Kto najviac kričí proti zákonu o osobitnom odvode pre obchodné reťazce? A čo tým sleduje?

Kto najviac kričí proti zákonu o osobitnom odvode pre obchodné reťazce? A čo tým sleduje?

Bratislava 16. decembra 2018 (HSP/Foto: TASR – Roman Hanc)

 

Tak ten zákon o osobitnom odvode obchodných reťazcov poslanci predsa len prijali. Síce tesnou väčšinou, ale začne platiť. A tak ako je spoločnosť rozpoltená v iných otázkach, aj tento zákon má horlivých zástancov aj zúrivých oponentov. A tak ako inokedy, ani tentoraz nejde o zákon samotný, ale o čosi iné

Ilustračné foto

Ako dopadlo hlasovanie? Veľmi jednoducho: zákon prešiel 78 hlasmi, keď poslanci strán vládnej koalície boli všetci za, poslanci ĽSNS sa všetci zdržali a poslanci SaS, OĽaNO a Sme rodina boli všetci proti, ako aj nezaradení okrem Marčeka, Holúbeka a Bašistovej, ktorí boli za (Šimkovičová sa zdržala). Parlament teda prelomil veto prezidenta, zákon bude od budúceho roka platiť a obchodné reťazce pôsobiace na Slovensku budú platiť osobitný odvod vo výške 2,5 percenta z ich čistého obratu.

Reklama

Predseda parlamentu Andrej Danko vo svojom záverečnom vystúpení zopakoval, že zisk z obchodných reťazcov dnes odchádza najmä do zahraničia a financie, ktoré sa získajú zavedením odvodu pre obchodné reťazce, pôjdu na podporu potravinárov a pôdohospodárov.

Zákon je teda namierený proti zahraničným spoločnostiam, ktoré na trhu dominujú. Zástancovia trhového princípu namietajú, že uvalením osobitného odvodu len na niektorých účastníkov trhu sa súťaž deformuje. Ibaže to je trochu inak, a treba to otvorene povedať. Toto opatrenie, ktoré je iste všelijaké, len nie dokonalé, je naopak určené práve na to, aby sa naprávala deformácia trhu, pretože ten je v skutočnosti deformovaný práve teraz.

Reklama

Veľký nadnárodný reťazec má oproti drobnému slovenskému producentovi celý rad výhod, ktoré spravodlivú trhovú súťaž viac alebo menej znemožňujú: má lepšie nákupné ceny, než môže dostať slovenský obchodník, často aj vzhľadom na vyššie dotácie na poľnohospodárske produkty v domovskej krajine, má viacero legálnych či pololegálnych možností ako platiť menšie dane, vrátane „kreatívneho“ účtovného prelievania a kompenzovania ziskov a strát v jednotlivých krajinách, atď. Nehovoriac už o neférových výhodách vyplývajúcich z oligopolného postavenia na trhu, ako je enormné stláčanie nákupných cien prvovýrobcom, zaberanie reklamných, transportných či obchodných možností a pod.

A z etického hľadiska je v prípade poľnohospodárskeho a potravinárskeho sektora veľmi diskutabilná aj akceptovateľnosť samotného princípu tzv. „economy of scale“, teda princípu vyššej efektívnosti, keď sa robia veci vo veľkom – lebo bez ochranných opatrení tento spôsob ničí krajiny a regióny, keď zabíja menšie jednotky na úkor veľkých, a tým likviduje všetku diverzitu mikroekonomickú, genetickú, ekosystémovú, ale následne aj sociologickú, kultúrnu, demografickú…

Aj samotné USA, ktoré predsa trhový mechanizmus vynašli, stelesňujú a rozdistribuovali ho po celej planéte, dnes zavádzajú ochranárske opatrenia svojho trhu pred cenovými predátormi z Číny – a drobné Slovensko sa brániť nemá? To Slovensko, ktoré po roku 1989 prišlo o podstatnú časť svojej živočíšnej výroby, ktorého rastlinná výroba sa dnes pomaly zužuje takmer iba na veľkopriemyselné pestovanie štyroch surovín (ktorými potom v susednom Rakúsku občas aj kúria, lebo ich to vyjde lacnejšie než klasické palivo), to Slovensko, ktorého sebestačnosť za tri desaťročia budovania lepších zajtrajškov v rozvinutej kapitalistickej spoločnosti klesla zo sto percent k 35 percentám a ďalej úspešne (ale trhovo) klesá…

