Bratislava 30. marca 2023 (HSP/Foto: Facebook ECh)
Tentokrát sa Eduard Chmelár obul do dvoch prezidentov. Toho, ktorý bol až donedávna nazývaným najsilnejším mužom planéty a toho, vlastne tú, ktorú máme doma. Ak už verejne luže prezident Spojených štátov vo veci, ktorá sa dá v priebehu pár sekúnd overiť na internete, niečo je veľmi, veľmi zle
V čom teda Joe Biden luže? Chmelár píše: “Sú len dve možnosti. Buď je už Joe Biden načisto senilný a dementný alebo šíri dezinformácie a propagandu ako ten posledný luhár. Prezident USA na Summite pre demokraciu tvrdil, že demokracie vo svete silnejú a že autokracie slabnú. Neviem, či mu niekto podstrčil nejaký prejav spred tridsiatich rokov, ale neúprosné čísla hovoria presný opak. Demokracia vo svete dlhodobo upadá. Tvrdí to nielen Index of democracy, ale dokonca aj americký think-tank Freedom House (vždy lojálny Bielemu domu a presadzujúci jeho záujmy) vo svojej výročnej správe uvádza, že demokracia sa v uplynulom roku celosvetovo zhoršila. Má vari Joe Biden nejaký tajné údaje o prekvapujúcom zvrate, o ktorom nikto nič nevie?”
Naša pani prezidentka neostala Bidenovi nič dlžná: “Svoje si odtárala aj Zuzana Čaputová. Vo svojom prejave pochválila vládu za posilňovanie demokracie, hoci čísla zo spomínaného Indexu demokracie hovoria opak – úroveň demokracie sa na Slovensku znižuje. Potláča sa sloboda prejavu, znižuje sa pluralita médií, oponenti mocenskej garnitúry sú prenasledovaní, zastrašovaní a vyhadzovaní z práce. Napriek tomu si pani magistra Čaputová ide podľa vlastných nôt a tvrdí, že demokraciu treba chrániť (rozumej „regulovať“ nepohodlné názory). Ale presne takto sa zdôvodňovalo obnovenie cenzúry za Bachovho absolutizmu (dokonca aj cenzúrny orgán sa volal Úrad na ochranu slobody tlače) alebo zákaz vydávania či distribúcie opozičných novín v tzv. náhubkovom zákone počas prvej republiky.”
Kráľ je nahý, kričí Chmelár: “Celý tento tzv. Summit pre demokraciu má trápny základ. Nie je to summit demokratických štátov, ale summit spojencov USA. Inak by im svedomie nedovolilo pozvať tam Irak s bábkovou vládou, ale nepozvať tam Maďarsko. Celé to pripomína Napoleonove imperiálne zámery, keď sa vo svete tváril, že svojimi výbojmi šíri demokraciu, ale doma vládla tyrania. Na summite sa vo veľkom kritizovala Čína a Rusko, ale štáty, ktoré sa cítia byť demokratické, by si mali v prvom rade pozametať pred vlastným prahom. Čiže prestať oslabovať demokraciu doma a prepustiť všetkých politických väzňov. Začať môžete napríklad s Julianom Assangeom. Inak je to len pokrytecká seansa upadajúceho impéria, ktorý sa usiluje udržať si zvyšky hegemónie a je tým viac agresívnejší, čím menej sa mu to darí.”