Kresťanskí kandidáti Mikloško a Krajniak sú za odluku cirkvi od štátu

Kresťanskí kandidáti Mikloško a Krajniak sú za odluku cirkvi od štátu

Bratislava 28. februára 2019  (HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian, Dano Veselský)

 

František Mikloško a Milan Krajniak o sebe tvrdia, že sú kresťanskí kandidáti. Podporujú však odluku cirkvi od štátu, čo by v konečnom dôsledku okrem iného znamenalo, že kresťania budú mať ďalšie výdavky naviac

Na kombosnímke František Mikloško a Milan Krajniak

Snaha oddeliť finančne cirkvi na Slovensku od štátu je dlhoročnou záležitosťou liberálov. A ako sa ukazuje, niektorí kresťanskí kandidáti im na to skočili.

Reklama

Portál Aktuality.sk zisťoval názory prezidentských kandidátov na túto tému. Nie je asi žiadnym prekvapením, že za odluku cirkvi od štátu je extrémna liberálka Zuzana Čaputová a liberálny ľavičiar Eduard Chmelár. 

Ďalší kandidát Maroš Šefčovič sa priamej odpovedi vyhol, no povedal, že je na to potrebná dohoda medzi štátom a všetkými registrovanými cirkvami.

Reklama

Čo však najviac prekvapilo, sú odpovedene Františka Mikloška a Milana Krajniaka, ktorí sa hlásia k zastupovaniu kresťanských voličov.

Mikloško vyhlásil: “Áno. Odluka cirkvi od štátu znamená zmluvne ukotviť vzťah štátu a všetkých cirkví. K tomuto treba ešte prijať dve zmluvy: o ekonomickom zabezpečení cirkví a o výhrade vo svedomí.”

Milan Krajniak odpovedal podobne: “Som za finančnú odluku cirkví od štátu. To znamená, že opravu kultúrnych pamiatok alebo charitatívnych projektov by ďalej mohol spolufinancovať štát, ale napríklad platy duchovných by hradili cirkvi z príspevkov svojich členov.”

Týmito výrokmi kandidáti inými slovami povedali “kresťania plaťte ešte viac”. Ale hlasy kresťanských voličov sú im dobré.

Poďme si túto problematiku rozobrať podrobne. Argument liberálov, že cirkvi nech si kresťania financujú z vlastných peňazí, pretože máme na Slovensku aj ateistov je postavený na vode.

Reklama

Rovnakou logikou by totiž niekto mohol namietať, že keďže nechodí na divadelné predstavenia, nech si kultútu na Slovensku financujú len tí čo to využívajú a nie každý daňový poplatník.

Jednoducho kultúra a cirkev sú naším dedičstvom bez ohľadu na to, či je niekto kresťan, alebo ateista a bez ohľadu na to, či niekto chodí na divadelné či iné kultúrne predstavenia, alebo nie.

Kresťania okrem toho, že platia dane, už teraz vysoko dotujú cirkev zo svojich peňazí v rôznych zbierkach, keďže to, čo cirkev dostáva od štátu, nestačí napríklad na prevádzku a opravy kostolov a farských úradov.

Kandidáti na prezidenta, ktorí populisticky podporujú odluku cirkvi od štátu, by navýšili ďalšie výdavky pre kresťanov. Je to rana pre kresťanov, ktorí podľa sčítania obyvateľstva tvoria približne 80% populácie Slovenska a poctivo platia dane. 

Našťastie, našli sa kandidáti, ktorí odluku cirkvi od štátu odmietajú. Marian Kotleba odpovedal k otázke odluky cirkvi od štátu jednoznačne: ” nie.”

Reklama

Rozsiahlejšie stanovisko povedal Štefan Harabin :

“Situácia v Európe sa za posledné roky rapídne zmenila. Rozvrat tradičných hodnôt, útoky na kresťanov a samotné kresťanstvo, extrémny liberalizmus, LGBT, gender, islamizácia, kríza rodiny, dalo by sa pokračovať vo vyratúvaní negatív v tejto spojitosti. V takej ťažkej a zložitej spoločenskej situácii treba spojiť sily všetkých tých, ktorí chcú pomôcť zachovať naše zvyky, tradície, stáročiami budované hodnoty a odkaz našich predkov. Autorita cirkvi je dnes preto potrebná oveľa viac ako kedykoľvek predtým.

Nikdy som sa však nebránil, ani sa nebudem brániť diskusii na túto tému. V tejto súvislosti však treba brať do úvahy postoj katolíckej cirkvi, ktorá je rozsahom najväčšia kresťanská cirkev na Slovensku.”

Samuel Gdovin

 

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

20:27

Ruský prezident Vladimir Putin sa v máji chystá navštíviť Čínu. Bude to jeho prvá zahraničná cesta od znovuzvolenia v prezidentskej funkcii v rámci snahy Moskvy o prehĺbenie vzťahov s Pekingom.

20:06

Pre Ukrajinu ešte nie je neskoro, aby zvíťazila nad Ruskom, ak spojenci splnia sľuby o dodaní ďalších zbraní. Uviedol to generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg,

20:05

Izraelské médiá informovali, že z mesta Rafah v Pásme Gazy ušli pred blížiacou sa izraelskou ofenzívou desaťtisíce ľudí. TASR prevzala informácie zo správy tlačovej agentúry DPA.

19:41

Prokuratúra v Madride odporučila, aby predbežné vyšetrovanie manželky španielskeho premiéra Pedra Sáncheza bolo zrušené. Uviedli to televízna stanica RTVE, noviny El País a ďalšie médiá s odvolaním sa na justíciu.

19:39

Švajčiarska potravinárska spoločnosť Nestlé odmietla tvrdenia mimovládnej organizácie Public Eye, podľa ktorej do svojich výrobkov v rozvojových krajinách pridávala cukor. V rovnakých výrobkoch na európskom trhu ich predáva bez cukru.

19:35

Európsky parlament hlasoval v Štrasburgu za zriadenie nového orgánu pre etické štandardy, ktorý bude bojovať proti korupcii v inštitúciách Európskej únie a sledovať pravidlá lobingu a korupcie. 

19:06

Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg ocenil predbežnú dohodu medzi Nemeckom a Francúzskom o spoločnej výrobe moderných obranných systémov. 

Stoltenberg v Nemecku
Na snímke generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg, ktorý sedí v stíhačke Eurofighter, sa usmieva pred štartom počas návštevy taktickej letky 73 Steinhoff v meste Laage neďaleko Rostocku na severe Nemecka
19:05

Predsedu bulharského parlamentu Rosena Žeľazkova odvolali z funkcie, pretože bývalý koaličný partner ho obvinil z neplnenia si pracovných povinností.

19:02

Európsky policajný úrad rozbil zločineckú skupinu, ktorá sa zameriavala na cenné starožitné knihy. 

18:49

Benátky začali skúšobne vyberať poplatok od turistov, ktorí toto mesto navštívia na jeden deň bez prespania. Cieľom je obmedziť turistický nával, opatrenie však čelí aj kritike.

18:47

Vyšetrovatelia vlaňajšej tragickej streľby na Univerzite Karlovej sú blízko oznámenia motívu útočníka. Na rokovaní bezpečnostného výboru Poslaneckej snemovne to povedala dozorujúca štátna zástupkyňa (prokurátorka) Jana Murínová. Strelec podľa nej netrpel duševnou poruchou. 

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Plagát portugalskej Karafiátovej revolúcie sa nachádza v mestskom parku v Lisabone. Karafiátová revolúcia ukončila pred 50 rokmi diktatúru v Portugalsku

Autor: TASR/AP-Armando Franca

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Erik Majercak

Ivan Štubňa

Gustáv Murín

Milan Šupa

Peter Lipták

Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali