Analytik Eduard Chmelár uviedol, že už v piatok vznikne v rozpore so všetkými dohodami a princípmi medzinárodného práva kosovská armáda a reakcia západných lídrov na toto najväčšie ohrozenie mieru na Balkáne je podľa jeho názoru veľmi vlažná.
“Som presvedčený, že Kosovo by si to nedovolilo bez tichého súhlasu USA a rovnako som presvedčený, že toto celé povedie k pozvánke Kosova do NATO.”
Chmelár tvrdí, že ho znepokojuje aj mlčanie prezidenta Kisku, ale takisto správanie sa šéfa diplomacie Lajčáka, ktorý sa s “bývalým teroristom hľadaným Interpolom, vojnovým zločincom a súčasným “prezidentom” Hashimom Thaçim pravidelne stretáva”.
“Aký význam má odmietať nezávislé Kosovo, keď sa niektorí naši predstavitelia oficiálne stretávajú s kosovskými, čím ich legitimizujú ako partnerov? Takýmto ľuďom by som ani ruku nepodal a odmietam akékoľvek kontakty s predstaviteľmi „štátu“, ktorý neuznávame.”
Dodáva, že ak niekto vo Washingtone alebo Berlíne uvažuje o plánoch zapojiť odtrhnuté kosovské územie do Severoatlantickej aliancie varuje, že v prípade, že sa stane prezidentom Slovenskej republiky, nikdy nedopustí, aby sa samostatné Kosovo stalo členom Európskej únie a NATO a takéto návrhy bude bez najmenšieho zaváhania vetovať. Uviedol to v príspevku na sociálnej sieti Facebook.
Srbská premiérka: Ide o najväčšiu hrozbu pre stabilitu regiónu
“Postoj Slovenska vo veci jednostranného vyhlásenia nezávislosti Kosova sa dlhodobo nemení, dialóg považujeme za jediné riešenie vzájomných vzťahov. Slovensko podporuje prítomnosť KFOR v Kosove ako garanciu bezpečnosti a stability tohto širšieho regiónu. Striktne odmietame transformáciu kosovských bezpečnostných síl na regulárnu armádu, ako sa kosovská vláda pokúša neústavným spôsobom dosiahnuť,” povedal v utorok premiér Peter Pellgrini po stretnutí so srbskou kolegyňou Anou Brnabić
Srbská premiérka podotkla, že naše krajiny spája veľká, dobre organizovaná a silná slovenská národnostná menšina. “Slovenská národnostná menšina prispieva sile Srbskej republiky, nášmu bohatstvu a spolupráci medzi našimi krajinami,” konštatovala Brnabić.
Slovenskej strane sa poďakovala za výborný vzťah voči svojej menšine, ktorý môže byť príkladom aj iným krajinám. Principiálny postoj Slovenska vo veci nezávislosti Kosova je ďalšia vec, ktorú si Srbsko veľmi váži. “Je to veľmi emotívne pre Srbsko, túto pomoc nikdy nezabudneme, lebo práve to nám umožňuje pokračovať v dialógu medzi Prištinou a Belehradom. Napokon je veľmi podstatná slovenská podpora eurointegračných snáh Srbska,” uviedla.
Podotkla tiež, že zriadenie armády Kosova je najväčšia hrozba pre stabilitu v regióne (viac v článku).