Aj Doug Bertlesman, webový vývojár spoločnosti Ethos Marketing, ktorý pracuje v štvorpodlažnej budove s výhľadom na rieku, na ktorej sa vytvoril ľadový disk, ho podľa Press Herald prirovnáva k rovnako záhadným “kruhom v obilí”.
Podľa neho ide o “jav, ktorý sa iste nevyskytuje každý deň”. Všimol si tiež, že ľadový kruh sa v rieke otáča proti smeru hodinových ručičiek. No ostáva vždy na tom istom mieste, pretože prúd vody ho nedokáže posúvať ďalej, a tak sa len točí okolo svojho stredu a získava na svojej hrúbke.
Vedúca marketingu a komunikácie mesta Tina Radelová dala vytvoriť dronové letecké fotografie disku a keď ich potom dala na mestskú stránku Facebooku, verejný záujem o tento jedinečný úkaz vzrástol. Dokonca sa prihlásil aj istý meteorologický kanál, ktorý sa o ňom zmienil vo svojom vysielaní.
Ľadový disk zaujal aj Marka Battleho, docenta fyziky na Bowdoin College v Brunswicku, ktorý poznamenal, že “určite to nie je spôsobené Coriolisovou silou”, ktorá vzniká kvôli rotácii Zeme a má tendenciu odchyľovať pohyblivé predmety vpravo na severnej pologuli a doľava na južnej pologuli.
Pohyb disku proti smeru hodinových ručičiek spôsobuje totiž prúd vody, hrúbka ľadu a trenie spôsobené obrusovaním ľadu proti pobrežiu.
Podľa webu Live Science, svoje vysvetlenie pridáva aj Ted Scambos, vedúci vedecký pracovník Národného dátového centra pre sneh a ľad na univerzite v Colorado-Boulder.
“Myslím, že môžete vidieť, ako sa formuje – jedna strana rieky má veľký vír vo vodnom prúde, ktorý zachytáva ľad. Z dôvodu otáčania a pravdepodobne príležitostného nárazu do pobrežia, tiež skutočnosti, že ľad zamrzol do pevnej plochy, uviazol a vyformoval sa do obrovského disku,” vysvetľuje.
Keby to boli len voľné kúsky ľadu, voda by ich dokázala odplaviť, ale to, že sa pospájali zamrznutím do pevnej dosky, zostali na mieste a pomaly sa z nich vytvoril takmer dokonalý kruh.
Niečo podobné sa vytvorilo aj v novembri 2013 na rieke Sheyenne v severnej Dakote a otáčavým diskom taktiež hýbal prúd rieky. Zvyčajne vznikajú na zákrute v rieke, kde sú časté víry, dodáva Walt Meier, kolega Teda Scambosa.
Každopádne je to sila prírody, ktorá dokáže vytvoriť aj hocijaké iné zaujímavé úkazy. Okrem toho existujú aj umelé ľadové disky vyrobené človekom, ktoré sa stali obľúbenými v severských krajinách ako Fínsko a Švédsko, kde obyvatelia hľadajú zábavné spôsoby, ako prežiť dlhé zimné dni.