Takže áno, zákon je namierený proti cudzincom a ich totálnej dominancii na našom trhu. Pravdaže, nesmie sa to povedať otvorene, lebo by to bolo proti pravidlám EÚ. A to je v tejto súvislosti tá najväčšia zvrhlosť: únia národov, ktorá ich má zastrešovať a chrániť má pravidlá, ktoré namiesto toho regióny s ich diverzitou decimujú…

Strana Sloboda a Solidarita sa rozhodla dať tento zákon preskúmať na Ústavný súd. Je celkom dobre možné, že súd rozhodne, že ten zákon niečo porušuje. A ak nie ústavný súd, tak možno rozhodnú v tom zmysle príslušné orgány Európskej únie, tak ako to už v minulosti urobili v prípade podobných zákonov v Maďarsku či Poľsku. Hoci autori nášho zákona sa všemožne snažili, aby ho bolo možné interpretovať len ako stanovenie čestných pravidiel pre férovú súťaž, je možné, že si ho niekto vysvetlí inak. Paragrafy sú ohybné, každý vidí to, čo chce – podľa toho, na koho strane stojí a čie záujmy zastáva.

Reklama

Vraj ten zákon porušuje princíp trhu a hospodársku súťaž. Že to nie je fér, aby boli slovenskí poľnohospodári takýmto mechanizmom zvýhodňovaní. Ale je fér, keď v cudzine dostávajú poľnohospodári a potravinári násobne vyššie dotácie ako u nás? To je potom aký trh? Keď sme museli otvoriť náš trh s pôdou, aby ju mohli kupovať cudzinci, bolo súčasne sľúbené, že aj dotácie prvovýrobcom sa vyrovnajú tým v iných krajinách EÚ. Cudzinci našu pôdu veselo skupujú, ale dotačné vyrovnanie nie je realitou dodnes, a ani v dohľadnej dobe nebude. Mnohí poľnohospodári tvrdia, že európsky dotačný systém je zo samotnej svojej podstaty zvrátený a takéto kostrbaté riešenia sú iba prirodzeným dôsledkom situácie.

„Bez ohľadu na výsledok Ústavného súdu strana Sloboda a Solidarita pri prvej príležitosti tento nezmyselný zákon zruší,“ hovorí predseda SaS Richard Sulík. Podpredsedníčka SaS a predsedníčka hospodárskeho výboru NR SR Jana Kiššová zase hovorí, že zákon zneatraktívni Slovensko pre podnikanie v obchode. SaS sa obáva tiež toho, že Slovensko bude musieť vybrané peniaze vrátiť, že to zaplatia všetci občania zo svojich vrecák, že to je bremeno, ktoré táto vláda prenáša na budúcu, že takáto vládna politika je nezodpovedná…

Kartágo musí byť zničené, zvykol hovorievať istý rímsky rečník na konci každého svojho prejavu, nech sa ten týkal čohokoľvek. A takto to majú aj politici tzv. „demokratickej“ (naozaj ťažko povedať prečo si sami dávajú takýto prívlastok) opozície, ktorí automaticky kritizujú všetko, čo pochádza od strán vládnej koalície. Zlomyseľný človek by možno povedal, že to preto, aby vytrieskali politické body všade, kde sa dá, ale to sa nám zdá prehnané. Veď povedzte: mohli by sa naozajstní, tí praví demokrati znížiť k takému primitívnemu populizmu

Ivan Lehotský

 

Reklama

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

Včera 20:16

Fínski hokejoví reprezentanti zvíťazili v piatkovom prípravnom zápase pred MS 2024 nad Švédskom 2:1 po predĺžení. O ich triumfe rozhodol v 65. minúte Ahti Oksanen. Suomi odplatili súperovi štvrtkovú prehru 0:4. Švédi budú na šampionáte súpermi Slovákov v základnej B-skupine.

Včera 19:39

Ľudskoprávna organizácia Human Rights Watch (HRW) v piatok vyzvala parlament v Gambii, aby zamietol návrh zákona, ktorého cieľom je zrušiť zákaz mrzačenia ženských pohlavných orgánov.

Včera 19:39

Bývalý ruský bankár a expremiér vlády Náhorného Karabachu Ruben Vardanjan, ktorý je zadržiavaný v Azerbajdžane, vyhlásil vo väzení v Baku hladovku.

Včera 19:38

Pokiaľ bude mať Maďarsko národnú vládu, nepodporí žiadnu zo strán rusko-ukrajinskej vojny. Na oficiálnom otvorení kampane vládnucej aliancie Fidesz-KDNP pred júnovými voľbami do Európskeho parlamentu to v piatok v Budapešti povedal maďarský premiér Viktor Orbán.

Včera 19:15

Argentínsky tenista Tomas Martin Etcheverry postúpil do semifinále dvojhry na antukovom turnaji ATP v Barcelone. Trinásty nasadený hráč vyradil vo štvrťfinále Brita Camerona Norrieho 7:6 (4), 7:6 (1). Trojka “pavúka” Casper Ruud si poradil s Matteom Arnaldim z Talianska 6:4, 6:3.

Včera 18:59

Počas záplav v Spojených arabských emirátoch (SAE) prišli o život traja pracovní migranti z Filipín. Dve ženy sa počas záplav udusili vo svojom vozidle a jeden muž utrpel zranenia s následkom smrti, keď jeho vozidlo spadlo do priehlbiny, uviedlo vo vyhlásení filipínske ministerstvo pre migrujúcich pracovníkov.

Včera 18:33

Polícia v piatok vo švédskom meste Vasteras postrelila a zadržala muža, ktorý vraj s pomocou ostrého objektu spôsobil zranenia trom starším ženám.

Včera 18:28

Americká tenistka Sloane Stephensová postúpila na antukovom turnaji WTA v Rouene do semifinále. V pozícii nasadenej šestky vyhrala vo štvrťfinále nad štvorkou podujatia Jüan Jüe z Číny 6:2, 6:2.

Včera 18:27

Kazašská tenistka Jelena Rybakinová postúpila do semifinále dvojhry na antukovom turnaji WTA v Stuttgarte. Ako štvrtá nasadená zdolala vo štvrťfinále Jasmine Paoliniovú z Talianska 6:3, 5:7 a 6:3. Češka Markéta Vondroušová vyradila druhú nasadenú Arinu Sobolenkovú z Bieloruska 3:6, 6:3, 7:5. Medzi elitné kvarteto ide Poľka Iga Swiateková, turnajová jednotka vyhrala nad Britkou Emmou Raducanuovou 7:6 (2), 6:3.

Včera 18:25

Taliansko a Francúzsko by mali svoje výdavky redukovať výraznejšie, než momentálne plánujú, naopak Nemecko by malo ísť opačným smerom a objem výdavkov zvýšiť. Uviedol to v piatok Medzinárodný menový fond (MMF).

Včera 18:24

Hlavný ukazovateľ nezamestnanosti PDU v marci dosiahol úroveň 3,88 %, čo je o 0,04 percentuálneho bodu (p. b.) menej ako vo februári. Medziročne klesol o 0,41 p. b. Počet nezamestnaných evidovaných na úradoch práce v marci tohto roka dosiahol najnižšiu úroveň od konca roka 2019. Ústredie práce, sociálnych vecí a rodiny (ÚPSVR) SR o tom v piatok informovalo na svojej internetovej stránke.

Včera 18:23

V Poľsku zadržali Bielorusa, ktorý údajne nariadil marcový útok na ruského opozičného politika Leonida Volkova v litovskom Vilniuse. Oznámil to v piatok poľský premiér Donald Tusk. Litovský prezident Gitanas Nauséda krátko predtým informoval, že v Poľsku zadržali aj dve osoby podozrivé zo spáchania zmieneného útoku.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke rozkvitnuté pole repky olejnej (Brassica napus) pri obci Zemplínske Hradište v okrese Trebišov

Autor: FOTO TASR-Roman Hanc

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama
Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali