“Vláda Viktora Orbána opakovane podkopáva nezávislosť súdnictva, slobodu tlače a základné práva svojich občanov,” uvádza sa v návrhu, ktorého autorkou je holandská poslankyňa pre zelených, Judith Sargentiniová, ktorá viedla vyšetrovanie v otázke rozporu politiky Budapešti s “hodnotami EÚ”.
Po tom, ako Orbán tretí raz po sebe so svojou euroskeptickou stranou Fidesz prevzal drvivú väčšina parlamentných kresiel po voľbách 8. apríla, výbor EÚ navrhol v prípade Maďarska odvolanie sa na článok 7 Zmluvy o Európskej únii. Výbor navrhuje vyzvať zástupcov maďarskej vlády, aby boli vypočutí pred Európskou radou, pričom v závere procesu Maďarsku hrozí až pozastavenie hlasovacích práv v EÚ.
“Nie je to niečo, o čo by sme sa mali usilovať, ale EÚ má povinnosť chrániť práva každého z jej občanov, bez ohľadu na to či maďarská vláda zmení svoje smerovanie. Konanie sa musí začať teraz,” píše Sargentiniová.
Aplikovanie počiatočnej etapy podľa článku 7 by vyžadovalo hlasy dvoch tretín členov Európskeho parlamentu na úrovni 750 poslancov. Európska ľudová strana (EPP) – najväčšia v Európskom parlamente – ktorá zahŕňa aj členov Fideszu, tvrdí, že nebude podporovať žiadne kroky na potrestanie Maďarska. Článok 7 sa uviedol do praxe len raz v histórii EÚ, proti Poľsku v roku 2015, hoci doteraz nedošlo k žiadnym významným sankciám proti poľskej vláde.
Orbánska vláda, ktorá je pri moci od roku 2010, je obviňovaná z obmedzenia fungovania univerzít a mimovládnych organizácií financovaných zo zahraničia, čo znamenalo zatvorenie Stredoeurópskej univerzity v Budapešti a jej nadácií, ktoré podporoval George Soros. Maďarsko podľa tiež obmedzuje práva migrantov a etnických menšín. EÚ je tiež znepokojená korupciou, “fungovaním ústavného systému”, ako aj “nezávislosťou súdnictva a iných inštitúcií.”
Fidesz hovorí, že útoky na Maďarsko sú politicky motivované a sú dôsledkom toho, že odmieta pravidiel EÚ na prijímanie migrantov.
“Problém tohto výboru, tejto rozpravy je v tom, že nechcú prijať nepochybné rozhodnutie maďarských občanov, ktorí jasne hlasovali za cestu maďarskej vlády,” povedala Kinga Gal, europoslankyňa Fideszu pre médiá v Bruseli. “Sme trestaní, pretože sme sa postavili proti povinnému presunu migrantov do Maďarska.”
Veľká časť podpory pre Orbanovu stranu v nedávnych voľbách pravdepodobne pochádza z tvrdého postoja voči prijatiu migrantov. Keďže sa Maďarsko nachádza na trase jednej z hlavných ciest pre utečencov z Blízkeho východu do EÚ, Orban sa snažil uistiť, že jeho krajina by nemala znášať hlavnú ťarchu migračnej krízy. Od začiatku masívneho prílivu žiadateľov o azyl v roku 2015 vybudoval plot na hranici odmietol kvóty EÚ na prijatie migrantov.
Orbánovym cieľom v tomto prípade je americko-maďarský miliardár George Soros, ktorého Orban obviňuje z “organizovania nelegálneho prisťahovalectva” prostredníctvom siete mimovládnych organizácií. Podľa tohto “nepriateľa” bol pomenovaný aj nový zákon “Stop Soros Act”, ktorý čoskoro zavedie Fidesz, a ktorého cieľom je prísne zdaniť prácu mimovládnych organizácií v Maďarsku.