Thaci vyzval znesvárených kosovských politikov, aby čo najskôr našli spoločnú reč pri zostavovaní tímu vyjednávačov pre rokovania s Belehradom. Európska Únia dáva jasne najavo, že neprijme do svojich radov Kosovo ani Srbsko, pokiaľ si neurovnajú vzájomný konflikt.
Kosovský prezident uviedol, že obe krajiny čakajú náročné rozhovory o demarkácii 430 kilometrov dlhých vzájomných hraníc. “Bez zavŕšenia tohto procesu nemôže dôjsť k vzájomnému uznaniu,” zdôraznil prezident.
Opozičné strany odmietli nedávne Thaciho vyjadrenie o možnej “úprave hraníc” so Srbskom, hoci samotný prezident odmieta akékoľvek delenie územia Kosova. Ako konkrétne by si takúto úpravu predstavoval, nie je jasné.
Kosovská opozícia v stredu poslala list šéfke diplomacie EÚ Federice Mogheriniovej, v ktorom sa píše, že Thaci v tejto otázke nezastupuje postoje obyvateľov Kosova. Akákoľvek prípadná výmena území je podľa opozície neprijateľná, lebo by ohrozila mier v oblasti.
Časť južného Srbska (Preševské údolie) osídleného prevažne etnickými Albáncami by – podľa názoru niektorých kosovských i srbských predstaviteľov – mohla pripojená ku Kosovu výmenou za oblasť severného Kosova, v ktorej dominujú etnickí Srbi.