Kríza okolo Iránu. Čo bude ďalej?

Kríza okolo Iránu. Čo bude ďalej?

Teherán 19. augusta 2019 (HSP/Iarex/Foto:TASR/AP-Marcos Moreno)

 

Európska únia sa neponáhľa podporovať americkú iniciatívu voči Iránu, pretože má v Iráne vlastné ekonomické záujmy a peniaze

Na snímke iránsky ropný tanker Grace 1

Keď Briti v Gibraltáre obsadili iránsky tanker Grace-1, z iránskej strany to odštartovalo vlnu obsadzovania britských tankerov. Dňa 19. júla 2019 Stena Impero Iránci obsadili prvý britský tanker, dňa 5. augusta 2019 Iránci obsadili ďalší tanker, no ráznej britskej odpovede sa svet nedočkal. Rovnako zo strany USA neprišla žiadna rozhodná odpoveď, takže Irán ukázal, že je možné sa Američanom a Britom postaviť.

Reklama

Pre Američanov bezpečnosť v Hormuzskom prielive nie je prvoradou prioritou. Prípadné ekonomické problémy s ropou by v prvom rade postihli Európu, Južná Kóreu či Japonsko. Pre Američanov je prioritou predaj amerického plynu a ropy, v prípade, ak budú problémy v Hormuzskom prielive, finančne môžu z toho Američania vyťažiť.

Ak budú nútení americkí spojenci – Európa, Južná Kórea a Japonsko musieť vo veľkom odkupovať americkú ropu a plyn, pre Američanov to bude len výhodné, pretože získajú značný objem financií americký vplyv na kľúčových amerických spojencov sa ešte viac zvýši.

Reklama

Čím viac sa Európa, Južná Kórea či Japonsko dostane do sféry americkej závislosti, tým pokornejšie bude odkupovať v budúcnosti aj predražené americké zbrane. Američania nepotrebujú partnerov, potrebujú vazalov.

S politikou Washingtonu v Hormuzskom prielive nesúhlasia Iránci, Iračania a Číňania. Tým sa nepáči americké riešenie a Irán i Irak uvažujú, že by bolo potrebné zvolať konferenciu, kde by sa bezpečnostné problémy v Hormuzskom prielive riešili. Európa však nezaujala jednoznačný postoj k danému problému, Američania a časť proamerických elít v Európe si neželajú aktívnejšiu účasť Európy pri riešení tejto krízy. Vhodnejšie by podľa nich bolo, keby sa Európania sklonili a vystupovali by v intenciách určených Washingtonom.

Počet európskych elít, ktoré sú už znechutené americkým správaním však rýchlo rastie. Záujmy európskych a amerických elít sa čoraz menej prekrývajú a napätie medzi transatlantickými spojencami sa zvyšuje.

Európania investovali podobne ako Číňania príliš veľa financií do iránskych projektov, aby ich pustili len tak na americký príkaz k vode. Číňania ostentatívne americké embargá a sankcie voči Iránu odmietajú a od Iránu kupujú značné objemy iránskej ropy. Kvôli ochrane čínskych ropných tankerov sú Číňania ochotní v Hormuzskom zálive posilniť aj svoju vojenskú prítomnosť.

Na snímke minister zahraničných vecí Poľskej republiky Jacek Czaputowicz Foto:TASR-Jakub Kotian

Pokiaľ však Európania a Číňania otvorene odmietajú americký zásah a tlak, poľské elity vystupujú tak, ako Američania chcú. Poľský minister zahraničných vecí Jacek Krzysztof Czaputowicz (čítaj Čaputovič) otvorene uviedol, že Poliaci sú pripravení spolupracovať pod americkým vedením na ochrane ropných tankerov v Hormuzskom zálive. Poľského ministra zahraničných vecí Jaceka Krzysztofa Czaputowicza citovali nielen nemecké médiá.

Reklama

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

12:54

Najmenej deväť ľudí utrpelo menšie zranenia pri zemetrasení na juhozápade Japonska. Otrasy spôsobili aj menšie materiálne škody a malé zosuvy pôdy. Uviedli to miestne úrady.

12:49

Od tohto roka už nebude 13. dôchodok sociálnou dávkou a stane sa novou dôchodkovou dávkou. Vyplácať ho bude rovnako ako ostatné dôchodky Sociálna poisťovňa (SP). Vyplýva to z novely zákona o sociálnom poistení, ktorý poslanci Národnej rady (NR) SR vo štvrtok definitívne schválili.

“Suma 13. dôchodku, štátnej sociálnej dávky, sa podľa v súčasnosti platnej právnej úpravy pohybuje v rozpätí od 50 do 300 eur. Napriek výraznému rastu spotrebiteľských cien od roku 2020 sa však tieto sumy nezvýšili, čím sa reálna hodnota tejto štátnej sociálnej dávky znížila,” uviedlo Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny (MPSVR) SR v predkladacej správe.

 

12:39

Katar uviedol, že prehodnocuje svoju rolu sprostredkovateľa medzi Izraelom a palestínskym militantným hnutím Hamas. Vyplýva to zo slov premiéra tohto štátu v Perzskom zálive.

12:35

Skupina G7 musí reagovať na útok Iránu na Izrael, vyhlásila nemecká ministerka zahraničných vecí Annalena Baerbocková. Dodala, že o príslušných opatreniach diskutuje so svojimi rezortnými partnermi na stretnutí ministrov zahraničných vecí G7 v Taliansku.

Annalena Baerbocková
Na snímke nemecká ministerka zahraničných vecí Annalena Baerbocková
12:33

Zamestnanci Agentúry OSN pre palestínskych utečencov (UNRWA), ktorých zadržali izraelské bezpečnostné zložky, hovorili o zlom zaobchádzaní a mučení v čase zadržania. Upozornil na to vo štvrtok riaditeľ UNRWA Philippe Lazzarini.

12:32

Britský princ Harry oficiálne uviedol Spojené štáty ako svoje hlavné miesto pobytu. Uviedla to stanica Sky News s odvolaním sa na obchodné dokumenty v Spojenom kráľovstve.

12:22

Iránsky minister zahraničných vecí Hosejn Amír Abdollahján vyhlásil, že jeho krajina informovala Spojené štáty, že po bezprecedentnom útoku na Izrael sa už nesnaží o eskaláciu.

11:56

Čínske ministerstvo zahraničných vecí obvinilo Spojené štáty z pokrytectva. Reagovalo na nedávne vyjadrenia prezidenta USA Joea Bidena, že Čína je “xenofóbna” a “podvádza” v oblasti obchodu.

11:54

Ukrajinský premiér Denys Šmyhaľ uviedol, že v prípade porážky Ukrajiny v konflikte s Ruskom nastane tretia svetová vojna. Americký Kongres vyzval, aby schválil meškajúci balík vojenskej pomoci pre jeho krajinu.

Denys Šmyhaľ
Na snímke ukrajinský novozvolený premiér Denys Šmyhaľ
11:53

Českí poslanci na ďalšej mimoriadnej schôdzi opäť debatujú o migračnom pakte. Opozičné hnutie ANO tentokrát kritizuje ministra vnútra Víta Rakušana za jeho slová, že Česko bude mať v solidárnom mechanizme výnimku, pretože prijalo veľký počet ukrajinských utečencov. Podľa opozície aj niektorých koaličných europoslancov to nie je pravda.

11:52

Burkina Faso vyhostila troch francúzskych diplomatov za “podvratnú činnosť”. Uviedlo to ministerstvo zahraničných vecí v nóte, ktorú mala možnosť vidieť tlačová agentúra AFP.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke zemiaky na vlečke na poli pri Spišskej Belej

Autor: TASR-Adriána Hudecová

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama
Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali