S chovom včiel začala spoločnosť ešte v roku 2015, prvú včelársku sezónu tak mala za sebou až o rok neskôr. Prvé roky boli výnosy na úrovni 300 až 500 kilogramov. “Tento rok sme prezimovali 100 rodín a výnosy boli niečo nad dve tony. Sme teda spokojní,” podotkol Mutňanský s tým, že Kremničania sa tak nemusia obávať, že by medu bolo málo. Na sezónu 2020 chcú zimovať 120 rodín.
Mestské lesy majú štyri včelnice, každá sa nachádza v inej lokalite. Na Kalvárii, v Hornej Štubni a lokalite Peklo, štvrtá je na Turčeku. “Med je dosť pestrý, lebo každá včelnica je jedinečná, má jedinečné zloženie nektárov a medovice,” poznamenal Mutňanský. Mnohí obyvatelia už podľa jeho slov kupujú med podľa toho, z ktorej lokality pochádza.
Tento rok podľa Mutňanského dokončili včelín v piatej lokalite – pri Jarabici. Po sezóne do neho vložia úle s prvými včelstvami, ktoré v ňom prezimujú. Tento včelín chcú využívať aj na apiterapiu, teda inhaláciu včelieho vzduchu priamo z úľa. Pôjde o “apidomček”, v ktorom budú mať záujemcovia možnosť dýchať klímu, ktorú si včely vytvárajú v úli. Tento vzduch má teplotu 36 celziových stupňov, je veľmi vlhký a obsahuje všetky látky, ktoré včely produkujú. “Pôsobí to harmonicky a liečivo na celý organizmus,” podotkol Mutňanský s tým, že skúšobnú prevádzku “apidomčeka” chcú spustiť v budúcom roku.