Bratislava 9. júna 2023 (HSP/Foto:TASR/AP-Alessandra Tarantino)
Členské štáty budú mať v rámci ústupku Taliansku na poslednú chvíľu voľnú ruku pri posielaní odmietnutých žiadateľov o azyl späť, informuje POLITICO
Rím vo štvrtok večer po vyčerpávajúcom stretnutí ministrov vnútra v Luxemburgu prvýkrát po rokoch odblokoval významnú dohodu o revízii azylových postupov EÚ.
“Nebola som si istá, či tento deň príde,” povedala Maria Malmer Stenergardová, ministerka pre migráciu Švédska, ktoré v súčasnosti predsedá rotujúcemu predsedníctvu Európskej rady. Ostatní ministri privítali dohodu, ktorú podpísalo 21 krajín, ako “historickú”.
Dohoda by zmenila spôsob, akým sa žiadatelia o azyl vybavujú na hraniciach, ako aj spôsob ich premiestňovania po Európe. Zatiaľ čo vo štvrtok popoludní sa k dohode pripojil dostatočný počet krajín vrátane Nemecka a Francúzska, koalícia približne desiatich štátov pod vedením Talianska ju zablokovala až do neskorého večera.
Hoci EÚ potrebuje na presadenie reformného balíka len podporu väčšiny, podpora Talianska bola kľúčová, pretože Taliansko je jednou z krajín, ktoré prijímajú najväčší počet žiadateľov o azyl v EÚ. Okrem toho talianska premiérka Giorgia Meloniová urobila zo zníženia migrácie kľúčovú súčasť svojej tvrdej pravicovej platformy.
“Z politického hľadiska je nemožné pokračovať bez Talianska,” povedal diplomat EÚ, ktorý hovoril pod podmienkou anonymity, aby mohol diskutovať o rozhovoroch, podobne ako ostatní diplomati, ktorí hovorili s POLITICO. “Je to krajina EÚ, ktorá symbolizuje migráciu.”
Druhý diplomat EÚ bol rovnako úprimný: “Migračný pakt bez Talianska nemá cenu papiera, na ktorom je napísaný. Ale pakt à l’Italienne odradí od dohody všetkých ostatných. Meloniová musí veľmi starostlivo zvážiť, že ak chce, aby to fungovalo, potrebuje spojencov aj mimo svojich tradičných priateľov.”
Migračný balík má niekoľko zložiek. Na začiatok by zabezpečil, aby sa niektorí žiadatelia o azyl vybavili okamžite na hraniciach, a uľahčil by návrat tých, ktorých žiadosti boli zamietnuté. Umožnil by tiež krajinám zastaviť vybavovanie ľudí na hraniciach, ak dosiahnu určitý limit. Podľa talianskeho ministra vnútra Mattea Piantedosiho bol však pre Taliansko sporným bodom navrhovaný postup vracania zamietnutých žiadateľov o azyl.
Snaha Ríma rozšíriť počet krajín, ktoré EÚ považuje za dostatočne bezpečné pre odmietnutých žiadateľov, narazila na odpor Nemecka.
Nakoniec sa v 11. hodine podarilo dosiahnuť kompromis medzi členskými štátmi, ktorý im umožnil vrátiť migrantov do bezpečných krajín a nakoniec posunul dohodu do ďalšej fázy.
V návrhu dokumentu, ktorý videl portál POLITICO, sa uvádza, že medzi nelegálnym migrantom a “bezpečnou treťou krajinou” musí existovať “spojenie”. V praxi to znamená, že migrant musí podľa textu “zostať” alebo sa “usadiť” v danej krajine alebo tam musí mať rodinných príslušníkov.
Kľúčovým ústupkom Taliansku však je, že jednotlivé členské štáty budú môcť slobodne rozhodnúť, či cudzia krajina spĺňa tieto kritériá.
“Je na členských štátoch, aby rozhodli, či to stačí na splnenie kritérií pripojenia. Dovoľte mi však zdôrazniť, že to má byť stále v súlade s medzinárodným právom,” povedala Malmer Stenergardová na nočnej tlačovej konferencii.
Členské štáty tiež budú musieť prijať určitý počet žiadateľov o azyl alebo prispieť do nového fondu peňazí, na ktorý bude dohliadať Komisia a z ktorého sa budú financovať bližšie neurčené “projekty” v tretích krajinách.
“Taliansko neprijalo kompenzácie za to, že sa stane miestom zadržiavania migrantov. Je to otázka dôstojnosti našej histórie,” povedal Piantedosi novinárom v Luxemburgu.
Piantedosi rokoval o tejto otázke s nemeckou ministerkou vnútra Nancy Faeserovou v Luxemburgu. V Ríme sa Meloni stretol s nemeckým kancelárom Olafom Scholzom, pričom migrácia bola hlavnou témou rokovania.
Scholz naliehal na Meloniovú, aby namiesto obviňovania spolupracoval s ostatnými krajinami. Upozornil, že približne 80 % migrantov prichádzajúcich do Nemecka nebolo nikdy nikde inde zaregistrovaných, čo znamená, že sa pravdepodobne pohybujú cez iné krajiny EÚ bez toho, aby si ich predtým všimli.
“To je ďalším znakom toho, že vzájomné ukazovanie na seba nepomáha, ale že spolupráca je na mieste,” povedal.
Táto dohoda otvára cestu k náročným rokovaniam s Európskym parlamentom a Európskou komisiou, výkonným orgánom EÚ, čím sa EÚ dostáva na cestu k dokončeniu celého balíka pred voľbami do Európskeho parlamentu v júni budúceho roka.
A v poslednom pokuse získať Taliansko na svoju stranu vo štvrtok, ešte pred uzavretím dohody, Komisia oznámila, že predsedníčka Ursula von der Leyenová navštívi Tunisko spolu s Meloniovou a holandským premiérom Markom Ruttem.
Tento krok bol reakciou na snahu Talianska, aby EÚ zvýšila svoju podporu Tunisku, ktoré sa nedávno stalo ohniskom odchodu migrantov do Európy.
Hovorca Komisie slovami, ktoré boli hudbou pre uši Ríma, potvrdil, že “migrácia bude v centre diskusií” počas pobytu šéfa EÚ v Tunisku s Meloniovou a Ruttem.