Brusel 10. októbra (TASR) – Slovenskí vojaci pôsobiaci v Afganistane doteraz neboli vystavení takzvaným "útokom zvnútra," ktoré majú na svedomí Afganci podliehajúci výcviku NATO, uviedol dnes štátny tajomník ministerstva obrany SR Miloš Koterec. Táto situácia bola jednou z hlavných tém na dnešnom zasadaní ministrov obrany NATO v Bruseli.
Americký minister obrany Leon Panetta v tejto súvislosti ubezpečil spojencov v NATO, že boli prijaté účinné opatrenia na zastavenie útokov na vojakov medzinárodných síl v Afganistane "zvnútra", ktoré oslabili dôveru medzi koalíciou a afganskými ozbrojenými silami.
"Ohrozené sú všetky jednotky, ktoré sú súčasťou operácie ISAF, pretože tie aktivity takzvaných trójskych koní v rámci afganských bezpečnostných síl, sú bez ohľadu na to či ide o bojové alebo strážne jednotky," povedal Koterec v rozhovore pre TASR.
Štátny tajomník slovenského rezortu obrany spresnil, že Slovensko momentálne nemá v Afganistane vojakov, ktorí bojujú, ale skôr pomáhajú a zaisťujú bezpečnosť ako strážne jednotky. Tie našťastie nezaznamenali prípady útokov "zvnútra," ktoré si tohto roku vyžiadali už 53 obetí spomedzi vojakov aliancie. Koterec pripomenul, že slovenské jednotky neprichádzajú do každodenného styku s domácimi vojakmi, ale tie kontakty sú časté.
Koterec uviedol, že v budúcnosti chce aliancia proti takýmto útokom dôrazne bojovať. Veliteľ ISAF, americký generál John Allen vydal smernicu, ktorá obsahuje opatrenia v rovine kontrarozviedky a tiež pri previerkach kandidátov, ktorí sa hlásia do afganských ozbrojených a bezpečnostných síl. Smernica obsahuje aj opatrenia v odbornej príprave vojakov aliancie, aby nedochádzalo k zbytočným medzikultúrnym konfliktom.
"Týka sa to pochopenia niektorých zvykov medzi rôznymi komunitami a medzi filozofickým poňatím niektorých vecí medzi západnou a východnou civilizáciou," opísal túto smernicu Koterec.
Tieto opatrenia už začali fungovať, sú v platnosti na úrovni veliteľov jednotlivých útvarov ISAF. Na základe týchto skúseností a aj na základe toho, čo dnes na konferencii uviedol afganský minister obrany Bismilláh Muhammadí, aliancia pripraví široko poňatý materiál o tom, ako sa vyrovnať s novým fenoménom partizánskeho boja, ktorý negatívne zasiahol jednotky spojencov v Afganistane.
Z organizovania takejto partizánskej taktiky je podozrivé radikálne moslimské hnutie Taliban, ktoré v Afganistane bojuje o získanie moci, ako však bolo uvedené aj na ministerskej konferencii NATO, význam Talibanu je v tomto smere preceňovaný.
"Aj dnes bolo konštatované, že sa to tak prezentuje najmä zo strany Talibanu. Ale na základe vyhodnotenia týchto prípadov bolo dokázané, že len malá časť útokov boli čisto talibanské aktivity. Značná časť týchto incidentov vychádzala z rôznych dôvodov," poznamenal Koterec. A spresnil, že v pozadí útokov "zvnútra" je často zlyhanie ľudského faktora – ponorková choroba, tlak, stres či frustrácia.
Koterec upozornil na stav, keď sa v náročných podmienkach stretnú dve rôzne kultúry, neraz stačí, aby niekto povedal hrubé slovo a môže dôjsť k tragickým udalostiam. Už len preto, že obyvatelia východných krajín niektoré veci vnímajú ináč ako ľudia na Západe.
Prístup slovenských vojakov k domácemu civilnému obyvateľstvu a afganským vojakom je podľa jeho slov korektný a vysoko oceňovaný.
(spravodajca TASR Jaromír Novak) juh
Upozornenie: TASR vydá k správe zvukový a audiovizuálny záznam