Bratislava 11. septembra 2020 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)
Na zoznam červených zón budú patriť celý okres Bratislava a okresy Nitra, Michalovce, Tvrdošín a Stará Ľubovňa. Na zoznam oranžových okresov patria Malacky, Pezinok, Senec, Nové Zámky, Šaľa, Trenčín, Púchov, Považská Bystrica, Liptovský Mikuláš, Sabinov, Prešov a Vranov nad Topľou. V piatok o tom po rokovaní Pandemickej komisie vlády SR informoval minister zdravotníctva SR Marek Krajčí (OĽANO) s infektológom Pavlom Jarčuškom

Slovensko by mohlo uzavrieť svoju hranicu s Ukrajinou. Dôvodom je pandémia nového koronavírusu. Avizoval minister Krajčí. Opatrenie navrhne ústrednému krízovému štábu SR.
Opatrenie navrhne ústrednému krízovému štábu SR. Na zoznam takzvaných červených krajín pribudne Česko. Študenti tiež majú nosiť rúška v škole minimálne do konca septembra. Opatrenia sa dotknú aj hromadných podujatí.
Krajčí priblížil, že povinnosť nosiť rúška aj v školách u žiakov druhého stupňa, na stredných a vysokých školách by sa mala predĺžiť minimálne do konca septembra 2020. V školách na prvom stupni bude nosenie rúšok vysoko odporúčané.
Medzi krajiny s nepriaznivou prognózou sa zaradia Rakúsko a Maďarsko. Novými menej rizikovými krajinami budú Švédsko, Bulharsko a Kanada.
Podmienky pre organizovanie hromadných podujatí sa majú na Slovensku od októbra opäť sprísniť. V exteriéri sa ich v zelených okresoch bude môcť zúčastniť najviac 200 ľudí, v interiéri 100. V oranžových a červených okresoch budú môcť mať exteriérové podujatia 100 a interiérové 50 účastníkov. Takáto situácia má byť aj v hlavnom meste Bratislava. Účasť na svadbách sa má obmedziť na 30 ľudí.
Pandemická komisia vlády SR odporúča zákaz návštev v domovoch sociálnej starostlivosti v červených a oranžových okresoch Slovenska. Rovnako odporúča neorganizovať v týchto oblastiach rodinné oslavy. Seniorom tiež odporúča nechať sa očkovať proti chrípke a pneumokokovým ochoreniam.
Obmedzia sa akcie v reštauráciách,sprísnia i podmienky športových kempov
Od stredy 16. septembra bude zakázané organizovať hromadné podujatia v prevádzkach verejného stravovania a v ubytovacích zariadeniach, výnimkou sú svadby a posedenia po pohreboch. Sprísnia sa aj podmienky pre športové kempy.
Na brífingu v tejto súvislosti vyzval Krajčí k zodpovednosti a maximálnemu limitovaniu rizika. Poukázal pri tom na fakt, že viacero lokálnych ohnísk nákaz sa objavilo práve na rodinných oslavách.
„Ak už teda organizovať svadbu, tak naozaj len v okruhu najbližších príbuzných,“ apeloval. Upozornil, že od 1. októbra sa v rámci zníženia možného počtu účastníkov podujatí obmedzí aj počet ľudí na svadbe, bude ich môcť byť maximálne 30.
Prísnejšie opatrenia budú platiť aj v prípade podmienok pre športové kempy.
„Jeho účastníci budú musieť disponovať negatívnym testom nie starším ako 96 hodín, nesmú prejavovať príznaky respiračného ochorenia. Osoby v športovom kempe takisto budú musieť dodržiavať počas konania spoločnú izoláciu,“ oznámil Krajčí.
Rúška v školách sa údajne ukázali ako veľmi efektívne opatrenie
„Vyhodnotili sme toto opatrenie ako veľmi efektívne, napokon, nasledovali ho aj iné krajiny,“ upozornil minister.
„Keďže situácia na Slovensku vôbec nie je stabilizovaná, práve naopak, považujeme za dôležité túto povinnosť predĺžiť minimálne do konca septembra,“ povedal.
Zároveň apeloval na zodpovednosť mladých, ktorí sú v druhej vlne hlavnými šíriteľmi nového koronavírusu, aby neignorovali význam rúšok a dodržiavanie protipandemických opatrení.
„Pokiaľ je človek mladý, má dobrú imunitu, netrpí na chronické ochorenie, nie je sa veľmi čoho báť,“ pripustil.
„No je našou zodpovednosťou, aby sme nezvyšovali riziko prenosu tohto ochorenia na starších a seniorov. Práve nosením rúšok chránime nielen seba, ale i ostatných,“ upozornil Krajčí.
Druhá vlnu spúšťajú najmä kontakty mladých
Počty nakazených novým koronavírusom na Slovensku podľa ministra Krajčího prudko rastú.
„Situácia je horšia ako pred týždňom, koronavírusová infekcia sa nám začína rozmáhať vo viacerých častiach Slovenska,“ povedal Krajčí.
Poukázal na to, že ako červených je označených už deväť regiónov. Minulý týždeň to boli dva. V zasiahnutých regiónoch treba podľa šéfa rezortu zdravotníctva prijímať cielené opatrenia, aby sa nemuseli prijímať celoplošné. Analýza pacientov ukázala, že jedna tretina nakazených sú importy zo zahraničia, druhá je výsledkom rizikových aktivít a zvyšok sú ich kontakty. Pôvod niektorých sa dohľadať nevie.
„Máme momentálne taký počet infikovaných, ako sme nemali ani v prvej vlne. Našťastie, počty hospitalizovaných meškajú za týmito infekciami. Zdá sa, že meškajú pravdepodobne pomalším tempom ako v prvej vlne,“ skonštatoval Krajčí.
Vysvetlil, že je to tým, že najviac prípadov je medzi mladými.
„Druhú vlnu spúšťajú najmä sociálne kontakty mladých ľudí na diskotékach, v nočných kluboch, zábavách. Vrátili sa z táborov, rôznych podujatí, športových kempov,“ poznamenal.
Upozornil, že s najväčšou pravdepodobnosťou, keď sa niečo neurobí s trendom počtu pozitívnych, tak aj hospitalizovaných a úmrtí môže pribúdať. Za posledné dva týždne pribudlo 113 nakazených seniorov nad 65 rokov.
„Smutná správa je, že 80 percent z týchto ľudí pravdepodobne skončí v nemocnici, 16 percent z nich pravdepodobne skončí na jednotke intenzívnej starostlivosti a 2,5 percenta bude pravdepodobne ventilovaných,“ upozornil Krajčí.
Najviac nakazených seniorov je v Košickom kraji, a to 32. Z pohľadu nemocníc je podľa Jarčušku najhoršia situácia v michalovskej nemocnici, kde je s ochorením COVID-19 hospitalizovaných 25 pacientov, piatim sa podáva liek s účinnou látkou remdezivir. Upozornil, že situácia sa môže kedykoľvek zmeniť v ktoromkoľvek regióne, hlavne bratislavskom.
Krajčí sa poďakoval ľudom za bravúrne zvládnutie prvej vlny pandémie. Zároveň pripomenul, že kým nebude k dispozícii vakcína, tak akékoľvek úzke kontakty spôsobujú šírenie nového koronavírusu.
„Šíri sa tým efektívnejšie, čím sme v sociálnych kontaktoch intenzívnejší,“ poznamenal.