Na Krym prichádza početná delegácia zo Západu

Na Krym prichádza početná delegácia zo Západu

Bratislava 29. septembra 2019 (HSP/Sputnik/Foto:TASR/AP-Alexander Zemlianichenko)

 

Na Krym v nedeľu prichádza veľká delegácia zo západných krajín vrátane Nemecka a USA. Jej cieľom je zoznámiť sa s miestnou situáciou, informoval riaditeľ výboru pre medzinárodné vzťahy a národnú diplomaciu Jurij Gempel

Ilustračné foto

“Delegácia na Krym pricestuje v nedeľu. V jej zostave je 22 ľudí z Nórska, Belgicka, Holandska, USA a Nemecka. Cieľom návštevy je posilnenie vzťahov po línii národnej diplomacie. Návšteva bude prebiehať až do 6. októbra, “povedal pre Sputnik Gempel.

Reklama

Okrem toho, podľa jeho slov, sa v rámci návštevy odohrá prezentácia knihy Náš Krym. Jej autorom je riaditeľ organizácie Národná diplomati Nórska, poslanec krajinského parlamentu Hendrik Weber.

“V knihe je veľa objektívnych a pozitívnych materiálov, ktoré sú spojené s Krymským jarom a dynamikou rozvoja polostrova za posledné roky,” zdôraznil Gempel.

Reklama

Oficiálna časť návštevy, podľa jeho slov, začne návštevou Sevastopoľa, potom sa odohrá viacero verejných podujatí v Simferopole. Zahraniční hostia tiež plánujú navštíviť krymskú federálnu univerzitu Vernadského a medzinárodné detské centrum Artek.

“Naplánované je stretnutie v krymskom parlamente, a tiež návšteva Jevpatoriji a Jalty,” zdôraznil Gempel.

 

 

Referendum na Kryme o pripojení k Rusku

Reklama

Dňa 22. februára 2014 došlo na Ukrajine k prevratu. Parlament Ukrajiny odstránil legitímneho prezidenta Viktora Janukovyča, zmenil ústavu a naplánoval prezidentské voľby na 25. mája. Dňa 23. februára uznesením parlamentu menovali úradujúceho prezidenta Ukrajiny Oleksandra Turčynova.

Dňa 16. marca 2014 sa na Kryme konalo referendum o osude regiónu. Do hlasovacieho lístka zahrnuli dve otázky: “Ste pre znovuzjednotenie Krymu s Ruskom ako subjektu Ruskej federácie?” A “Ste pre obnovenie ústavy Krymskej republiky z roku 1992 a statusu Krymu ako súčasti Ukrajiny?”. Väčšina voličov (96,77%) hlasovala za znovuzjednotenie s Ruskom. Podľa predsedu krymskej referendovej komisie Michaila Malyševa sa referenda zúčastnilo 83,1% občanov.

Dňa 17. marca Najvyššia rada Krymu na základe výsledkov referenda schválila uznesenie o nezávislosti na Ukrajine. Parlament sa tiež obrátil na Ruskú federáciu s návrhom prijatia Krymu do svojej sústavy.

Dňa 18. marca ruský prezident Vladimir Putin, vedenie Krymu a starosta Sevastopoľa podpísali dohodu o začlenení Krymskej republiky a Sevastopoľa do Ruska.

Zmluvu následne schválili dumou a Radou Ruskej federácie (pozn. Dolnej a hornej komory ruského parlamentu).

Reklama

Dňa 21. marca podpísal prezident Vladimir Putin zákon ratifikujúcu zmluvu o pripojení Krymu a Sevastopoľa k Rusku a federálny ústavný zákon o procedúre ich vstupu do Ruska.

 

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

09:12

 Diskontný reťazec Action pokračuje v rozširovaní siete svojich prevádzok na Slovensku. Ďalšiu predajňu otvoria v Poprade v OC MAX.

09:11

Ľudia pracujúci v zahraničí, ktorí tam chcú ukončiť zamestnanie a vrátiť sa na Slovensko, by mali o dávku v nezamestnanosti požiadať v krajine, kde pracovali a boli poistení, a to ešte pred ukončením zamestnania. Ak totiž neboli v rozhodujúcom období na Slovensku poistení alebo boli poistení príliš krátko, nárok na dávku v nezamestnanosti im v domovine nemusí vzniknúť. Upozornil na to verejný ochranca práv Róbert Dobrovodský.

09:06

Záchranári odpratávali trosky z miesta smrtiaceho ruského útoku na ukrajinské mesto Černihiv, kde zahynulo najmenej 18 ľudí. Tento útok spustil nové žiadosti Ukrajincov, aby západní spojenci pomohli pri posilnení nedostatočného počtu systémov protivzdušnej obrany.

08:57

Amsterdam plánuje rázne znížiť počet riečnych výletných lodí, ktoré môžu zakotviť v meste. Miestne úrady chcú ich počet do piatich rokov znížiť takmer o polovicu.

08:49

Kanadské a americké úrady zadržali šesť ľudí a po ďalších troch pátrajú v spojitosti s jednou z najväčších krádeží zlata v dejinách Kanady.

08:33

Ministri zahraničných vecí Číny a Indonézie v Jakarte vyzvali na okamžité a trvalé prímerie v Pásme Gazy. Čína i Indonézia vidia riešenie palestínskeho problému prostredníctvom dvojštátneho riešenia, povedala novinárom indonézska ministerka zahraničných vecí Retno Marsudiová.

08:26

Ukrajinsko-poľské protetické centrum otvoria v Boroďanke, ukrajinskom meste vážne zničenom vojnou.

08:26

Ceny ropy mierne vzrástli po poklese o 3 % v predchádzajúcom dni. Situáciu na trhu ovplyvňujú na jednej strane obavy o dopyt a na strane druhej konflikt v kľúčovom regióne, na Blízkom východe.

08:11

Štvorec a nápis načrtnutý na kus žltého papiera talianskym renesančným umelcom Michelangelom Buonarrotim v New Yorku vydražili za 201.600 dolárov (189.510 eur). Ide o 33-násobok vyvolávacej ceny.

08:10

Do Kyjeva pricestoval podpredseda nemeckej vlády Robert Habeck.

07:54

Brazílska polícia zatkla ženu, ktorá sa pokúšala od banky získať pôžičku pre mŕtveho seniora. 

07:52

Vo veku 93 rokov zomrel Jacques Cooper, dizajnér prvého francúzskeho ultrarýchleho vlaku. TGV (Train Grande Vitesse – vysokorýchlostný vlak) bol uvedený do prevádzky v roku 1981 a odvtedy prekonal mnohé svetové rýchlostné rekordy.

07:39

Šéfovia štátov a vlád členských krajín EÚ sa v prvý deň mimoriadneho summitu EÚ v Bruseli, zhodli na potrebe poskytnúť Ukrajine systémy protivzdušnej obrany.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke zemiaky na vlečke na poli pri Spišskej Belej

Autor: TASR-Adriána Hudecová

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama
Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali