľska a Bielor Nice 23. augusta 2021...

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Jozef Slávik

451° Fahrenheita ...

0icon

Ide o rovnomenný román od spisovateľa Raymonda Bradburyho z roku 1953, v ktorom popisuje súboj medzi antiutopistickou spoločnosťou, kde víťazí technokratická a povrchná kultúra médií nad vzdelanou spoločnosťou, ktorá uznáva hodnotu kníh. tento román bol aj úspešne sfilmovaný. Vo veľkom je tento román podobný aj súčasnému dianiu nielen vo svete,…

Marián Tkáč

Na okraj Františkovej návštevy – 2. časť: Symboly majú svoj veľký význam

0icon

Pokračujeme v poznámkach súvisiacich s udalosťou, ktorá sa udiala od 12. do 15. septembra. Bola to pastoračná návšteva hlavy katolíckej cirkvi, ktorá ako taká je mimoriadnou udalosťou a „postretla“ novodobé Slovensko po štvrtý raz, pričom je málo takých štátov/krajín, ktoré Petrov nástupca navštívi viackrát. A ak vezmeme do úvahy aj…

Marek Brna

Vystúpiť z NATO má byť priorita

0icon

Skončením takzvanej studenej vojny mal zaniknúť aj význam aliancie NATO. Lenže sa vymyslelo nové opodstatnenie, aby sa udržal stabilný odbyt amerických výrobkov, štáty aliancie majú vydávať 2% svojho ročného HDP na obranu. Aj za cenu, že majú dlhodobo deficitné hospodárenie, prostriedky na nákup americkej vojenskej techniky je potrebné nájsť. Za…

Peter Lipták

Ako sa proti kovidu profesionálne chránime v našej ambulancii prvého kontaktu

0icon

Jednak čístíme a dekovidizujeme vzduch a to kontinuálne tromi spôsobmi súčasne, vo všetkých priestoroch našej ambulancie od čakárne, cez jej jednotlivé ordinácie, až po vrátane aj WC. 1. V každej miestnosti, vrátane vstupnej čakárne, máme filter TherapyAir- päťvrstvový veľkokapacitný s hepa zložkou a ionizáciou vzduchu. 2. Všade kontinuálne bežia

Boris Mesár

Ďalší ťažký podvod ,,matovičových" fašistov pri covid semafore !

0icon

BM : dnes som už nechcel písať blog ,ale keď som si prečítal tento článok musel som tak urobiť ! Na pochybnosti ohľadne PCR testov upozorňujú rôzni experti už od samotného začiatku pandémie. Ich hlavným nedostatkom je to, že ak sú nastavené na príliš vysoký cyklus amplifikácie, tak ukazujú extrémne veľa „falošne…

TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

TopDesať

11 slávnych fotografií, ktoré sú v skutočnosti sfalšované

0 icon

Internet nás často prekvapuje šikovnými fotografickými manipuláciami. Niektorí používatelia sa na nich bavia, iní im slepo dôverujú. Práve preto sme našli niekoľko skvelých príkladov fotografií, ktoré spôsobili veľký rozruch po celom svete, no vysvitlo, že boli sfalšované. 1. Nominácia bez nominácie [caption id="attachment_13560" align="aligncenter" width="650"]

Týchto 5 spotrebičov odoberá energiu aj po vypnutí

0 icon

Vedel si, že niektoré domáce elektrické spotrebiče odoberajú energiu aj po tom, čo ich vypneš? Predpokladáme že určite áno. Tušil si to minimálne v prípade nabíjačky na mobilný telefón. Známa webová stránka Bright Side vykonala menší výskum a zistila, ktoré zariadenia aj po vypnutí odoberajú elektrickú energiu. Týchto 5 spotrebičov…

Britskí zajatci v Osvienčime

0 icon

Poľský historik v osvienčimskom múzeu objavil mená 17 britských zajatcov väznených v Osvienčime. Prišiel na ne úplne náhodne, keď sa prebojovával troskami bunkru v koncentračnom tábore nazývanom Osvienčim III. Prinášame ďalší článok, ktorý opisuje hrôzy druhej svetovej vojny. Väzni na nútených prácach v Osvienčime III. (tzv. tábor Monovice) tam pracovali…

10 satirických ilustrácií o svete, ktoré ťa prinútia zamyslieť sa

0 icon

Umenie je veľmi subjektívna záležitosť. Sto ľudí, sto chutí, a teda sa nikdy nezhodneme na tom, čo je naozaj krásne. Niekedy však estetická stránka nehrá hlavnú rolu. Existuje mnoho umelcov, ktorí svojimi výtvormi nastavujú spoločnosti zrkadlo a ich diela nesú hlbokú myšlienku alebo nejaké posolstvo. O jedného takéhoto umelca sme sa začali zaujímať…

Týchto 18 obrázkov je dôkazom úplného perfekcionizmu

0 icon

Kto nemiluje ten pocit pohodlia? Dnes ti ukážeme krátku zbierku bezchybne organizovaných objektov z každodenného života, ktoré ťa jednoducho upokoja a uspokoja tvoj perfekcionizmus. V každom z nás sa nachádza kúsok perfekcionistu - ten pocit hrdosti rozdeľovať veci a vytvárať poriadok z chaosu. Zoradiť veci chronologicky, abecedne, podľa tvaru, veľkosti alebo…

