“Cvičenie je plánované na 1. apríla a uskutoční sa v podobnej intenzite ako tomu bolo v predchádzajúcich rokoch,” uviedlo ministerstvo obrany podľa portálu Yonhapa.
Pentagon potvrdil plánované obnovenie spoločných amerických a juhokórejských cvičení, pričom konštatuje, že cvičenia sa očakávajú aj ku koncu mája.
“Minister obrany James N. Mattis a kórejská ministerka obrany Song Young-Moo sa dohodli na obnovení každoročných kombinovaných cvičení vrátane operácii Foal Eagle a Key Resolve, ktoré boli pozastavené pred olympijskými hrami. Očakáva sa, že cvičenia sa obnovia 1. apríla 2018 v podobnom rozsahu ako v predchádzajúcich rokoch,” potvrdil vo vyhlásení hovorca Pentagonu, plukovník Rob Manning.
Okrem toho americká armáda poznamenala, že severokórejčania boli informovaní o výcviku vedením OSN. Hovorca Pentagonu ďalej dodal, že manévre sú dlho plánované a nie sú odpoveďou na žiadnu konkrétnu akciu Severnej Kórei. “Naše kombinované cvičenia sú orientované na obranu a neexistuje žiadny dôvod, aby ich Severná Kórea považovala za provokáciu,” povedal vo vyhlásení podplukovník Christopher Logan.
Po tom, ako Severná Kórea vyjadrila svoju snahu o nadviazanie bližšieho kontaktu s južným susedom, sa Soulu podarilo presvedčiť Washington, aby sa po skončení olympijských a paralympijských hier v Južnej Kórei zastavili každoročné cvičenia Key Resolve a Foal Eagle.
Avšak napriek záväzku Pchjongjangu dočasne zastaviť testovanie rakiet, v očakávaní nadchádzajúcich rozhovorov medzi USA a Severnou Kóreou, USA nikdy nevykonávali ústupky na zmrazenie svojich vojenských cvičení s Južnou Kóreou. V pondelok Logan objasnil, že vojenské cvičenie by zahŕňalo približne 23 700 amerických vojakov a 300 000 členov juhokórejskej armády.
Po poslednom kole rokovaní s delegáciou na vysokej úrovni zo Soulu začiatkom tohto mesiaca v Pchjongjangu poslal Kim Jong-un Trumpovi pozvánku na diskusiu o vyhliadkach na zlepšenie bilaterálnych väzieb. Po mesiacoch provokácii medzi dvoma lídrami sa Trump dohodol na stretnutí so severokórejským vodcom tvárou v tvár “niekedy” v máji.
Pripravenosť amerického prezidenta uskutočniť rokovania s KĽDR prišla po tom, čo bol Soul ubezpečený, že Kim je “odhodlaný upustiť od jadrových zbraní” na Kórejskom polostrove. Aby sa mohli rokovania uskutočniť, Kim dokonca “prisľúbil”, že nebude vykonávať ďalšie jadrové alebo raketové testy, až do rozhovorov s Trumpom. Prekvapujúco, vedúci predstaviteľ Severokórejskej republiky tiež údajne preukázal porozumenie s vojenským výcvikom medzi USA a Južnou Kóreou, ktoré výrazne prispeli k pretrvávajúcemu napätiu v regióne. USA na oplátku neposkytli žiadne ústupky ani sľuby, pričom trvajú na tom, že udržia tvrdé sankcie až do dosiahnutia overiteľnej dohody.