U hlodavcov sa preukázala strata pamäti, pokles schopnosti učiť sa, bolo u nich vidieť nezáujem o rôzne hračky, ktoré boli v klietkach a taktiež bolo u nich zjavne badať slabší záujem o to, čo sa dialo v ich okolí.
Vedúci štúdie, profesor radiačnej onkológie Charles Laymoli University of California, v Irvine je presvedčený, že cestovatelia do vesmíru narazia na rovnaké problémy ako myši v jeho laboratóriu. Častice, ktoré tvoria kozmické žiarenie ľahko prenikajú cez kozmickú loď a tým pádom aj cez tela kozmonautov.
“To môže spôsobiť kognitívne poruchy, ktoré skôr či neskôr budú neodvratne viesť k zníženiu výkonu a práceschopnosti, k dezorientácii v čase a priestore, zvýšeniu úzkosti a k problémom s kognitívnych funkciami organizmu,” povedal Laymoli.
Vedec dodal, že dlhodobé vystavenie kozmickému žiareniu môže viesť k zníženiu rýchlosti reakcie a schopnosti riešiť problémy. A to by mohlo ohroziť ľudský život v núdzovej situácii.
Ako povedala predstaviteľka americkej kozmickej agentúry Stephania Schirholtsová misia na Červenú planétu bude trvať, podľa plánov asi 2,5 roka. Pol roka bude raketa letieť smerom na Mars a šesť mesiacov smerom späť a 18 mesiacov odhadujeme treba rátať čas potrebný na preskúmanie planéty posádkou.
Ako uviedol Laymoli, k dnešnému dňu sú len dve možnosti pre realizáciu Odysei Mars: buď sa usilovať na posilnenie ochrany povrchu kozmickej lode, aby cez ňu nemohli prenikať škodlivé lúče, alebo vytvoriť určitý druh lieku, ktorý zvládne neutralizovať škodlivé účinky kozmického žiarenia.
jf