Armádny Magazín

V Austrálii sa môžu objaviť nové americké základne. USA rozširujú svoju vojenskú prítomnosť

0 icon

Austrália, 18.september 2021 (AM, Sputnik) –USA posilní svoju vojenskú prítomnosť v Austrálii, uvažuje sa o rozmiestnení stálych amerických vojenských základní na juhu kontinentu, oznámil v piatok v relácii Today televíznej stanice 9News austrálsky minister obrany Peter Dutton.   "Niektoré z nich budú stále, prerokúvame ich počet.

AUKUS - najnovšia vojenská aliancia USA, Veľkej Británie a Austrálie. Francúzsko zúri. EÚ chce svoju armádu

0 icon

USA, 18.september 2021 (AM) – Americký prezident Joe Biden s austrálskym a britským premiérom Scottom Morrisonom a Borisom Johnsonom oznámili vytvorenie nového trojstranného bezpečnostného partnerstva — AUKUS, uvádza agentúra „Interfax“.   „Partnerstvo Austrálie, Veľkej Británie a USA — AUKUS – znie síce pri všetkých týchto skratkách zvláštn

Objektívne o 17. septembri 1939

0 icon

Poľsko, 18.september 2021 (AM) – Červená armáda prekročila 17. septembra 1939 východnú hranicu vtedajšieho Poľska a oslobodila takmer rovnaké územia bývalého cárskeho Ruska, ktoré Sovietskemu zväzu odobral okrem iných aj poľský revolucionár a zakladateľ poľskej armá

Dva smery amerického útoku: Izraelský analytik Kedmi komentuje najnovšiu západnú vojenskú alianciu

0 icon

Izrael, 18.september 2021 (AM) – Bývalý vedúci izraelskej tajnej služby Nativ - Jakov Kedmi vysvetlil, prečo Spojené štáty vlastne potrebujú novú vojensko-politickú alianciu.   Americký prezident Joe Biden, britský premiér Boris Johnson a austrálsky premiér Scott Morrison oznámili vytvorenie novej vojenskej aliancie. Alia

Česko: Od Francúzska dostaneme kanóny za miliardy. Bez munície? Delá si čiastočne aj sami vyrobíme ...

0 icon

Česko, 17.september 2021 (AM, Sputnik) – Česká republika má značný schodok štátneho rozpočtu. Napriek tomu kúpi francúzske kanóny, trochu sa nerozmyslelo, kto dodá muníciu. Nie sú cudzie húfnice polenom našim zbrojný

Svetlo sveta

Pastiersky list KBS pri príležitosti návštevy pápeža Františka na Slovensku

0 icon

Pri príležitosti blížiacej sa návštevy Svätého Otca na Slovensku prinášame pastiersky list slovenských biskupov. List prinášame v plnom znení. _______ Drahí bratia a sestry, viac ako rok je naša spoločnosť poznačená pandémiou, ktorá priniesla strach do všetkých oblastí života. Akosi podvedome sme si hovorili: kedy už konečne príde nejaká dobrá správa;…

Biskupi rozhodli o zrušení dišpenzu od povinnosti účasti na bohoslužbách

0 icon

Na 99. plenárnom zasadaní KBS v Badíne sa v dňoch 15. a 16. júna 2021 zúčastnili všetci slovenskí katolícki biskupi, členovia KBS. V rámci zasadania zvolili na nasledujúce obdobie 5 rokov generálneho sekretára KBS. Stal sa ním banskobystrický biskup Mons. Marián Chovanec. Za predsedu Liturgickej komisie bol zvolený rožňavský biskup Mons.…

Ako dlho je po prijatí Eucharistie prítomný Kristus v človeku?

0 icon

Eucharistia je najväčším pokladom Katolíckej Cirkvi. Ježiš pod spôsobom chleba je prítomný v Eucharistii a to svojím telom, dušou a božstvom. Prítomnosť Krista v Eucharistii nekončí v momente nášho prijatia, ale pretrváva do chvíle, kedy sa rozpustí posledná čiastočka konsekrovaného chleba. Ako príklad si môžeme uviesť príhodu zo života svätého…

Sv. Ján Nepomucký – mučeník spovedného tajomstva

0 icon

Ján z Pomuku sa narodil niekedy okolo roku 1340, v dedinke Pomuk.  Na mieste, kde dnes stojí barokový kostol sv. Jána Nepomuckého, stál podľa ústneho podania domček, kde sa Ján narodil. O jeho vzdelaní je málo známe. S istotou vieme, že študoval na pražskej univerzite. Vieme, že od roku 1369…

Medzinárodný modlitbový deň k úcte Panny Márii Matky všetkých národov

0 icon

The post Medzinárodný modlitbový deň k úcte Panny Márii Matky všetkých národov appeared first on Svetlo Sveta.

FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali